حمله به تاسیسات نفت عربستان؛ آمریکا آماده استفاده از ذخیره استراتژیک نفت خود است

بی بی سی :کلی‌آن کانوی، مشاور کاخ سفید، می‌گوید وزارت انرژی آمریکا آماده است در صورت لزوم، برای تثبیت بازار بخشی از "ذخایر استراتژیک نفت" آمریکا را روانه بازار کند.
 
خانم کانوی همچنین به شبکه خبری فاکس گفت احتمال دیدار دونالد ترامپ و حسن روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل منتفی نیست اما حمله به پالایشگاه‌ بقیق و میدان نفتی خریص به افزایش احتمال این دیدار کمکی نکرده است.
 
شورشیان حوثی یمن که با نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ هستند مسئولیت این حمله با "ده پهپاد" را بر عهده گرفته‌اند اما آمریکا می‌گوید این حملات کار ایران بوده است.
 
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت ایران تا به حال صد حمله به عربستان انجام داده و هیچ نشانه‌ای نیست که حمله دیروز از خاک یمن انجام شده باشد.
 
ایران این موضوع را تکذیب و آمریکا را به دروگویی متهم کرده است. در همین حال دولت عراق تکذیب کرده است که این حملات از خاک این کشور انجام شده است.
 
عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان، تایید کرده که حملات دیروز تولید نفت این کشور را به نصف یعنی ۵ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده هر چند به گفته او این کشور قادر است بخشی از کسری تولید را از ذخایر نفتی خود تامین کند.
 
پس از بحران نفتی سال ۱۹۷۳ پس از جنگ اعراب و اسرائیل، ذخیره نفتی استراتژیک آمریکا در سال ۱۹۷۵ به ابتکار هنری کیسنجر شکل گرفت.
 
طبق قانون آمریکا اگر این کشور با اختلال در توزیع نفت و در نتیجه اخلال در اقتصاد خود مواجه شود، رئیس جمهور می‌تواند دستور روانه کردن نفت به بازار را صادر کند. تاکنون چند بار ذخیره نفتی وارد بازار شده (از جمله پس از سه توفند ویرانگر) و آخرین بار بعد از بحران لیبی در سال ۲۰۱۱ بوده است.
 
پس از حملات یازده سپتامبر جورج بوش دستور داد تمام هفتصد میلیون بشکه نفت خام ذخیره نفتی استراتژیک تکمیل شود.
 
آمریکا پیشتر هم در هماهنگی با آژانس بین‌المللی انرژی که مقر آن در پاریس است برای تثبیت بازار نفت همکاری کرده است. این نهاد سیاست‌های نفتی سی کشور صنعتی را هماهنگ می‌کند.
 
نیک پری، وزیر انرژی آمریکا، دیروز گفت که از وزارتخانه‌اش خواسته در هماهنگی با آژانس بین‌المللی انرژی گزینه‌های ممکن برای "اقدام جمعی جهانی" را بررسی کند تا قطع تولید پنج درصد نفت دنیا اختلالی در بازار جهانی ایجاد نکند.
 
در سالهای اخیر با پایین آمدن قیمت نفت برخی خواستار برچیدن ذخیره استراتژیک نفت آمریکا شده بودند اما رویداد اخیر به احتمال زیاد به کمرنگ شدن این دیدگاه دستکم در کوتاه مدت منجر خواهد شد.
 
مدیریت ذخیره استراتژیک نفت آمریکا با وزارت انرژی است و این ذخایر در مخازنی بسیار محافظت شده در زیر زمین در ایالت‌های لوئیزیانا و تکزاس نگهداری می‌شوند.
 
این بزرگترین ذخیره نفت دنیاست که اکنون ۶۴۵ میلیون بشکه را ذخیره کرده، (۳۹۵ میلیون بشکه نفت خام ترش و ۲۵۰ میلیون بشکه نفت خام شیرین) است. در این مخازن فقط نفت خام ذخیره می شود نه مشتقات نفت.
+30
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.