چرا رادارها و سیستم موشکی عربستان ناتوان از ساقط کردن پهپادها بودند؟

«انتخاب»: الجزیره نوشت: به گفته مأمون ابونوار، کارشناس مسائل نظامی و استراتژیک، حمله دقیق دهها پهپاد از سوی حوثی ها، به تاسیسات نفتی وابسته به شرکت ارامکو عربستان، یک اتفاق نادر و عجیب است.
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ وی در گفت و گو با الجزیره افزود: این پهپادها به تکنولوژی «جی پی اس» مجهزند و انتظار می رفت که توسط رادارهای سعودی ردیابی شده و ساقط شوند، اما چرا این اتفاق نیفتاد؟
 
ابونوار تاکید می کند که اجرای عملیات با این دقت، نشان دهنده آن است که حوثی ها عکسها و اطلاعات دقیق و کافی در مورد مناطق حساس هدف گرفته شده در عربستان سعودی دارند و به همین دلیل، از این پس، تاسیسات شهری و نظامی در عربستان نیز در امان نیستند؛ آنچه که چالش بزرگی برای رهبران سعودی محسوب می شود.
 
شکست تکنولوژیکاین در حالی است که توفیق حمید، نویسنده و پژوهشگر مسائل سیاسی معتقد است که حمله حوثی ها به تاسیسات سعودی، کار اسانی نیست؛ اما اینکه چرا عربستان نتوانست با این پهپادها مقابله کند، تنها به سختی و پیچیدگی این مقابله برای عربستان سعودی مربوط نمی شود؛ بلکه این موضوع، یک شکست تکنولوژیک بزرگ برای جهان محسوب می شود.
 
حمید تصریح می کند که با وجود شکستهای سعودی، به نظر نمی رسد این کشور قصد عقب نشینی از مقابله با ایران و نیروهای نیابتی آن را داشته باشد؛ در عوض، سعودی ها باید به دنبال تغییر تاکتیک ها، بهبود توانایی خود برای مقابله و تلاش برای دست یابی به تکنولوژی ساقط کردن پهپادها باشند. ضمن اینکه ایران قصد دارد قیمتهای نفت را افزایش دهد و هدف گرفتن ارامکو، کمک بزرگی به رسیدن به این هدف می کند. اما با توجه به اینکه افزایش قیمت نفت حساسیت زیادی برای واشنگتن دارد، این اقدام ایران می تواند در نهایت به نفع ریاض باشد.
 
از سوی دیگر، احمد الموید، نویسنده و پژوهشگر سیاسی یمنی تاکید می کند که این حمله در چارچوب واکنش طبیعی حوثی ها به تجاوز عربستان به یمن انجام شده و تا کنون، حوثی ها توانسته اند 200 پهپاد متعلق به ائتلاف سعودی را سرنگون کنند؛ که همین امر، ناتوانی عربستان از مقابله با این پهپادها، با وجود تعدد پایگاههای آمریکایی در این کشور عربی را تمسخر امیز می کند.
 
موید تاکید کرد که حکومت صنعاء در طول سالهای گذشته دستاوردهای زیادی داشته و توانسته است متکی به خود باشد، سلاحی را در اختیار داشته باشد که بتواند به کمک آن به عربستان ضربه بزند و حتی باعث ایجاد شکافی در ائتلاف آن با امارات شود. در نهایت، این حوثی ها هستند که زمام امور را در اختیار گرفته و تاسیسات نفتی عربستان را بعنوان منبع اصلی تامین مالی تجاوزهای این کشور، هدف می گیرند. علاوه بر اینکه حوثی ها از نیروهای جاسوسی برخوردار است که با کمک آنها می تواند عملیات دقیقی نظیر حمله ای که به آرامکو داشت را ترتیب دهد.
+54
رأی دهید
-87

