دلیل جنگ با ایران فراهم شد؟

آواتودی: هیچ بعید نیست که اذهان حامی تئوری‌ «توطئه» مدعی شوند، عواملی که به تازگی آسمان عراق را جولانگاه خود کرده و عملیات هوایی را علیه نیروهای نیابتی ایران یکی پس از دیگری اجرا می‌کردند، پهپادهای انفجاری به سوی پالایشگاه‌های عظیم سعودی را (در رویداد روز شنبه 23 شهریور/ 14 سپتامبر) ضمن همکاری آمریکا یا بدون آگاهی آمریکا، فرستادند تا حتی اگر زمینه یک جنگ گسترده میان آمریکا و ایران را فراهم نکنند، در کوتاه مدت مانع از دیدار دونالد ترامپ با حسن روحانی شوند.
 
اظهارات عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران در روز یکشنبه 24 شهریور/ 1 سپتامبر، در واکنش به تحولات میدانی روز شنبه در خاک عربستان و اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد آن، نشان می‌دهد، حکومت ایران می‌خواهد اقدامی را که ظاهرا با حمایت خود او انجام شده، تئوری «توطئه» نشان دهد.
 
اما سرهنگ یحیی سریع سخنگوی نیروهای انصارالله حوثی در یمن (به توصیف رژیم ایران: «ارتش یمن») شنبه 23 شهریور در یک نشست خبری در صنعا، با قاطعیت مسئولیت حملات پهپادی به دو پالایشگاه عظیم سعودی را عهده‌دار شد و تهدید کرد که این حملات به زودی گسترش خواهد یافت.‌
 
با گذشت ساعاتی از این نشست خبری سرهنگ یحیی سریع، شواهد بیش‌تری بدست می‌آمد که حملات پهپادی به سعودی که نیمی از صادرات نفت این کشور را کاهش داده، از یمن صورت نگرفته بلکه این احتمال قوی می‌شود که پهپادها از عراق به خاک عربستان فرستاده شدند.
 
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شامگاه شنبه ضمن تاکید بر حمایت ایران از حوثی‌ها، بدون آنکه به صراحت بگوید که حملات پهپادی از عراق یا جای دیگری انجام شده، با اطمینان نوشت که مبدا حملات، یمن نبوده است. وزیر خارجه آمریکا به احتمال قوی بر اساس اطلاعات محرمانه این امر را عنوان کرده است.
 
سناتور لیندزی گراهام ساعتی پیش از توییت مایک پمپئو، تاکید کرده بود که بخاطر خطای سنگینی که ایران مرتکب شده، باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود.
 
دونالد ترامپ شنبه زودتر از اظهارات پمپئو و گراهام، خبر داد که خود با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در باره حملات به پالایشگاه‌های شرکت نفتی سعودی «آرامکو» در مناطق بقیق و خریص گفت‌وگو کرده اما رییس جمهوری آمریکا هیچ اشاره‌ای به نام ایران به عنوان عامل این حملات یا احتمال پاسخگویی به ایران نکرد.
 
عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه رژیم یک‌شنبه در واکنش به مایک پمپئو گفت «این اقدامات بیش‌تر شبیه برنامه‌ریزی سازمان‌های مخفی واطلاعاتی برای تخریب وجهه یک کشور و به منظور زمینه‌سازی برای اقداماتی در آینده است».
 
عباس موسوی و روسای او در تهران به درستی درک کرده اند که رویداد شنبه علیه عربستان، کاملا ممکن است که زمینه یک جنگ با ایران را فراهم کرده باشد.
 
کسی در جهان حوثی‌ها را عاملی مستقل در واکنش‌ به عربستان محسوب نمی‌کند؛ سه هفته پیش هیئت ارشد حوثی‌ها با علی خامنه‌ای رهبر رژیم ایران  در تهران  دیدار کرد و «سفیر یمن» در ایران نیز «استوارنامه» خود را به جواد ظریف ارائه کرد.
 
