وثیقه۳۰ میلیاردی یکی از متهمان دادگاه پتروشیمی به نفع دولت ضبط می‌شود

اسدالله مسعودی مقام، یکی از قضات رسیدگی کننده به "پرونده های فساد مالی" از متهمانی که آزاد هستند خواسته تغییر آدرس خود را به دادگاه اعلام کنند بی بی سی :اسدالله مسعودی مقام، قاضی رسیدگی به پرونده "اخلال‌گران عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد" خبر داده است که وثیقه یکی از متهمان که از حضور در دادگاه خودداری کرده به نفع دولت ایران ضبط شده است.
 
آقای مسعودی مقام گفته: "به وکیل متهم فرزاد محبوبی آذریان تذکر می‌دهم که بیست و سوم مرداد (ماه گذشته) احضاریه را ابلاغ کرده‌ایم، ولی به احضاریه توجه نکرده و در دادگاه حضور نیافته است. متهم به قید وثیقه آزاد بوده و پایان وقت امروز وثیقه او ضبط می‌شود".
 
در این پرونده کارکنان و کارشناسان وزارت صنعت، معدن، تجارت متهم هستند. دادگاه رسیدگی به جرائم "اخلالگران و مفسدان اقتصادی" در حدود یک سال است که در ایران آغاز شده است و شماری از متهمان را در پرونده های مختلف محاکمه و محکوم به زندان و شلاق کرده است.
 
هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری وزیر رفاه، عمار صالحی پسر سرلشکر عطالله صالحی فرمانده سابق ارتش جمهوری اسلامی ایران، و پرویز کاظمی وزیر کار دولت محمود احمدی نژاد از جمله محکومان قطعی هستند. شبنم نعمت زاده، فرزند محمدرضا نعمت زاده وزیر سابق صنعت و معدن ایران هم از جمله افرادی است که در بازداشت است.
 
دادگاهی که امروز، بیست و سوم شهریور، در تهران برگزار شده به اتهام ۲۶ نفر دیگر از متهمان پرونده رسیدگی کرده است.
 
اتهام انتسابی به متهمانی که امروز محاکمه شدند، "مشارکت در اخلال عمده در نظام تولیدی کشور از طریق خرید و مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد به میزان ۵۱۸۶ تن و معاونت در اخلال عمده در نظام تولیدی کشور از طریق تسهیل خرید و فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد است".
 
رسانه های ایران گزارش داده اند که در جریان برگزاری دادگاه، درگیری لفظی میان متهمان و دادگاه پیش آمده است.
 
اسدالله مسعودی مقام، قاضی دادگاه از متهمان خواسته "مواظب اظهارات خود باشند و در موقع محاکمه جز به ادب و صداقت سخن نگویند". آقای مسعودی مقام از متهمانی که به قید وثیقه آزاد هستند خواسته تا در صورت تغییر آدرس آن را به دادگاه اعلام کنند.
 
مقام های قضایی ایران می گویند برخی از متهمان پرونده های فساد مالی که با قید وثیقه آزاد بوده اند از حضور در دادگاه خودداری کرده و برخی از ایران خارج شده اند.
 
ایران از اسپانیا خواسته تا یکی از متهمان "پرونده فساد مالی در بانک سرمایه" را که می گوید در این کشور اقامت دارد، به ایران مسترد کند.
 
ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضائیه ایران گفته است که کاری را که صادق لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه برای مبارزه با فساد شروع کرده را ادامه خواهد داد و می خواهد "مزه شیرین عدالت" را به مردم بچشاند.
 
اکبر طبری، از مدیران قوه قضائیه در زمان آقای لاریجانی و شماری از مدیران آن دور با شروع کار آقای رئیسی به اتهام فساد بازداشت شدند.
 
مقام های ایران می گویند در مبارزه با فساد "جدی" هستند.
+13
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بالاخره کفگیر به ته دیگ خورده و این مبالغ هم میتواند اندکی از مشکلات دولت بکاهد ولی این باده کفاف مستی کسانی را که 800 بیلیون در امد ارزی را دود کردند را نمیدهد
  1
  15
  شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  مردک احمق,بیش از 300 میلیارد برده و خورده,30تاش هم مال شما مفتخورها. شک ندارم یک کارت تشکر هم برای یارو میفرستید
  0
  9
  شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.