عراقی‌ها؛ کماکان بالاترین تعداد گردشگران ورودی به ایران

بی بی سی :در سال‌های اخیر بطور سنتی شهروندان عراق در کنار کشورهایی نظیر جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه و پاکستان بالاترین تعداد ورودی به ایران را داشته‌اند؛ ولی عراق در این سال‌ها در مقایسه با سایر کشورها کماکان مقام اول را در این زمینه حفظ کرده است.
 
دولت ایران البته طی سال‌های اخیر در تلاش بوده که گردشگران خارجی از کشورهای دیگر را هم به ایران بکشاند؛ در این زمینه می‌توان به مصوبه هئیت دولت در تیرماه امسال اشاره کرد که این کشور بطور یکطرفه ویزای ایران را برای شهروندان چینی حذف کرد.
 
افت شدید پول ملی ایران در مقایسه با ارز کشورهای دیگر طی یکسال و نیم اخیر هم هر چند انگیزه بالایی برای علاقمندان دیدار از ایران مهیا کرد ولی تنش‌های بین‌المللی و همچنین توصیه بعضی دولت‌های خارجی به شهروندانشان برای خودداری از سفر به ایران کماکان عراق را در رتبه اول دیدارکنندگان از ایران قرار داد.
 
گردشگران عراقی که به ایران سفر می‌کنند عمدتا با هدف زیارت (عمدتا مشهد و قم) یا درمان پزشکی به کشور همسایه می‌آیند که در سال‌های اخیر گشت و گذار هم در قالب تور به این مجموعه اضافه شده است.
 
روزنامه هشمهری امروز دوشنبه (۲۵ شهریور) به نقل از مراجع آماری ایران گفته تعداد شهروندان عراقی مسافر به ایران را در ۵‌ ماه اول سال‌ جاری نزدیک به یک‌ میلیون و ۶۹۰ هزار نفر بوده؛ این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال پیش (۱۳۹۷) حدود ۴۲۶ هزار نفر افزایش داشته است.
 
بنابر اعلام مراجع رسمی در ایران؛ از ابتدای فروردین تا پایان بهمن سال گذشته بیش از ۷ میلیون گردشگر خارجی به ایران سفر کردند.
 
ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفته است: "هر گردشگر عراقی براساس آمار متوسط ۴.۹ شب در ایران اقامت دارد."
 
آقای تیموری همچنین گفته است: "در پایان سال ۲۰۱۸ میزان هزینه‌کرد یک گردشگر در منطقه جنوب آسیا به‌طور متوسط ۱۴۹۰دلار بود؛ بنابراین اگر بخواهیم بگوییم یک عراقی چه مبلغی در سفر به ایران هزینه کرده است، باید این عدد بر تعداد گردشگران ورودی از عراق به ایران ضرب شود. اگر چه گردشگران درمانی عراق در ایران مبلغی بسیار بیش از مبلغ اعلام شده از سوی مجامع جهانی هزینه می‌کنند."
 
بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال ۱۳۹۷ هر گردشگر خارجی در ایران به طور متوسط حدود یک هزار و ۴۰۰ دلار در ایران پول خرج کرد.
اخیرا بعضی از رسانه‌های ایران گزارش داده بودند حضور اعراب عراقی و اماراتی برای خرید املاک در استان‌های شمالی ایران افزایش یافته است اخیرا بعضی از رسانه‌های ایران گزارش داده بودند حضور شهروندان کشور‌های همسایه به خصوص اعراب عراقی و اماراتی برای خرید املاک در استان‌های شمالی این کشور بطور چشمگیری افزایش یافته است.
 
بر این اساس، این افزایش بخصوص طی شش ماه اخیر مشهودتر بوده است.
 
اما ولی تیموری گزارش‌ها درباره خرید کلان زمین‌ در استان‌های شمالی ایران توسط عراقی‌ها "در سطح کلان" را تکذیب کرده است.
 
معاون گردشگری البته در این باره به روزنامه همشهری گفته: "خیر چنین نیست. در گردشگری و دیگر حوزه‌ها قانون سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد و همه حوزه‌ها تابع این قانون هستند. سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری تنها به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مرتبط است و در همین قانون هم سرمایه‌گذاری باید به‌صورت مشارکتی و سهم ۵۱ به ۴۹ باشد."
 
سفیر ایران در بغداد در تیر ماه افزایش شهروندان عراقی در ایران در سه ماه اول امسال تایید کرده بود؛ ایرج جشمیدی در این زمینه به آمار بخش کنسولی سفارت ایران در بغداد و دیگر شهرها اشاره کرده بود.
 