سران تهران در ادامه جنگ نیابتی با عربستان، در تلاش هستند که حوثی‌ها را مرد اول حاکمیت یمن مبدل کنند، و هر چه زودتر، بهتر. اما ممکن است به خاطر شتابی که در «سیلی زدن به عربستان» دارند، این بار مرتکب یک خطای راهبردی شده باشند.
+191
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  قمپوزیسیون اگر به فکر پول درآوردن هست، باید توی عمریگا به شغل قبر کنی روی بیاورند! قرار هست توی ۲۴ ساعت ۱۰ هزار یانکی غرق شوند😂
  314
  22
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. چرا ؟مگه تو گورستانهای خودتون دیگه جانیست؟ ازبس این حاج بنی براتون قاطیونو زنبیلیون الان‌هم حشرال‌تلقیهارو تو جعبه‌های کادو فرستاد دیگه حتی زیر درختای کاج کریسمس قبرستاناتون هم برای کادوهای تازه جا نیست.
  20
  232
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷
  ۴۰
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  هیچ جنگی در راه نیست ایران دارد فقط به مزدوران منطقه درس عبرت می‌دهد
  283
  37
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  هیچ غلطی نمی‌تونن بکنن فقط هارتو پورت می‌کنن، ایران دست بالا رو داره اتفاقا عربستان داغون بشه بیشتر به نفع آمریکا هست.
  265
  35
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  روشون نمیشه بگن از خوردن، میگن کاره عراقه . طرف از چهار ماه پیش داره از یمن ، امارات و عربستان رو با پهپاد میزنه، انگار بار اول حوثی هاست . بابا بگذریم اصلا، مگه نمیگید کار ایرانه؟ خب علی علی . از پشت پدرتون نیستید اگه حمله نکنید به ایران . که البته نیستید . زر نزنید اینقدر . حمله کنید، حمله . دقیقه آخر و ثانیه آخر هم منصرف نشید . حمله کنید اگر.... نیستید
  281
  28
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::]. جنازه رو دستمون باد کنه میفرستیم بخارست
  205
  14
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اگر اونها هم از پشت پدرشون نباشن، شما سید ها که هستین. از رو نری ها.
  9
  194
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  باز دو روز امریکا دستشو از خرخره چلاقعلی برداشت دست بجیب شده حقوق این قیمه‌‌ایهای ساعتی نیم یورو رو داده دوباره عین ....مرداب گله‌ای پیداشون شد‌ اینجا.حیف پیف‌پاف اینارو...
  7
  178
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  چقدر این سپاه سایبری باید ماله بدست از این سایت به اون سایت هردود بکشن تا کثافتکاریهای آخوند رو ماستمالی کنن. دل آدم براشون میسوزه، از شهادت ندا گرفته تا دختر آبی و همسر کشی نجفی و دزدی اختلاس مقامات و هزار معضل دیگه رو باید ماله بکشن، اونم در قبال دو جرعه ساندیس ناقابل. والا اگر من هم بودم قاط میزدم و روز عاشورا میگفتم قلاده بندازین گردنم که عوعو کنم!
  8
  179
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  باز دو تا پالایشگاه را زدند و مثل بچه ها شیر شدند. جوجه را اخر پائیز میشمرند. با اینکار عربستان بیشتر در دامن اسرائیل می غلتد . پالایشگاه عربستان سوخته ولی سود سیاسی نصیب اسرائیل و امریکا میشود. مطمئن هم باشید جنگی در نخواهد گرفت. حالا شیوخ عربستان لرزه بر بدن بیشتر با اسرائیل در می امیزند و احتمالا اسرائیل را به رسمیت میشناسند. در این بلبشو اسرائیل قسمت هائی از دره ی اردن را ضمیمه ی خاک خودش میکند و صدا هم از کسی در نمی اید. بعد از انتخابات اسرائیل، امریکا و اسرائیل پیمان مشترک نظامی می بندند و ماجرا تا شناسائی کامل اسرائیل توسط تمام اعراب (مثل مصر و اردن) ادامه خواهد یافت. وقتی هم اخوندها دانسته یا نادانسته وظایف خودشان را انجام دادند زمان خدا حافظی فرا خواهد رسید و ایران اولین کشور کاملا سکولار در منطقه میشود
  13
  178
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۱
  ۵۰
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. .... به توهم میشه گفت انسان ,مغز نداری که فکر کنی که چقدر کودک و زن وووو از بین میرن بخاطر این افکار پلیدتون
  8
  180
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران

  عربستان حقش همینه هر بلای سرش بیاد چقدر از این کودکان یمنی در مدرسه و خانه به خاک و خون کشیده شدن بازم یمنیها مردونگی میکنن کارخونه و پالایشگاه عرباره مزنن تازه این شروع کاره
  170
  19
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی::]. بسوز کوروش جون بسوز
  170
  5
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اینا خودشون گوسفند زنده صادر میکنن عمرا قبول کنن که گوسفند مرده وارد بشه !پس فکر یجای دیگه باش .
  5
  152
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۹
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. کی آزادت کردن دربان ؟ دفعه قبل قرصاتو اشتباهی خورده بودی سر پست خوابت گرفته بود باعث شدی کلی کشته دادین تو حشرالتلقی. ایندفعه اگه قرصاتو بموقع و درست نخوری مجبورت میکنند تقویتی پیش سوگلی عظمات فشرده بری که تقاص مرده‌های زنبیلیون قاطیونو هم پرداخت کنی بازم " فشرده". حالا خود دانی ما اینجا غار حرا لازم نداریم گفته باشم.هاهاها خیلی وقته دیگه رولبات نمیاد چی شده فیلماتون از کمدی به ترسناک عوض شده حق داری توهمی کوروش ...
  2
  143
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  سگهای های حرومی حکومت زیاد شدن! اینا خوندن نوشتن چطوری یاد گرفتن چون قدیما فقط گاز میگرفتن.
  6
  148
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
  ۴۹
  akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا

  amirgheryou - تهران، ایران, نه دوست عزیز زیاد نشدن همه این نامهای کاربری متعلق به یک نفره
  4
  132
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۴:۵۹
  ۲۵
  دنیای وارونه - اتیوپی، اتیوپی

