تنش میان ترکیه و حماس در پی انتشار گزارش‌های اطلاعاتی اسرائیل

العربیه :در پی تبادل اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل با ترکیه و اتهام جنبش اسلامی فلسطین «حماس» به نقش داشتن در فعالیت‌های تروریستی در خاک ترکیه روابط جنبش و آنکارا وارد مرحله‌ای از تنش‌‌ها شده است.
 
مرکز اسرائیلی امور عمومی قدس «Jerusalem Center for Public Affairs» جمعه 13 سپتامبر 2019 اعلام کرد در پی اطلاع مقامات آنکارا از گزارش اطلاعاتی اسرائیل و ایالات متحده آمریکا مبنی بر دست داشتن جنبش فلسطینی حماس در فعالیت‌های تروریستی در داخل ترکیه، این کشور تدابیر لازم برای ارزیابی فعالیت‌های دفتر حماس در استانبول را اتخاذ کرده است.
 
علی رغم رکود در روابط میان اسرائیل و ترکیه، تبادل اطلاعاتی میان دو کشور اما همچنان ادامه دارد.
 
در همین راستا اسرائیل کاتز وزیر خارجه اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که اسرائیل داده‌های اطلاعاتی درباره حملاتی را که «داعش» برای انجام آن در ترکیه طرحریزی کرده بود را در اختیارا آنکارا قرار داده است.
 
بنا به منابع دیپلماتیک، اسرائیل اطلاعاتی درباره فعالیت‌های دفتر حماس در ترکیه که مقر آن در استانبول است را به ترکیه داده است و جنبش حماس را متهم کرده که بر خلاف موافقتنامه امنیتی میان دو کشور برای اقدام به حملات تروریستی علیه اسرائیل طرح‌ریزی می‌کند.
 
ترکیه پیش از این در برابر اسرائیل تعهد کرده بود که به دفتر حماس در استانبول جز اجازه پرداختن به فعالیت‌های سیاسی را نخواهد داد و اسرائیل هم در مقابل تعهد کرده بود تا از حمله به حماس در خاک ترکیه خودداری کند.
 
یک وبسایت اسرائیلی اما در این باره گفت که دفتر حماس در استانبول که صالح العاروری یکی از رهبران حماس مسئولیت اداره آن را بر عهده دارد فعالانی را از میان جناح نظامی حماس به کار گرفته است که بنا به موافقتنامه موسوم به « توافق شالیط» آزاد شده بودند و بخشی از مقر مسئول مرتبط با فعالیت‌ها در کرانه باختری فلسطین هستند.
 
همچنین از منابعی در حماس نقل شده که این دفتر از میان دانشجویان فلسطینی که برای تحصیل به ترکیه میروند سربازگیری میکند و به فعالان حماس در کرانه باختری پول حواله می‌کند.
بنا به این منابع دفتر حماس در استانبول اتاق شنودی را برای رصد عملیات ارتش اسرائیل و دولت خودگردان فلسطینی دایر کرده که داده‌های اطلاعاتی را به ایران و حزب الله مخابره می‌کند.
 
وبسایت اندیپندنت «Independent» 3 سپتامبر جاری اظهاراتی منتسب به یک مقام بلند پایه حماس را انتشار داده که گفته اخیرا مناقش‌های میان رهبران ترکیه و جنبش حماس صورت گرفته و در این راستا ترک ‌ها خواستار توضیحاتی از سوی حماس درباره تعدادی از حملات علیه اسرائیل و دولت خودگردان فلسطینی شده‌اند که از داخل خاک ترکیه فرماندهی شده بود موضوعی که در تناقض با توافقنامه‌های میان ترکیه، آمریکا و اسرائیل است.
 
در همین راستا اسرائیل اخیرا گزارش‌هایی اطلاعاتی را درباره فعالان نظامی فلسطینی نظیر نضال دوابشه و عبدالرحمن غنیمات در اختیار ترکیه قرار داده است.
 
این وبسایت اعلام کرد که رهبران حماس در ترکیه پس از بازجویی آنها از سوی مقامات ترکیه درباره این فعالیت ها غافلگیر شده و به سرعت اقدام به نفی ادعاهای اسرائیل کرده و طی نامهای به مقامات ترکیه تاکید کردند که همچنان به تفاهم های سابق پایبند هستند.
 
این وبسایت همچنین اعلام کرد که مقامات ترکیه از همگرایی جنبش اسلامی فلسطین حماس با رژیم بشار اسد در سوریه خشمگین هستند.
 
یک مقام بلند پایه حماس همچنین گفته که ترکیه به دلیل فعالیت نظامی حماس و حواله‌های مالی آن از ترکیه در حال ارزیابی مجدد روابط خود با این جنبش است.
 
او گفت که خالد مشعل رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش حماس از روابط خوبی با ترکیه برخوردار است و این در حالی است که دیگر رهبران حماس نظیر اسماعیل هنیه و یحیی السنوار به رهبری ایران نزدیک هستند.
 
در همین راستا تعدادی از مسئولان بلند پایه ترک از حزب « توسعه و عدالت» حاکم به رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره اینکه وجود حماس در ترکیه به امنیت ملی این کشور ضرر می‌رساند، شکایت برده و تاکید کردند که میباید فعالیت های حماس را با توجه به اینکه این جنبش در راستای آنچه «محور مقاومت» خوانده شده که شامل ایران، حزب الله و رژیم سوریه است، ارزیابی کرد.
 
با قرار گرفتن جنبش حماس در فهرست سازمان‌های تروریستی از سوی ایالات متحده آمریکا و در پی هشدار اخیر آمریکا به ترکیه درباره اینکه واشینگتن تحریم‌هایی را علیه شخصیت‌ها و نهادهای ترک که از جنبش حماس حمایت میکنند، اعمال خواهد کرد، مقامات ترک حواله‌های مالی حماس و همچنین فعالیت‌های جنبش در این کشور را زیرنظر گرفته‌اند.
 
اخیرا و در پی فشارهای اسرائیل ترکیه ناگزیر شد به صالح العاروری، رئیس دفتر حماس در استانبول و یکی از رهبران برجسته این جنبش دستور دهد خاک این کشور را ترک کند که پس از آن در حومه جنوبی بیروت در لبنان مستقر شده و مسئولیت ارتباط حماس با حزب‌الله لبنان و ایران را بر عهده گرفته است.
+11
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  داعش و طالبان تحت رهبری روسیه و نظارت ایران فعالیت میکنن.
  3
  6
  شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.