توقف در آشیانه ای دربسته؛ راز سر به مهر مرگ مشکوک ستاری و فرماندهان نیروی هوایی

امیر فرشاد ابراهیمی; ایران بریفینگ : مرگ مشکوک فرماندهان نیروهای مسلح البته به زمان جنگ فقط مربوط نمی‌شود، قهرمانان زنده جنگ ایران و عراق، فرماندهانی که در آن سال‌ها نامور بوده‌اند پس از جنگ نیز یکی پس از دیگری کشته‌شده‌اند .
 
در ادامه باید پرداخت به کشته شدن بیش از ۶ فرمانده ارشد نیروی هوایی ارتش پس از جنگ مشهور تر از آن است که  کسی از آن مطلع نباشد : «در ۱۵ دی سال ۱۳۷۳ در نزدیکی فرودگاه اصفهان سرتیپ منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش به همراه افسران بلندپایه نیروی هوایی، یاسینی (معاون هماهنگ‌کننده و رئیس ستاد نیروی هوایی)، «مصطفی اردستانی (معاونت عملیات نیروی هوایی)، احمد شجاعی ( فرمانده مهندسی عملیات نیروی هوایی)، شریفی آجودان ستاد نیروی هوایی و ۸ تن دیگر از افسران ارشد نیروی هوایی در واقعه‌ای که از انفجار و آتش گرفتن هواپیما تا نقص فنی و حتی سکته خلبان متفاوت است کشته شدند»
 
در قسمت پیش از محمد علی باقرزاده و گروه ضربت و یگان بیت الزهرا نهاجا گفته شد و جالب است که در واقعه سقوط هواپیمای حامل فرماندهان نیروی هوایی ارتش باز نقش پیشگیرانه گروه ضربت نهاجا و تلاش فرمانده وقت این گروه (فرمانده بعد از باقرزاده) را هم می بینیم و جالب تر اینکه  اولین اقدام فرمانده بعدی نیروی هوایی ارتش ، سرتیپ بقایی  انحلال گروه ضربت نهاجا بود!
 
پنج‌شنبه ۱۵ دی‌ماه ۱۳۷۳ جلسه شورای فرماندهان پدافند هوایی به مدت سه روز در کیش برگزارشده بود، تیمسار ستاری قرار بود برای مراسم اختتامیه سخنرانی کند.
 
ساعت ۹ صبح به تیمسار یمینی اطلاع داده شد که هواپیمای تیمسار ستاری تا ده دقیقه دیگر در باند فرود می‌آید. یمینی به‌اتفاق سایر فرماندهان جلسه را تعطیل کردند و به استقبال تیمسار رفتند. هواپیمای تیمسار در باند نشست و او به همراه معاونان خود از آن پایین آمد و به سمت سالن برگزاری جلسه به راه افتاد. ستاری در جلسه دو ساعت سخنرانی کرد و سپس با همراهانش به مقصد اصفهان پرواز کردند.
 
ساعت حدوداً ۸ شب، خلبان سرهنگ جمشیدی به همراه کمک خود سرهنگ دوم خلبان جم‌منش هواپیمای جت استار را برای پرواز به سمت تهران آماده می‌کردند. تیمسار ستاری به همراه تیمسار اردستانی، شجاعی، یاسینی و دیگر همراهان به پای هواپیما آمده و پس از خداحافظی سوار بر هواپیما شدند.
 
توقف هواپیمای حامل فرماندهان در فرودگاه کیش کمتر از ۱۰ ساعت بوده و طبق پروتکل امنیتی فرودگاه در توقف کمتر از ۱۰ ساعت هواپیما می تواند در رمپ پرواز توقف داشته باشد، اما هواپیمای جت حامل فرماندهان در مدت زمان توقف در کیش به آشیانه هدایت می شود و چرای این امر جای سئوال است اما هرچه در آشیانه انجام گرفته ظاهرا فرمانده وقت یگان ضربت نهاجا از آن مطلع شده بود ، در این زمان مشکات با سرهنگ اکبری مسئول حفاظت اطلاعات اصفهان تماس می‌گیرد و اطلاع می‌دهد به تیمسار ستاری اطلاع دهید پرواز به تهران را کنسل کنند اما این خبر هرگز به ستاری و تیم همراهش نمی‌رسد، مشکات ساعاتی بعد از طریق برج مراقبت فرودگاه دوشان تپه متوجه می‌شود که پرواز انجام‌شده وی از برج مراقبت دوشان تپه از خلبان جمشیدی موقعیت می‌خواهد و در ساعت ۲۰: ۴۲ این‌گونه جواب می‌آید: «در حال گردش برای فاینال هستیم» و ناگهان ارتباط با برج مراقبت قطع می‌شود.
 