  خدا نخواست ما چیزی از سیاست یاد بگیریم ولی یه چیزی ش رو یاد گرفتیم و اون اینکه تابع منطق و وجدان عامیانه نیست. هیچوقت با اصول و منطق رایج در عرصه های زندگی روزمره قابل تحلیل و پیش بینی نیست. ویژگی آن هرج و مرج هم نیست بلکه تابع یک و فقط یک امر است و آن « بُرد یا سود و منفعت». بدون هیچ قید و بندی. بدون پایبندی به هیچ ملاک یا ارزشهای انسانی. به تعبیر رایج و قدیمی « سیاست خواهر و مادر ندارد». سیاست استراتژی است. فن است. هر فنی که بار و نتیجه بدهد. هر فنی. دیدید که همین دو هفته پیش چیزی نمانده بود رئیس جمهور آمریکا با طالبان مستقیم دیدار کند. دود این آتشهای عربستان هم، خیالتون راحت، نه تو چشم آمریکا میره نه اسرائیل نه جمهوری اسلامی. شاید کار کار حوثی ها نباشه ولی اگر کاشف به عمل بیاد که کار اسرائیل بوده یا آمریکا یا خود عربستان یاد گرفتیم شاخ در نیاریم. باور نمیکنید؟ یکی دو هفته صبر کنید ببینید چه پولهای کلانی تحت نام تجهیزات پیشرفته نظامی از کیسه عربستان دربیارن. ترامپ آدم جنگ و حمله نظامی نیست. خیالتون تخت.
  100
  38
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. دربان هرچه سعی کردم کامنتتو بخونم نشد ! قدیما اگه کسی ارزش. و نداشت میگفتن(ریز می‌بینمت توهمی)یا اصلا دیده نمیشی !
  1
  91
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  برادران ارشادی .که دوباره از سوراخ‌های خود بیرون آمده. دوباره بوی چربی دنبه به بینی‌ شما خورد؟تا حالا کجا بودید ؟ که شب و روز پورنو اسلامی از سران نظام . و دم دم همه برای زیارت به کانادا مهاجرت .تکلیف خود را مشخص کنید . روزنامه‌های خود را نمی‌‌خوانید؟ از شنبه تا به امروز از وزارت خارجه ایران تا سران مفت خور سپاه .همه و همه مصاحبه .که ما نبودیم. چه شد ؟ مگر ۴۰ سال است نعره نمی‌‌زنید؟ اسراهیل را نابود می‌‌کنیم. آمریکا را نابود می‌‌کنیم. عربستان را نابود می‌‌کنیم.حالا که پایش پیش می‌‌یاد. همه با هم .که ما نبودیم. هوتی‌ها بودند. پس چرا ترس بر داشته. تازه چرا به عربستان. ؟ اسراهیل است. که سپاه شخم می‌‌زند، همین هفته گذشته مگر نبود که دوباره ۷۰ تا کشت؟ پس چرا حمله به عربستان؟ بیضه اسلام شما زورش به لوله نفت می‌‌رسد؟ برید برید. که دیگر این برای فاطی تنبان نمی‌‌شود.خالی‌ بندی هم اجازه نیست. تاکتیک است.می‌ زنیم و می‌‌گوهیم. ما نبودیم. پس چه شد این ۴۰ سال نعره زدن؟می‌ خاهید نابود کنید یا خیر ؟ پس چرا زمان عمل گریه می‌‌کنید .ما نبودیم؟ دم خروس را باور کنیم. یا قسم حضرت عباس شما را؟
  29
  73
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  سادات که البته . قزاق ها و قزاق زاده ها و قزاق باز ها هم به همچنین . والا اگر اینقدر فشار عصبی که روی شما هست به هر کسی وارد میشد، با غریو چاپید شاه وارد طویله میشد . من برم یه سر بزنم به مقبره رضا خان
  77
  3
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  سادات تخم ترکه عرب با کنیز ایرانی‌ بود. از سید می‌‌آید. مثل همین امروز که پس مانده خور بشقاب آخوند داریم. این نصف ایرانی‌ نصف عرب. در صدر اسلام ماتهت عرب می‌‌شستند. اجازه داشتند .خود را سید بگویند. زمان صفوی با آوردن آخوند لبنان شایعه راه اندختند سید سادات می‌‌باشند. و نسل رسول. خوب باور هنوز هم قمپز در می‌‌کنی‌ .که سادات هستی‌.؟ جدت بن عمر سنی با مهربانو ۱۱ ساله خراسان بود. همانی که علی‌ شما ۱۲۰۰۰ از آنها را به فاحشه خانه‌های شام فروخت.شغل جدید مبارک سادات.
  12
  19
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
  نظر شما چیست؟