ایران: آماده امضای «پیمان عدم تعرض» با همسایگان هستیم

دویچه وله :شماری از مقامات آمریکایی ایران را به دست داشتن در حملات پهپادی اخیر به تاسیسأت نفتی عربستان متهم کرده‌اند. وز‌ارت‌خارجه ایران می‌گوید این اتهام بی‌اساس است و ایران آماده گفتگو با کشورهای منطقه است.
 
عباس موسوی، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران اتهام دست‌داشتن این کشور در حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان را "بی‌اساس" خواند.
 
موسوی در نشست خبری دوشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) گفت: «جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مردم یمن و حقوق آنها دفاع می‌کند ولی اینکه این گونه اقدامات دفاعی به ایران نسبت داده شود، در راستای دروغ حداکثری است که در ادامه ناکامی‌هایشان است.»
 
شورشیان حوثی یمن که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند، می‌گوید شنبه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) با ۱۰ پهپاد به تاسیسأت نفتی عربستان حمله کرده‌اند. به نقل از وزارت کشور عربستان تاسیسات نفتی بقیق و خریص متعلق به شرکت آرامکو هدف حمله قرار گرفتند.
 
در پی این حملات، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «در شرایطی که سخن از تنش‌زدایی می‌رود، ایران در یک حمله بی‌سابقه تامین انرژی جهان را هدف قرار داده است. هیچ سند و مدرکی دال بر آنکه این حملات از یمن صورت گرفته باشد، در دست نیست».
 
شماری از مقامات آمریکایی که نامشان منتشر نشده، احتمال انجام این حملات توسط شبه‌نظامیان حوثی را مورد شک و تردید قرار دادند. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هم تأکید کرده که این کشور آماده "اقدام علیه عاملان این حملات است".
 
عباس موسوی، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه با اشاره به موضع‌گیری مقامات آمریکایی گفت: «ما از این اقدامات تعجب نمی‌کنیم. کشورهای وابسته همچنان وابسته هستند و آنهایی که قرار است آنها را بدوشند این حرف‌ها را می‌زنند تا به این کشورهای وابسته احساس امنیت بدهند».
 
موسوی تأکید کرد که پیشنهاد ایران برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه "در قالب‌های مختلف مانند امضای پیمان عدم تعرض و تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه"‌همچنان پابرجاست.
 
ایران مدعی است که در سیاست‌های خود همواره همسایگان را اولویت خود قرار داده است. سخنگوی وزارت‌خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه مدعی شد که برخی از کشورهای منطقه "در برخی از مواقع دچار سوء تفاهم‌هایی هستند".
 
این ادعا درحالی مطرح می‌شود که مقامات ایران، از جمله حسن روحانی رئیس‌جمهور بارها تأکید کرده که اگر به دلیل تحریم‌های آمریکا نفت ایران صادر نشود، معنا ندارد که نفت کشورهای منطقه صادر شود.
 
در پی حمله پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان، صادرات نفت این کشور را مختل شده است. برخی از کارشناسان پیش‌بینی کرد‌ه‌اند که اگر تولید نفت عربستان در این حملات یک هفته دچار وقفه شود، قیمت هر بشکه نفت ۱۵ تا ۲۰ دلاری افزایش خواهد یافت.
 
روز دوشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال افزایشی ۲۰ درصدی داشته است.
+10
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  رد پای ایران در مورد تمام این حوادث پیداست. این موضوع من را به یاد اخوندی می اندازد که خروسی دزدید و زیر عبایش پنهان کرد ولی دم خروس از زیر عبا بیرون زده بود. صاحب خروس اخوند را متهم کرد. اخوند به 14 معصوم قسم می خورد که دزد خروس نیست و صاحب خروس گفت: قسم تو را باور کنم یا دم خروس را
  4
  47
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۲
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  رژیم اخوندی ایران می بایست شهامت و جرات این را داشته باشد که اعتراف کنن حمله به تاسیسات عربستان کار نیروهای نظامی خودش بوده و بهترین دلیل هم برای چنین حمله ای این بوده, میگفتن در صورتیکه نفت ایران در تحریم بماند و کسی حاضر نباشد نفت ایران را بخرند نیروهای نظامی ایران هم نه فقط به تاسیسات نفتی عربستان بلکه تمام تاسیسات نفتی کشورهای عرب که نفت خودشان صادر میکنن در معرض حمله نیروهای نظامی رژیم ایران قرار دارندو می گفتن باید نفت ایران صادر شود اگر اجازه صادر کردن نفت ایران را ندهند مین بعد منتظر حملات بیشتر به تاسیسات نفتی کشورهای عربی از طرف نیروهای نظامی ایران باشید.
  6
  29
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  «جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مردم یمن و حقوق آنها دفاع می‌کند.مسئولین ج م ا.... میخورند و بگور پدرشان میخندند.40سال است که حقوق ملت ایران را با شدت و کینه و نفرت در تمام زمینه ها پایمال کرده. ننگ و تف بروی تمام سرمداران خائن و مزدور و اجنبی رژیم ج م ا مرگ بر همه تان
  3
  33
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۲
  نظر شما چیست؟