شکایت از داروسازان آمریکا: سکلرها یک میلیارد دلار به «بانک سوییس روانه» کرده‌اند

بیش از ۷۰ درصد از معتادان به مواد مرفین‌دار در آمریکا می‌گویند نخستین بار با این نوع مواد از طریق نسخه پزشکان آشنا شده‌اند بی بی سی :خانواده سکلر که مالک شرکت داروسازی پوردوفارما (تولیدکننده مسکن قوی اکسی‌کانتن) است و به تازگی تعهد داده با پرداخت بیش از ۱۰ میلیارد دلار به ۲۰۰۰ پرونده حقوقی فیصله دهد، متهم شده که یک میلیارد دلار از دارایی‌های خود را با خروج از آمریکا در حساب‌های متعددی از جمله بانک سوییس واریز کرده است.
 
پوردو فارما از سوی ده‌ها دولت ایالتی در آمریکا و هزاران شاکی خصوصی متهم است که با نادیده گرفتن خطرات داروی اعتیادآور اکسی‌کانتن به بازاریابی حریصانه برای فروش آن ادامه داده و به این ترتیب در شکل‌گیری بحران اخیر موادمخدر که به مرگ حدود ۲۰۰ هزار معتاد طی سه سال گذشته انجامیده، نقش داشته است.
 
طی دو سال گذشته حدود ۲۰۰۰ پرونده حقوقی علیه این گروه داروسازی در دادگاه‌های مختلف آمریکا گشوده شده و سکلرها که یکی از متمول‌ترین خانواده‌های آمریکا هستند متهم شده‌اند که با بی‌توجهی و پنهان‌کاری نسبت به عواقب اکسی‌کانتن به ثروت اندوزی و سبک زندگی اشرافی خود ادامه داده‌اند.
 
مجله فوربز آمریکا ثروت این خانواده را ۱۳ میلیارد دلار برآورد کرده است اما دولت‌های ایالتی و هزاران شاکی این خانواده می‌گویند سکلرها بخش بزرگی از ثروت خود را در خارج از آمریکا پنهان کرده‌اند.
 
اکنون لیتیتا جیمز، دادستان کل نیویورک اعلام کرده که رسما خواستار دریافت مدارک مالی خانواده سکلر از ۳۳ موسسه مالی مرتبط شده است هر چند یک میلیارد دلاری که گزارش شده این خانواده به بانک سوییس منتقل کرده‌ همگی از طریق تنها یک موسسه مالی انجام گرفته است.
 
در پاسخ به این اتهام جدید، یک سخنگوی موسسه مورتایمر دی.ای سکلر که از اعضای سابق هیات رییسه این گروه هم بوده در بیانیه‌ای که به رسانه‌های آمریکایی ارسال شده گفته "هیچ خبر دندان‌گیری در مورد این نقل و انتقال‌ها که ۱۰ سال پیش انجام گرفته وجود ندارد و همه آنها از هر لحاظ ممکن کاملا قانونی بوده است".
 
"این یک تلاش با نیت بد از سوی دادستان کل نیویورک است با هدف تولید اخبار منفی علیه خانواده سکلر و همچنین برهم زدن توافق میان آنها و شاکیان؛ توافقی که از سوی چندین دولت ایالتی و شاکیان مورد قبول اعلام شده و قرار است میلیاردها دلار از محل ان به افراد و بخش های از جامعه که نیازمند کمک هستند یاری برساند."
آخرین تحولات در پرونده پوردوفارما چیست؟
روز پنجشنبه (۱۲ سپتامبر) گزارش شد که وکلای پوردو فارما موفق شده‌اند در توافقی مقدماتی به ارزش چند میلیارد دلار همه ۲۰۰۰ شکایت تحت بررسی در دادگاه‌های آمریکا را یکجا فیصله بخشند.
 
بنابر مفاد این توافق‌نامه سکلرها تاوفق کرده‌اند که مالکیت گروه داروسازی پوردوفارما را به شاکیان تقدیم کنند و از محل دارایی‌های شخصی خودشان هم ۳ میلیارد دلار جریمه بپردازند.
 
پس از آن پوردو فارما رسما اعلام ورشکستگی خواهد کرد و تحت نام و مالکیت جدیدی ثبت خواهد شد که قرار است دارایی ها و درآمد روزانه آن صرف پرداخت غرامت به شاکیان شود.
 
این در حالی است که سه ایالت نیویورک، ماساچوست و کانتیکت که میزبان دفاتر مرکزی و کارخانجات پوردو فارما هستند گفته‌اند حاضر به پیوستن به این توافق نیستند و به همین علت هم به پیپیری شکایت قضایی خود علیه سکلرها ادامه خواهند داد.

ویلیام تونگ، دادستان کل ایالت کانیتیکت گفته: "وسعت ضایعه و عمق فاجعه، مرگ و نابودی که پوردو فارما و سکرها ایجاد کرده‌اند بسیار بسیار بزرگتر از آنی است که در این توافق پیشنهاد شده است".
 
جاش شاپیرو، وکیل برجسته ایالت پنسیلوانیا هم که نقش عمده‌ای در رهبری شکایت‌ها علیه سکلرها و پوردوفارما داشته گفته آنچه در این توافق ذکر شده "همچون سیلی بر صورت هر کسی است که عزیزی را به علت حرص و طمع و نابودگری این خانواده به خاک سپرده است."
 
آقای شاپیرو گفته این توافق به "سکلرها اجازه می دهد که میلیاردر باقی بمانند و بدون معترف شدن به گناه‌شان از مهلکه سالم بیرون روند."
 
در توافق چند میلیارد دلاری که میان وکلای خانواده سکلر و شاکیان به طور اولیه حاصل شده هیچ اشاره‌ای به "قبول تقصیر" یا "ندامت از گناه" دیده نمی‌شود.
 
در عوض وکلای پوردو فارما و خانواده سکلرها می‌گویند آماده‌اند که به جای صرف میلیون‌ها دلار هزینه دادگاه و دعواهای حقوقی حاضرند گروه داروسازی پوردو فارما و صدها هزار دلار درآمد سالانه آن را وقف جبران خسارت قربانیان کنند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.