ائتلاف به رهبری عربستان در یمن: تسلیحات حمله به تاسیسات نفتی از ایران آمده

سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان در یمن می‌گوید تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که حملات از خاک یمن انجام نشده بی بی سی :ائتلاف به رهبری عربستان در یمن اعلام کرده است که تسلیحات به کار رفته در حمله به تاسیسات نفتی سعودی از ایران تامین شده است.
 
ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف، در یک نشست خبری در ریاض گفت که تمام نشانه‌ها در تحقیقات اولیه حاکی از آن است که سلاح‌هایی که در هر دو حمله علیه تاسیسات نفتی عربستان استفاده شده از ایران آمده است.
 
آقای مالکی گفت که یافته‌های مقدماتی همچنین نشان می‌دهد که این حملات از خاک یمن انجام نشده است. او گفت تحقیقات برای یافتن مبدأ این حملات ادامه دارد.
 
حوثی‌ها در یمن مسئولیت این حملات را پذیرفته‌اند اما بعضی مقام‌های آمریکایی، ایران را متهم به دست داشتن در این حملات کرده‌اند. ایران دست داشتن در این حملات را رد کرده است.
 
آقای مالکی حوثی‌های یمن را "آلت دست سپاه پاسداران و حکومت تروریستی ایران" توصیف کرده است.
 
تصاویر ماهواره‌ای آمریکا بعد از حمله به تاسیسات بقیق هم‌زمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشته است که ایران در ساقط کردن پهپاد آمریکایی به دلیل ورود به حریم هوایی‌اش "یک دروغ بزرگ گفت...حالا آنها می گوید که هیچ ارتباطی با حمله به عربستان سعودی ندارند. خواهیم دید؟"
 
همچنین امروز (دوشنبه) کلی کرفت، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، به شورای امنیت سازمان ملل گفت که اطلاعات به دست آمده نشان می‌هد که "مسئولیت این حملات با ایران است" و هیچ نشانه‌ای نیست که حملات از یمن صورت گرفته باشد.
 
کارن پیرس سفیر بریتانیا در سازمان ملل هم گفت کشورش در حال بررسی است تا عامل این حملات را شناسایی کند:
 
"وقتی این موضوع روشن شد، ما با متحدانمان گفتگو خواهیم کرد که چگونه رویه‌ای مسئولانه در پیش بگیریم."
 
دو مرکز در تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در بقیق و خریص در شرق عربستان روز شنبه ۱۴ سپتامبر هدف حمله قرار گرفت. خسارت ناشی از این حملات باعث شد قیمت نفت شاهد جهشی کم‌سابقه در بازارهای جهانی باشد.
 
پیشتر آقای ترامپ گفته بود که آمریکا بر اساس شواهد بر این باور است که "خرابکار" را می‌شناسد و منتظر آن است که عربستان تایید کند که این حملات از کجا انجام شده است.
 
ساعاتی بعد از حمله مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی حمله به تاسیسات نفتی عربستان را "حمله‌ای بی‌سابقه به تاسیسات انرژی جهانی" خواند و با متهم کردن ایران به انجام این حملات گفت که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد منشأ این حملات یمن بوده است.
 
