دونالد ترامپ و جان بولتون بر سر لغو تحریم‌های ایران مشاجره کرده بودند

یورونیوز :اخراج ناگهانی جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در روز سه‌شنبه، پس از آن روی داده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است احتمالا بخشی از تحریم‌های ایران را لغو خواهد کرد تا به این ترتیب در مقامات تهران انگیزه لازم را برای آغاز مذاکرات ایجاد کند.
 
این ادعایی است که از سوی فردی نزدیک به جان بولتون مطرح شده است.
 
به گفته این فرد، دونالد ترامپ ایده لغو بخشی از تحریم‌های ایران را عصر دوشنبه در جریان گفتگویش با جان بولتون در دفتر بیضی شکل خود در کاخ سفید مطرح کرده است و در واکنش، جان بولتون بطور روشن به آقای رئیس جمهور گفته که کاملا با این ایده مخالف است.
 
فردای این گفتگو جان بولتون از مقامش به عنوان مشاور امنیت ملی برکنار می‌شود؛ اگرچه درباره این برکناری نیز میان این دو اختلاف نظر وجود دارد. دونالد ترامپ می‌گوید که بولتون را اخراج کرده و در مقابل جان بولتون می‌گوید که استعفا داده است.
 
آقای بولتون در دوران فعالیتش به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا، همواره طرفدار سیاست «حداکثر فشار» بر ایران بود، با این هدف که با از کار انداختن اقتصاد این کشور، رهبری ایران را درنهایت مجبور به توقف فعالیتهای توسعه طلبانه‌اش در منطقه و پذیرش خواست آمریکا مبنی بر برچیدن برنامه هسته‌ای خود کند.
 
موضوع مشاجره دونالد ترامپ و جان بولتون بر سر تحریم‌های ایران در حالی مطرح می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا به تازگی اعلام کرده بود آماده است بدون هیچ پیش‌شرطی با همتای ایرانی خود حسن روحانی دیدار کند؛ دیداری که ممکن است در اواخر ماه جاری میلادی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک محقق شود.
 
پیش از اخراج آقای بولتون، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه پیشنهادی مبنی بر اعطای اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران با هدف آغاز مذاکرات مطرح کرده بود و دونالد ترامپ گفته بود که ممکن است با چنین پیشنهادی موافقت کند.
 
برای عملی شدن این پیشنهاد نیز آقای ترامپ باید با امضای فرمانی، به موسسات مالی اجازه می‌داد تا با تسهیل این معامله و انتقال این مبلغ پول، گرفتار مجازاتهای ناشی از نقض تحریم‌های آمریکا نشوند.
 
اما این فرد نزدیک به جان بولتون ادعا کرده است که آقای رئیس جمهور عصر دوشنبه در جریان گفتگویش با جان بولتون، فراتر از بحث اعطای اعتبار به ایران رفته و گفته است که احتمالا تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو می‌کند و همین موضوع باعث شده جان بولتون تصمیم به استعفا بگیرد.
 
ایران می‌گوید تا زمانی که تحریم‌ها لغو نشود، حاضر به مذاکره با ایالات متحده آمریکا نیست و رئیس جمهوری آمریکا نیز روز چهارشنبه در جریان گفتگویش با خبرنگاران، احتمال رفع تحریم‌های ایران را رد نکرد. او در پاسخ به پرسشی درباره احتمال کاهش تحریم‌ها گفت: «ببینیم چه پیش می‌آید.»
+9
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  احتمال مذاکره با ایران فقط 10 درصد و احتمال توافق بعد از 3 سال چانه زنی فقط یک درصد هست. تازه بعد از توافق احتمالی هم تحریم ها به اسانی رفع شدنی نیستند
  2
  21
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. با تحریم هیچ ....نتوانستید بکنید، برای این که پس نیوفتید دست به دامن اصلاح طلبان شدید، پروردگار....! ترامپ شیر دلتون هم ....
  30
  3
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  این اختلافات که در بین ترامپ و بولتون بوده همه جنگ زرگریست . ترامپ با بیرون کردن بولتون از کانینه اش فقط خواست چراغ سبزی به حکومت اخوندی ایران بدهد تا با امریکا وارد مذاکره شوند, همین!!
  1
  13
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  به هر صورت ترامپ رفته رفته پس از به خاک مالیده شدن پوزه اش، گام به گام پس رفت و عقب نشینی کرد . هر راه و روشی را امتحان کرد . ولی مگر میتوان در برابر شطرنج باز قهاری چون سید علی آقای خامنه ای عرض اندام کرد؟ به هر حال روز به روز به زمان انتخابات نزدیک تر میشویم و دو آتش زیر خاکستر یعنی ایران و کره شمالی به زمان چکاندن ماشه و تیر خلاص به جمجمه ترامپ نزدیک تر
  17
  3
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. فعلا ایران دنیا رو گذاشته سر کار و امریکا پولش داره خرج اسرایل میشه.
  7
  1
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اخه توی عراقی چه به این ....برو تو مملکت خراب شده خودت اظهار ....کن نه ایران
  0
  7
  یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.