ساعاتی بعد مشخص می‌شود هواپیمای جت  نیروی هوایی در فاصله ۶۴ کیلومتری فرودگاه در جاده نائین – یزد سقوط کرده و منصور ستاری به همراه سرتیپ یاسینی (معاون هماهنگ‌کننده و رئیس ستاد نیروی هوایی)، سرتیپ مصطفی اردستانی (معاونت عملیات نیروی هوایی)، احمد شجاعی، رزاقی، خلبان جم منش کمک‌خلبان، ریاحی، شریفی مسئول دفتر ستاری، خلبان جمشیدی خلبان پرواز و سنایی، محتشمی، محسنی و پورزادی از اعضای گروه ضربت نهاجا همگی کشته می‌شوند.
 
چند ماه بعدازاین حادثه بازنشستگی مشکات به او ابلاغ می‌شود، ازاینجا به بعد گروه ضربت نهاجا از نیروی هوایی به ستاد فرماندهی کل قوا منتقل می‌شود مأموریت انتقال و فرماندهی گذار گروه ضربت از نهاجا به ستاد کل را سرتیپ احمد میقانی بر عهده داشته که هم‌اکنون جانشین معاون اشراف ستاد کل نیروهای مسلح هست.
 
گروه ضربت نهاجا که هم‌اکنون بانام «کمیته اقدام مشترک آجا» خوانده می‌شود و فرماندهی کمیته اقدام مشترک ارتش هم‌اکنون با «سرهنگ مجتبی دلاوری» است که اطلاعات چندانی از وی در دست نیست، وی پیش‌ازاین مسئولیتهایی همچون ، فرمانده حفاظت اطلاعات آمادگاه شهید کشوری ، فرمانده ایستگاه هوایی بابلسر و همچنین جانشین حفاظت اطلاعات دانشگاه هوایی شهید ستاری را بر عهده داشته.
 
مرگ‌های مشکوک فرماندهان نظامی در جمهوری اسلامی هرگز پایان نیافت و تا امروز نیز ادامه دارد.
 
این سلسله نوشتار را در #ایران_بریفینگ و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با #مرگ‌های_مشکوک_نظامیان دنبال کنید.
+63
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  نوشته خیلی بی ارزشی بود
  106
  8
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اخوندک باور عتیق!. چه چیزهایی که رو بیاد از یکی دو سال دیگه!. از حالا تو ذهنم دارم اسناد کمکهای میلیارد میلیارد دلاری سیا و ام ای ۶ ٫پخش زنده دادگاه اخوندها و کساانی که شهادت میدن چطور سینما رکس ابادان رو اتش زدند تا جیره خورای وارداتی از لبنان که روز ۱۷ شهریور ۵۷ به سوی ماموران انتظامی شلیک و تحریک کردن وادامه بیمورد جنگ و همینجور بیا جلو... اون روز دکون مفتخوریت بسته است
  3
  55
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  خوب فکر کردید پاسدارا و آخوندای اصفهانی الکی حکومت رو دست گرفتن؟ فکر کردید امثال چمران رو کی ترور کرد. تمام حذفهای فیزیکی توسط پاسداران و آخوندها اصفهانی انجام شده و الانم صاحب مملکت شدن. قبلا هم گفتن خوش خوشان مردم اصفهان نباشه چون شاید لطف کنن 4تا صنعت رو در اصفهان راه بندازن و بهشون رونق اقتصادی و شغلی بدن اما در مملکتی که کثافت گرفته اونها هم خفه میشن. چه بسا که یکی از شهرهایی که در این سالها بارها تظاهرات و اعتراض مردمی داشته اصفهان بوده و این نشون میده این حکومت منطقه ای برای مردم همون منطقه هم خوشایند نبوده. پستترین نوع رقابت و حذف رقیب روش ترور فیزیکی هست . کاری که سرمنشا اون از روسیه و انگلیس بوده. و کسانی که در ایران مکرر از این روش استفاده میکنن سگهای تربیت شده و تحت نظر روسیه هستن.
  6
  42
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
  ۳۹
  amin832 - تهران، ایران

  من خودم سرتیپ یاسینی رو از نزدیک دیده بودم و باهاشون صحبت کردم . مرد بزرگی بود و هر چی از این بزرگ مرد بگم کم هست . اخر به دست این طایر به سران کشته شد . البته خودت پیش بینی کرده بود که روزی اون رو از سر راهشون بر میدارند ولی نترس و با دل و جرات بود یک انسان ازاده کامل . . روحش شاد . در طول زندگیم مثل اون ندیده بودم .
  1
  38
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
  ۳۸
  باور عمیق - قم، ایران

  آتیلا نمیر بهار میاد، کمبوزه با خیار میاد . حالا همه با هم نترسید نترسید ما هم پشمک هستیم .
  58
  1
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
  نظر شما چیست؟