بعد از آن هم رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های این کشور گزارش دادند که منابع اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که این حملات احتمالا از سوی ایران انجام شده است.
+52
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  برای مردم ایران و جهان آشکار است حوثی ها اوایل شورششون چند تا تفنگ ساده داشتند اما امروز صحبت از داشتن موشک و پهبادهای پیشرفته است تمام اینا توسط رژیم آخوندی از طریق عمان به یمن بدست حوثی ها رسیده شده . متآسفانه رژیم ایران بوسیله حوثی ها و گروههای تروریستی دیگر اهداف کثیفی در سر دارد
  12
  20
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  یعنی کسی نیست جواب این پاسدارها و آخوندهای هزار پدر رو بده!
  15
  28
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  اقای ایرانیان یو کی بالاغیرتا یه اگهی بده سازمان پزشکان بدون مرز برن ایران همه اخوندها و پاسدارها رو بهشون واکسن ضد هاری بزنن ، این بدبختها هار شدن پاچه همه رو دارن میگیرن بعد که میان سروقتشون بیوجدانها پشت مردم سنگر میگیرن و قایم میشن
  10
  20
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  اووف.... تو جانی که راست گفتی. نه که پمپرز خودتون کثیف نیست؟! . اسلحه های خودتون از آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ازرائیل کثیف میاد... اگر تکنولوژی‌ این پهپاد هارو ایران داده. دمشون گرم. پس یمنی ها بشینن تا این جنایتکار ا تمام زنو بچه هاشونو با بمب بکشن؟
  19
  13
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  قوات المشترکه کجا بوده؟ اعتلاف چیه؟ از زمان جمال عبدالناصر دارند سعی میکنند با هم بر علیه ایران متحد بشند هنوز موفق نشدند . دیدید که قطر و امارات چطوری مقابشون ایستادند .
  16
  19
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  گول این نوشته روی تریبون رو نخورید. اعراب اگر ائتلاف داشتند با اینهمه سلاح که انبار کردند نمیرفتند ناتو را به میان بیاورند. بیشترین ائتلاف آنها زمان صدام بود با اینکه ایرانیهایی مثل رجوی و بختیار و اویسی هم به کمک آنها شتافتند باز موفق نشدند و در نهایت خود صدام به کویت که برادر مینامید حمله کرد و بعداز آنهم نقشه داشت به عربستان حمله کند که ناتو جلوی او را گرفت.
  16
  17
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  من نمیفهمم این ائتلاف و آمریکا چرا اینقدر قمیش میان. چهار تا مقر سپاه و یه بیت رهبری رو زدن که ملت و منطقه ای رو شاد میکنه اینقدر شل کن سفت کن نداره.
  13
  18
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::] خیلی رو دارین شماها بخدا !!! روزی بیست دفعه به بتکده کعبشون رو به عرعرستان سجده و تعظیم میکنید، اسطوره هاتون گداها و راهزنهای همون عرعرستانن یه روز برای تَشنَه لبشون خودتون رو تو گل و لجن قسل میدین ، یه روز برای دختر مونگول مملی ، یه روز هم برای علی و نقی ، اما وقتی پاش میافته برمیگردین به خصلت اصلیتون و نفاق انداختن. حناتون دیگه هیچ رنگی نداره حالا هی برو ای دی جدید بساز.
  9
  11
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. یه ویدئو توی یوتیوب هستش که یه گروه مستقل تهیه کرده رفته توی یمن تمام سلاحهای حوٍثی ها رو بررسی کرده حتی یه دونش ایرانی نیست. ژ-3 دارند که ساخت عربستان هست چون عربستان هم صنایع دفاع قوی داره که خط تولید ژ-3 داره اسلحه های دیگرشون نشون میده ساخت بلژیک و آلمان هستند و اکثرا از عربستان و امارات اومده و شماره سریالشون رو این گروه میبره با سفارت بلژیک و کارخونه های اسلحه سازیشون تماس میگیره چون اونا میتونن دقیقا بگند کدوم کشور اینا رو خریده و چه زمانی خریده هیچکدوم حاضر نمیشند اطلاعات بدند. خیلی جالبه برو سرچ کن ببین.
  11
  7
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. من نمیگم حکومت ایران توی این نیست منتها عربستان و امارات هم هستن و کشتارهای خیلی ناجور و محاطره های خیلی بد انجام دادند که خود سازمان ملل بعنوان نسل کشی محکومشون کرده و خیلی از بچه ها از گرسنگی مردند با اینکه اینها خودشون رو عرب میدونند....ممکنه این جریان یک توطئه از طرف عربستان باشه که بخواد امریکا رو وادار به جنگ با ایران کنه . کسی که میاد ده تا کروز و نمیدونم چند تا پهباد و اینا میزنه خوب بجاش بیست تا میزنه کل تاسیسات بره رو هوا چرا باید قسمتیش نابود بشه؟.
  12
  6
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۷
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. رفیق حکومت سقت پرستان اشغالگر ایران تروریستهای مزدور مثل باند حسن خنزیر الشیطان و وحش الشعبی عراق و تروریستهای ۴ پای سپاه را به تجهیزات به یمن فرستاده وی این مزدوران و تروریستها مستقیم و با دستور اخوندها به عربستان حمله میکنند نه یمنیها و نه ارتش یمن دارای توانایی و مهارت بکار بردنم موشک کروز یا پهباد برد بلند را دارد، ولی این بار گور خودشون را کندند اشتباهی که صدام مرتکب شد اینها تکرار کردند
  4
  10
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۸
  ۵۰
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]یعنی شما پادوهای این رژیم هر سناریوی احمقانه ای میسازین و تعریف میکنید تا واقعییت رو بپوشونید! زمان جنگ مجاهدین حساب بانکی موسوی اردبیلی رو در سوئیس افشاکرده بودن که چندصد میلیون دلار دزدیده بود ، اومد گفت «منافقین این پولو ریختن بحساب من که منو تخریب کنن!!!» سناریوهای نبوغ امیز تو وسید علی هم دست کمی از اون نداره.
  3
  3
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک::]. بیخودی به مردم برچسب نزن حاشیه سازی هم نکن. اون داستان موسوی اردبیلی هم میدونم که همه مردم تعجب کرده بودند که این اگه ریگی به کفشش نبود چرا توی خارج حساب داشته درسته؟ بعدا یه عده گفتند اینا از زمان ده سال قبل از انقلاب که ایرانیا شروع کردن رفتن خارج این حسایها رو باز کردند که ازشون خمس و زکوات بگیرند. به هر حال من نظرات خودم رو دارم چون ایران کشور من هست فعلا هم دست این حکومت اداره میشه. تو ترجیح دادی مثل آخوندا که صهیونیستا رو به رسمیت نمیشناسند آخوند رو به رسمیت نشناسی درسته> اختیار خودته . هرکسی یه مسیری انتخاب میکنه
  4
  2
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
  نظر شما چیست؟