او متوسط هزینه هر عراقی برای سفر به ایران را "حداقل ۱۰۰۰ دلار" خوانده بود.
بعضی از گردشگران عراقی زمانی که به ایران می‌آیند در خانه آشنایان می‌مانند و در هتل اقامت ندارند عراقی‌ها برخلاف اروپایی‌ها بیشتر به صورت گروهی به ایران سفر می‌کنند.
 
براساس آنچه معاون گردشگری ایران گفته است آنها مایلند در هتل آپارتمان‌ها یا مسافرخانه‌ها اقامت کنند؛ بعضی دیگر هم به‌دلیل مناسبت‌های فامیلی راه ورود به ایران را می‌دانند.
 
بگفته حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی بعضی عراقی‌ها در مشهد از هتل استفاده نمی‌کنند و در خانه‌های خودشان اقامت دارند.
 
البته داستان ورود عراقی‌ها به ایران مانند بیشتر گردشگران کشورهای دیگر نیست.
 
در سال ۱۳۵۴ زمانی که صدام حسین رهبر این کشور بود، تعداد زیادی ایران ساکن عراق به ایران بازگردانده شدند که به آنها "معاود" یا عودت داده شده می‌گفتند. روزنامه ایران در گزارشی که دو ماه پیش منتشر کرده جمعیت آنها در مشهد را بالای ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر اعلام کرده بود.
 
بخشی از گردشگران عراقی زمانی که به ایران می‌آیند در خانه "معاودها" که از قبل با آنها آشنایی دارند اقامت برمی‌گزینند و هزینه هتل یا مسافرخانه نمی‌دهند.
 
ایران و عراق در اواخر خرداد ماه تفاهم‌نامه گردشگری و میراث‌فرهنگی امضا کردند؛ این تفاهم نامه همکاری‌ در زمینه‌های گردشگری به ویژه در حوزه گردشگری سلامت را در بر می‌گیرد.
 
با همه تلاشهای ایران بعد از انقلاب برای توسعه صنعت توریسم و رونق این بخش در دولت‌های مختلف، این کشور در مقایسه با کشورهایی نظیر ترکیه توفیق چندانی نداشته یکی از دلایل آن محدودیت‌های اجتماعی، احساس ناامنی و تنش‌های سیاسی جمهوری اسلامی در عرضه جهانی است.
+8
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  بخرن . مگه خودمون کم تو دبی ترکیه امارات گرجستان خونه خریدیم و میخریم؟.
  15
  8
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  mahdi moud - تهران، ایران