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  درود بر حوثی ها و پهبادهاشون🤣 ایران باید از حوثی ها یاد بگیرد، از ما که پوشاکی پوشاکی هست، از آن ها واقعی😂🤣
  208
  42
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  رد پای ایران در مورد تمام این حوادث پیداست. این موضوع من را به یاد اخوندی می اندازد که خروسی دزدید و زیر عبایش پنهان کرد ولی دم خروس از زیر عبا بیرون زده بود. صاحب خروس اخوند را متهم کرد. اخوند به 14 معصوم قسم می خورد که دزد خروس نیست و صاحب خروس گفت: قسم تو را باور کنم یا دم خروس را
  32
  167
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  ازکسی پنهان نیست تمام ادوات نظامی حوثی ها از آتش بیار معرکه همین رژیم آخوندی خودمون تامین میشه و از طریق کشور عمان به یمن میرسه و این یکی از برنامه های سال های دور رژیم آخوندی بود که بدینوسیله به عربستان ضربه کاری بزنه و بعد کم کم سراغ کشورهای دیگه بره و پس از به خاک و خون کشیدن منطقه خود صاحب قدرت و برای همیشه پایدار باشه .اما الحمدالله امروزه مردم بمراتب آگاهتر از سالهای قبل هستند و تیرشون بسنگ میاد و خودشون نابود میشن ان شاءالله
  30
  164
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  حوثی ها حتی نمیتونند سلاح های انفرادی بسازند و از کلاشنیکف روسی در جنگ استفاده میکنند! حالا یک سلاح کاملا پیشرفته که توانسته 900 کیلومتر پرواز کنه و به هدف اصابت کنه چطور ممکنه که ساخت دست یک مشت لنگی باشه؟ این کاملا واضحه که یک کشور خارجی مثل ایران داره اینها رو حمایت میکنه البته روسیه همیشه با دست سید احمد مار گرفته.
  10
  153
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  وقتی هواپیما رادر گریز رو ایران زد تو خلیج فارس کجائ این اتفاق عجیب هست؟ بابا ایران ایران ۴۰ سال پیش نیست می‌زنه تمام بندو بساط شما رو داغون می‌کنه، تا دیر نشده جلو بساتو جم کنید برید بیرون از خلیج فارس. از قدیم گفتم هر کس با ال علی در افتاد ور افتاد . نمونش صدام بود حالا از ما گفتن بود. ترامپ ۴۰ میلیارد تجهیزات نظامی به این فلک زادها انداخت هیچ کدوم کار نکرد خهههه
  139
  33
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
  ۴۶
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  به گفته خود ولایتی حوثی ها لنگ می پوشند و پا برهنه هم هستند، پس اینها چطور تونستند پهپاد بسازن ?
  10
  146
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. بمیرید بمیرید از این حرص بمیرید، از این قدرت ایران بمیرید
  146
  25
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  فعلا با این حرکات مذبوحانه ی اخوندی خوش باشید. جوجه را اخر پائیز میشمرند. هر چقدر اخوندها مثل هیتلر عملیات فاشیستی خودشان را شدیدتر کنند بیشتر گور خودشان را می کنند و متاسفانه ملت ایران را هم با خودشان به افلاس و بدبختی و تیره روزی خواهند انداخت
  14
  108
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. قوانین ارسال نظر به سایت ایرانیان انگلستان. نظرات ارسالی در شرایط زیر تایید نخواهند شد:. نظراتی که بی ارتباط با عنوان مطلب یا نظرات دیگر کاربران باشد. نظراتی که در آن از کلمات رکیک استفاده شده باشد. منظور کلیه کلماتی است که در محیط خانواده استفاده نمیگردد. نظراتی که در متن آن به دیگر کاربران سایت ایرانیان انگلستان توهین شده باشد. توهین، شامل نقد افکار و عقاید دیگر کاربران نمیشود. نظراتی که حاوی لینک به بیرون از سایت ایرانیان انگلستان باشد. نظراتی که به شکل تکراری در چند مطلب ارسال شده باشد. نظراتی که با حروفی غیر از حروف فارسی تایپ شده باشند. نظراتی که یک کاربر با چند نام کاربری ارسال میکند.
  4
  74
