سناتور گراهام خواستار حمله به پالایشگاه‌های ایران به تلافی حملات حوثی‌ها شد

 سناتور گراهام جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از حوثی‌ها متهم کرده است
رادیو فردا :لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه ایالات متحده، خواستار حمله نظامی آمریکا به تاسیسات نفتی ایران به تلافی حملات حوثی‌ها به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی شد.
 
آقای گراهام روز شنبه ۲۳ شهریور با انتشار توئیت‌هایی به حملات پهپادی حوثی‌های یمن واکنش نشان داد و آن را نشانه‌ای از تلاش ایران برای «ویران کردن خاورمیانه» دانست.
 
وی ضمن متهم کردن جمهوری اسلامی به حمایت از حوثی‌ها نوشت: «حکومت ایران به صلح علاقه‌ای ندارد. آنها دنبال سلاح هسته‌ای و سلطه منطقه‌ای هستند».
 
این سناتور آمریکایی در ادامه نوشت: «اکنون زمان آن رسیده که ایالات متحده گزینه حمله به پالایشگاه‌های نفت ایران را در صورت ادامه رفتارهای تحریک‌آمیز و افزایش غنی‌سازی اورانیوم بررسی کند».
 
وی سپس خاطرنشان کرده که «ایران دست از رفتارهای منفی خود برنخواهد داشت مگر آن که تبعاتش را به چشم خود ببیند، مانند حمله به پالایشگاه‌های آنها که کمر حکومت را خواهد شکست».
 
شیعیان حوثی یمن بامداد شنبه از حملات پهپادی خود به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی در شهرهای بقیق و خریص خبر دادند که به آتش‌سوزی‌هایی در این تاسیسات منجر شد. اگرچه ریاض اطمینان داد که آتش‌سوزی‌ها را مهار کرده است اما ساعاتی بعد گزارش‌هایی حاکی از بروز اختلال شدید در تولید نفت عربستان سعودی منتشر شد.
 
برخی منابع مطلع به خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ گفته‌اند که پنج میلیون بشکه نفت در روز از ظرفیت تولید نفت عربستان کم شده و به نصف رسیده است.
 
عربستان سعودی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه است. ریاض اطمینان داده که پس از تحریم‌های آمریکا علیه تهران، کاهش تولید نفت ایران را جبران کرده است.
 
در همین حال، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، تلفنی گفت‌وگو کرده و او در آن از قصد ریاض برای حملات تلافی‌جویانه به تاسیسات حوثی‌ها گفته است.
 
به گفته مقامات سعودی، محمد بن سلمان در این مکالمه تلفنی اظهار داشت: «پادشاهی [عربستان سعودی] می‌خواهد و توانایی آن را دارد که پاسخ این تهاجم تروریستی را بدهد».
 
تاسیسات آرامکو در شهر بقیق بزرگترین تاسیسات نفتی جهان محسوب می‌شود که ظرفیت تولید هفت میلیون بشکه نفت را در روز دارد. تاسیسات نفتی شهر خریص نیز که مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفته، دومین تاسیسات نفتی بزرگ این کشور محسوب می‌شود.
 
حوثی‌ها ماه گذشته نیز میدان گازی «الشیبه» در شرق عربستان سعودی را هدف حملات پهپادی خود قرار داده بودند.
 
این گروه شبه‌نظامی از پنج سال قبل تاکنون صنعا، پایتخت یمن، را در اختیار دارد. گفته می‌شود حوثی‌ها از حمایت ایران برخوردارند و جمهوری اسلامی تسلیحات نظامی از جمله موشک در اختیار آنها قرار می‌دهد. ایران این اتهام را رد کرده است.
+74
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  هر چقدر میتونید ...بررسی کنید . جلوی تخلیه نفت یه نفتکش رو نتونستید بگیرید، به اندازه دهنتون بخورید همیشه . کم بخور همیشه بخور
  78
  18
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان

  40 سال حمله شما به ایران جنگ عراق سقوط ایرن ایر بر فراز خلیج فارس بس نیست.
  53
  19
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اخوندها میدانند که عربستان چقدر اسیب پذیر هست. مشاوران روس هم هستند که مایلند قیمت نفت گر بگیرد چون تقریبا تنها ممر عایدی روسیه هست. در هر حال و از نظر اقتصادی به سود ایران و روسیه و از نظر سوق الجیشی هم به نفع اسرائیل هست. حالا من دولت ترامپ را در اچمز می بینم. اگر جنگی را شروع کند با سیاست ترامپ مغایر هست. باید دید چه خواهد شد. بدون شک روس ها کارگردان هستند. چندی قبل صلح با طالبان را هم در افغانستان بهم ریختند
  6
  49
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
  ۴۰
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  فشار حداکثری برعکس شد که هههههه. هی مثل .... شماها فقط و فقط حرف زور هالیتونه ایران هم خوب این بازی را بلده.
  48
  20
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  سبکبال این انگشتشو رو به بالا گرفته . نزدیکتری یه توک پا برو ببین چکارت داره
  28
  3
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. تو به همون واق واقت ادامه بده
  8
  32
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  سگ کی باشید
  38
  6
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  چرا پالایشگاه رو بزنید؟ مگر بیت رهبری که چهار تا ساندیسخورهم رو پشت بومش هستن چشه؟!
  3
  24
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. لابد بینیش رو پاک کرده و میگه تمام ساندیس هایی که به حکومت ایران فروختیم از این توشه. نوش جون!
  1
  22
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  باز یک غلطی کردید و شیر شدید!؟ جوجه را آخر پائیز میشمرند. اینقدر چریدید پس دنبه اش کو؟
  6
  13
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. درست است که از نظر نیروی نظامی ایران درحد و اندازه ارتش امریکا نیست مزیتی که دارند این است که در خانه دفاع میکنند یعنی نیاز به گرفتن جایی ندارند و مزیت دوم موشک است و مزیت سوم همین پالایشگاهها و امکانات عربستان و بحرین و امارات است. مزیت چهارم دزد بودن و بی لیاقتی مدیران بوده که باعث شده مردم ایران بی توقع بار بیایند ووفرض کنید که به عربستان و امارات حمله شود ..مردم آنها بسرعت شاکی میشوند چون امکانات در اختیار آنها بوده است مردم ایران چون به بدبختی عادت کرده اند برایشان فرقی ندارد که جنگ بشود یا نشود چون عملا اوضاع آنها نسبت به زمان جنگ بهتر نشده است. اتفاقا مدیران ایران از خدا میخواهند که جنگ بشود چون براحتی سو مدیریت خود را بر گردن جنگ میندازند و میتوانند بیشتر بر سر کار بمانند. وقتی هم خرتو خری شد کسی نمیرود ته و توی زندگی آقازاده ها را در امریکا در بیاورد مردم درگیر ادامه حیات خود میشوند بعضی هم که عشق دارند به جنگ بروند تا ساعت مچی و لباس سربازان امریکایی را بدزدند یا اگر دختری در بین آنها باشد با وی حال کنند...
  20
  11
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیزم اخوند خائن هست و شما بازیچه هستید.
  6
  13
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. چاره ای نداریم . مثل زمان صدام هستش تنها انتخاب دیگه انتخاب مجاهدین خلق هست که از صدام پول گرفتند و حالا خائن محسوب میشوند....در ضمن حالا ترامپ و دار و دسته مگه خوب هستن؟ اگه دقیق بخونی من راجع به توازن قوا نوشتم کاری ندارم کی خوب هست کی بد هست.
  10
  6
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  سگهای های حرومی حکومت زیاد شدن! اینا خوندن نوشتن چطوری یاد گرفتن چون قدیما فقط گاز میگرفتن.
  3
  10
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. از کجا معلوم خودش آخوند نباشه
  5
  12
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. تصور نمیکنم. اصلی ها اصلا اینجا نمی ایند و همان هائی هستند که یک کامیون سند را به اسرائیل می فرستند و نبض حرکات را کنترل میکنند
  5
  11
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. داره سایزشو نشون میده، گفتیم سردار حاجی زاده فردا با یه دسته بیل عکس بگیره سناترب حساب کار بیاد دستش
  5
  0