  کسانی که به عراقی ها ملک میفروشن باید به قیمت دلار بفروشن . و اجناس رو تا 30 برابر قیمت الان
  6
  26
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر هموطنان عراقی
  32
  4
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. درود کارشون رو واه نمیندازه. دست بجنبون أسباب عیش و نوش رو قراهم کن براشون (شغل اصلی ات)
  2
  13
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  نگید گردشگران عراقى . بگید ..... زنان کشور دوست و برادر عراقی جزاهم اللهو خیرن.
  1
  5
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. موقع استقبال مواد،شراب،خانم،یادت نره
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  asal30 - بندرعباس، ایران
  ایکاش عراقیا رو مینداختن بیرون . این عراقی ها تو اصفهان خیلی زیاد شدن کارت عابر بانک دارن میان فروشگاه خرید میکنند خانوادگی حتی اینجا زندگی میکنند یا میرن شمال و مشهد و اصفهان زن صیغه میکنند توله پس میندازن و فرار میکنند . چند وقت پیش با یکی شون چت کردم گفت با دوستاش اومده اصفهان پول دادن مترجم گرفتن و زن صیغه کردن در ازای پول به اون زن. بعد من ترک تحصیل کردم بخاطر دلار اینا به من پیام میدادن که شنیدیم تو ایران برای عراقی ها بورسیه هست بیایم ایران پزشکی بخونیم . چندسالیه که ایران برای افغانی و عراقی و اتباع غیر ایرانی بورسیه گذاشته میان مجانی میخونند و میرن ولی برای ایرانیا تو دانشگاه ها جا ندارند یا دمار از روزگار ملت با این سهمیه ها در اوردند برای کنکور. یادمه سال 88 عوارض خروج از کشور برای ایرانی 50 تومن شده بود و برای عراقیا 25 تومن. و قشنگ روی پارچه نوشته بودن. به جای اینکه از خارجی بیشتر پول بگیرن تازه خونشون از ایرانی رنگین تره. اینجا مملکت عراقیاست.
  1
  7
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::asal30 - بندرعباس، ایران::]. زمانی که صدام ساقط شد حدود دو سال بعدش خیلیا به صورت قاچاق میرفتن کربلا زیارت. اون موقع تو عراق صیغه میکردن این هموطنامون. شما به دانشگاه رفتن اتباع خارجی گیر میدی اما ایا میدونی هموطنای خودمون خیلیاشون با بورسیه تحصیل میکنن؟ ایا میدونی شخصا با بورسیه اومدم برا تحصیل؟ تنها هزینه ایی که دادم یه بلیط رفت بود به قیمت حدود یک و سیصد هزار تومن. ایا میدونی وقتی اومدم از دم فرودگاه با تاکسی اومدن دنبالم و منو بردن خوابگاه؟. میدونی از کجا میدونم اینا رو از خودت در اوردی و داری دروغ میبافی؟. چون خارجی جماعت عوارض نمیده. بعدم با سیستم بورسیه اشنا نیستی. حتی کشوری مثل جمهوری اذربایجان بورسیه داره. شما شاگرد زرنگ هستی برو پاکستان بورسیه شو. دانشگاه های جمهوری اذربایجان خیلی پیشرفت کردن. اونقدری که از شریف و امیرکبیر زدن جلو. ژاپن یه بورسیه داره برا کشورای توسعه نیافته. بعد میدونی بیشترنی اتباعی که تو گرجستان و ترکیه خونه خریدن هموطنای خودمون هستن؟ ایا میدونی تو گرجستان برا بی فرهنگ بازی هموطنامون چندین بار تظاهرات کردن؟ . اسمتم عسل نیست.
  4
  0
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::asal30 - بندرعباس، ایران::]. یه چیز دیگه درباره صیغه کردن. تو عراقیا صیغه اصلا رسم نبود. اصلا نمیدونستن صیغه یعنی چی. وقتی صدام سقوط کرد پای هموطنای خودت اونجا باز شد و شروع به صغیه کردن کردن. هموطنایی که با قاچاق میرفتن کربال نجف و بعدم یه صیغه چیزی میکردن و برمیگشتن. چون تو عراق کاباره این چیزا داشتن و بعد سقوط صدام هم ادامه داشت. اگه سکس میکردن بدونه صیغه بود. اما بعد اینکه هموطنامون رفتن و هی اصرار که بدونه صیغه دست نمیزنن, دخترای عراقی هم قبول کردن صیغه بشن. تو تاجیکستان و ترکمنستان میدونی هموطنامون چه گندی با این صغیه کردن زدن؟ . صیغه کردن بچه پس انداختن و بعدم برگشتن و الان چندهزار بچه مونده رو دست دخترایی که اصلا نمیدونستن صیغه چیه و اونو با ازدواج اشتباه گرفته بودن. چون نه تو عراق نه تو کشورای همسایه هیچکی با صیغه اشنا نیستن. صیغه یه چیز به قول بچه ها وطنیه. یه سری مذهبی هموطن خودمون که نمیخوان زن بگیرن ولی میخوان دوس دختر داشته باشن و برا اینکه بهشت هم برن اومدن صیغه رو درست کردن.
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::asal30 - بندرعباس، ایران::]. عسل جون ببین همیشه گفتم هر موقع خودمون نرفتیم تایلند و هر موقع خودمون تو این ترکیه و گرجستان خونه نخریدیم و هر موقع تک تک ایرانیا از امریکا و سوئد و المان و کانادا برگشتن اونوقت میگم چشم حرف شما درسته. خودمون رفتیم تو بهترین جاهای گرجستان خونه خریدیم و تو یوتوب پر فیلم عربده کشی ایرانیا تو تفلیسه بعد اومدیم به عراقیا گیر میدیم. شما یه فیلم فقط یه فیلم از عربده کشی عراقیا نشون بده بهم بعد من میگم حرفاتون درسته. حالا بگذریم که اتباع خارجی اصلا و ابدا عوارض خروج نمیدن که شما اومدی از خودت این چیزا رو بافتی. هر موقع خودمون برا اون کارا نرفتیم تایلند اونوقت میگم چشم عراقیا نیان. حالا اومدن و سکس بدونه صیغه کردن. شما راضی میشی؟ . دختر راضی پسر راضی به شما چه ربطی داره اومدی یقه جر میدی؟. دور بنداز این افکار عتیقه تو. دختر بلوند تو امریکا شوهرش سیاه پوسته بعد ما اینجا داریم سر سکس یه عراقی و ایرانی میزنیم سر هم دیگه. اگه مشکل صیغه هست خب بگین همینطوری بدونه صیغه خوندن میتونن سکس داشته باشن. اگه مشکلتون بچه هست بگو کاندوم استفاده کنن.
  2
  2
  ‌چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.