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  این مقاله فقط هدفش یه چیزه. اصرار بر اینکه حوثی ها بودند و اینکه حمله پهبادی بوده ولی یکی نیست بگه حوثی ها اگر چنین امکاناتی دارند پس چرا تو همون جنگ یمن از چنین روشهایی برای حمله به جنوبی ها استفاده نمیکنند؟ به نظر من اول باید مشخص بشه اون منطقه اصلا سیستم دفاع موشکی داشته یا نه ! با توجه به اینکه آمریکایی ها دنبال تایید مقامات عربستانی هستند پس به نظر میرسه این بخش فاقد سیستم شناسایی و دفاع هوایی بوده چون اگر چنین سیستم هایی وجود داشتند قطعا آمریکا اطلاعات بیشتر ی داشت و آمریکا باید پاسخگو باشه.اگر قبول کنیم حمله پهبادی بوده این پهبادها از نزدیکی این پالایشگاه پرواز کردند یعنی احتمالا به پشت سیستم دفاعی آنها برده شدند و نیازی هم به استفاده از جی پی اس نداشتند ولی به نظر من حمله پهبادی نبوده بلکه بمب های مقناطیسی بوده که با نفوذ به پالایشگاه نصب و با کنترل راه دور منفجر شدند ولی آوردن آنها از یمن قطعا دروغ هستش و این بمب ها صددرصد از طریق عراق آمدند.
  69
  17
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  Zaall - اصفهان، ایران همینکه نفرین میکنید یعنی دارین میسوزین یعنی متوجه هستید که حرفی برای گفتن ندارین
  8
  95
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. تو هم هرچه زودتر جولو پلاستو جمع کن بیا برو ایران در شهرستان خودتون وافعا خاک آمریکا رو برای چی نجس میکنی؟ آخه بدبخت آواره تو از صنایع نظامی ایران چی میدونی؟ واقعا با دیدن امثال تو از ایرانی بودن شرمم میشه.
  15
  73
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  هرکسی به من 4تا دستگاه صنعتی ساخت کامل ایران معرفی کرد من دیدگه با هیچ پفیوزی در مورد جمهوری اسلامی بحث نمیکنم.
  15
  75
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::janahi - دبی، امارات متحده عربی::]. تو که معلومه عرعری... به زود ی تمام سرزمین‌های 2500 سال پیش رو برمیگردونیم و ضمیمه خاک پاک ایران میکنیم. امارات و عرعرستان تو رو هم به صحرا تبدیل میکنیم شماها برین ملخ بخورین... اربابها ی جنایتکارت دار ن ملت بدبخت یمن رو به خاک و خون میکشن یا شما ها عرعرستانیها؟ تازه اونا هم زبون شماها هستن. وقتی نمیتونی حرف بزنی و چرندیات مینویسی برو بگو بزرگتر از خودت بیاد تا خدمتش برسیم..
  79
  13
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۴
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::] توهم گرفتت. صدام حسین هم از همین فکرا میکرد .شکی نیست که این حمله از طرف ایران بوده و به نظرم جواب حمله به تاسیسات نفتی در خوزستان و حتی در تهران در طول حداقل 7-8 ماه گذشته بود که امارات و عربستان پشت ماجراها بودند و همانطور که آنها از مخالفان عرب و ایرانی رژیم برای حمله استفاده کردند رژیم ایران هم از عربهای خودش برای نفوذ و حمله استفاده کرده ولی به نظر میرسه خیلی پروسه طولانی بوده چون امکان حمله تابلو از طریق خاک ایران رو نداشتند و شک نکنید این تجهیزات کم کم به داخل خاک عربستان برده شده و بعد در نزدیکی تاسیسات سرهم شده و حمله صورت گرفته. به نظر من نیازی به پهباد نبوده و میتونسته با بمب های مغناطیسی کنترل از راه دور صورت گرفته باشه یعنی همون روشی که در حملات و آتش سوزی های عمدی در تاسیسات نفتی و خطوط لوله نفت ایران صورت گرفته ولی اگر پهباد بوده باشه پهبادهای بسیار ساده دوربین دار رو در نزدیکی تاسیسات پرواز دادند و به هدف کوبیدند و بعیده این حملات از راه بسیار دوری صورت گرفته باشه و احتمالا هنوز این افراد در خاک عربستان هستند.
  47
  20
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۴
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. سلام .نان در تنور با ارد درست می شود نان بهپاد و بمب و دوران این کارها بسر آمده امنیت تو زمانی بدست میآید که همسایه ات امنیت داشته باشد . کشورهای افریقایی و بسیاری از کشورهای آسیایی رو ببین کدام یک که در حال نرد هستند حتی کره شمالی برای مردم خود زندگی به ارمغان .آورده اند . این حرف شما نشانه ای از روان پریشی حکومت و عوامل روانی اون همانند حضرتعالی و باور عمیق هست افراد هر انچه نداشته اند را بر خود نام می نهند باور عمیق . مسخره است نه ؟
  1
  33
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۸
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی

  میلاد2020 - داخائو، آلمان. این آرزو را بگور خواهی برد ان شاءالله بزودی دخلتون خواهد آمد و ایران عزیزما از نسل شما و آخونداتون پاک خواهد شد
  1
  22
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱
  نظر شما چیست؟