عفو بین‌الملل: شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران شکنجه شده و به مراقبت پزشکی نیاز دارد

بی بی سی :عفو بین‌الملل می‌گوید کامران قادری، تاجر ایرانی- اتریشی که به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده، برای درمان توموری که در پایش است به مراقبت‌ پزشکی مستمر نیاز دارد.
 
عفو بین‌الملل همچنین خواهان اقدام فوری در خصوص وضعیت کامران قادری شده است.
 
این سازمان حقوق بشری نوشته آقای قادری در دوران بازداشت تحت شکنجه قرار گرفته تا به همکاری با دولت متخاصم علیه ایران اعتراف کند. بنابر این گزارش او در دادگاهی غیرقانونی محکوم شده و به وکیل و خانواده‌اش دسترسی نداشته است.
 
دادگاه انقلاب تهران آقای قادری را به اتهام "جاسوسی و همکاری با دول متخاصم" به ۱۰ سال حبس محکوم کرد و این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد. خبر حکم آقای قادری را عباس جعفری دولت آبادی در سال ۱۳۹۵ اعلام کرد.
 
کامران قادری ۵۵ سال دارد و از دی ماه ۱۳۹۴ در زندان به سر می‌برد.
 
سال گذشته کمپین حقوق بشر در ایران خبر داد کامران قادری که در اوین زندانی است "از توموری در پایش" و "دیسک کمر" در رنج است.
 
به گفته این منبع، کامران قادری در بهمن ۹۶ برای دیسک کمر جراحی شد اما پس از جراحی بدون فیزیوتراپی به زندان برگردانده شد.
 
کامران قادری از دانشگاه تکنیک وین دکتری برق و الکترونیک دارد و فعال حوزه فناوری اطلاعات (آی‌تی) است.
 
او پیش از بازداشت بارها در قالب سفرهای علمی و تحقیقی و معامله‌های تجاری به تهران سفر کرده بود و با مشکلی مواجه نشده بود. آقای قادری در اکتبر سال ۲۰۱۵ نیز همراه رئیس جمهور اتریش و و هیاتی از فعالان اقتصادی به ایران سفر کرده بود.
 
در سال‌های گذشته ایران شمار زیادی از شهروندان دو تابعیتی را تحت عنوان "نفوذ" و با اتهام‌های مختلف از جمله جاسوسی بازداشت کرده است.
 
این بازداشت‌ها بارها خبرساز شده و یکی از موارد اختلاف ایران با دولت‌های دیگر است.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.