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. حکومت مذهبی پوشالی اخوندی برای بقایش دائما جانشینی مجاهدین منفور را پیش می کشند. در ایران حکومت مذهبی مرده است و مجاهدین منفور هم مذهبی و کوچکترین شانسی برای حکومت ندارند. ایران انقدر فرزند برومند همانند کوروش دارد که دیگر اشتباه نکنند و به مذهب عرعری اسلام (چه نوع مجاهدین یا اخوندی) اویزان نشوند
  7
  9
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  مشکل مادر بزرگ اینه که از یکطرف میخواد بیاد بحث بکنه که از تنهائیش فرار کنه از طرف دیگه نمیخواد حقیقت آشکار بشه. حالا بیابید پرتقال فروش را چون وقتی مباحثه کردی خود بخود حقایق آشکار میشوند و برای آدم نابکار این سم هست.. ! بزودی پیر و فرتوت میشه به هر عنوان! چند سال میگذره میشه از اینجا مونده و از اونجا رونده. این حقوق سوسیال هم ارزشش همیشه همینقدر نمیمونه ..با افرایش تعداد گیرنده ها و با تغییرات اقتصادی ارزشش ممکنه خیلی کمتر بشه ..بعد میشه یک پیرزن فرتوت سوسیالخور فقیر !
  4
  6
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. یه بچه محلی داشتیم عاشق یه زنه شده بود از دور فقط میدیدش . زنه موهاش رو بور میکرد مانتو تنگ میپوشید مغازش اونور خیابون بود . این بنده خدا مدتها خیالبافی میکرد .از خانواده محجوبی بود خجالتی قدرت اینو هم نداشت بره با زنه یکبار حرف بزنه ...خلاصه . آخرش حوصلمون سر رفت گفتیم بیا بریم بابا ما باهات میائیم .. آقا رفتیم یه روز زنه رو نگه داشتیم اصلا از نزدیک یه هیولایی بود درب و داغون صافکاری رنگ شده مثل پیکان 46 که هزاربار بتونه شده . بعد داهاتی ووواصلا حرف میزد حالت بهم میخورد ...خلاصه تو هم زیاد به این کوری جونت نچسب اگر وارد جزئیات بشیم اونجوری که در عالم جهالت باهاش حال میکنی دیگه حال نخواهی کرد!!! یه استوانه همه چیز یه فرد نیست . کورش هم تنها شاه ایران باستان نبوده ..
  9
  4
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیز جان. گذشته و تاریخ برای پرستش نیست. بلکه برای سنجش و انتخاب سرند شده ی بهترین ها هست. هیچکس کوروش را نمی پرستد بلکه ایرانیان راستین بدنبال عدالت و انسانیت و حقوق بشر و عدم تبعیض نژادی و احترام به حقوق اقلیت هستند و اگر حسین یا یزید یا بابک خرمدین یا یک چینی چنین بگوید دنبالش میدوند. کسی روزی 17 بار بطرف قبر کوروش قمبل نمی کند تا اراجیف استعمار عرعری را به عشق 72 حوری و زن انکاره سر هم بندی کند. خوشگل یا زشت ما هیچکس را نمی پرستیم ولی حقیقت میگوید در طول 1400 سال پرستش وحوش عرعری حاصلی جز نکبت نداشته است. به هر اندازه مسلمان تر شوید مثل داعش و طالبان و حزب الله وحشی تر و عقب افتاده تر هستند و بهترین مسلمان کسیست که حتی یک مورد پایش را جای پای رسول نمی گذارد
  1
  11
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. بیسواد جان تو مزیتت اینه که سواد نداری . اگر راجع به ساسانیان میدانستی دیگه نمیگفتی 1400 سال و اینا . خوب سواد نداری منم نمیتونم بیام اینجا برات 600 صفحه کریستین سن بنویسم . حداقل توی این سن به خودآگاهی برس راجه به چیزهایی که اطلاعات کافی نداری با تسامح نظر بنویس رد بشو این نوع نوشتن مناسب حال تو نیست
  8
  0
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیز جان اگر سواد چیزی هست که تو و شریعتی و سروش دارند من ترجیح میدهم که مطلقا بی سواد باشم و اراجیف بهمدیگر نبافم و نام این خزعبلات قرون وسطائی را فلسفه ی اسلامی بگذارم. فلسفه یعنی تاسی از عقل و مگر ادمیانی که بطرف یک راهزن جنایتکار و دروغگو و برده فروش روزی 17 بار قمبل میکنند عقل و سوادد دارند؟ مگر مذهب با فلسفه جور در می اید. یکی تسلط عقل هست و دیگری پرستش خزعبلات قرون وسطائی
  0
  10
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. دیگر اینکه انقدر کوچک مغزی که فقط اسلام و ساسانیان را می بینی. درست مثل قرانیون که فکر میکنند که 1400 سال پیش هست و دنیا مصاف بین عرعری ها و یهودیان هست. پرسواد. من مطمئنم و حتما ساسانیان عیب داشتند ولی اسلام را فقط با اسلام مقایسه میکنم که جز مزخرفاتی قرون وسطائی نیست و هر کجا تخمش را پاشیده اند محصولش نکبت بوده است.
  0
  10
  ‌سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
  نظر شما چیست؟