اموال ایران در کانادا فروخته و به قربانیان تروریسم داده شد

دادگاه عالی اوتاوا دویچه وله :میلیون‌ها دلار از اموال جمهوری اسلامی ایران در کانادا با حکم دادگاه فروخته و پول آن به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی حماس و حزب‌الله داده شد. تنها یک ساختمان در اوتاوا به قیمت ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار فروخته شد. 
 
بیش از ۲۸ میلیون دلار از اموال جمهوری اسلامی ایران در کانادا فروخته و پولش به بازماندگان حملات تروریستی داده شد.  این حملات از سوی گروه‌هایی انجام شده بودند که مورد حمایت ایران هستند.
 
بر اساس سندی که ماه گذشته در دادگاه عالی اونتاریو ثبت و بایگانی شده، بخشی از این پول‌ها که از فروش ساختمان‌های متعلق به جمهوری اسلامی به دست آمده، به قربانیان داده شده است.
 
دریافت‌کنندگان قربانیان حملات حماس و حزب‌الله هستند. این دو گروه مسلح از سوی ایران حمایت می‌شوند. پرداخت این پول به قربانیان با مجوز دادگاه انجام شده است.
 
یکی از املاک فروخته‌شده یک مرکز فرهنگی ایرانیان در اوتاوا وابسته به دانشگاه اوتاوا بوده که ساختمان آن بسیار باارزش است. این ساختمان به قیمت ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به یک شرکت در مونترآل فروخته شد.
 
در تورنتو ساختمانی که متعلق به یک مقام سفارتی بوده و به عنوان مرکز مطالعات ایرانیان از آن استفاده می‌شده به قیمت یک میلیون و ۸۵ هزار دلار فروخته شد.
 
وکیل یکی از خانواده‌های قربانیان تایید کرده که فروش این املاک با موفقیت انجام شده است.
 
"اتحاد ضد ترور کانادا" که تلاش می‌کند تا قربانیان حملات تروریستی بتوانند از دولت‌های حامی تروریسم خسارت دریافت کنند، گفته از اینکه تهران مجبور به پاسخ‌گویی شده است، خوشحال است.
 
"دِنی آیزن" سخنگوی این اتحادیه، گفته است: «رژیم ایران بی وقفه و گستاخانه میلیاردها دلار بین سازمان‌های تروریستی که جان انسان‌های بیگناه را در سراسر دنیا، همچنین در کانادا می‌گیرند پخش می‌کند.»
 
توقیف و در نهایت فروش دارایی‌های ایران به منظور پرداخت خسارت به قربانیان تروریسم مرحله نهایی پروسه‌ای است که هفت سال پیش آغاز شده است. در آن زمان دولت محافظه‌کار کانادا  جمهوری اسلامی ایران را به عنوان حامی تروریسم معرفی کرد.
 
بر اساس سند "عدالت برای قربانیان تروریسم" که در سال ۲۰۱۲ اجرایی شد، قربانیان تروریسم می‌توانند به دادگاه شکایت کرده و از دولت‌های حامی تروریسم تقاضای خسارت کنند. ایران و سوریه جزو این دولت‌ها هستند.
 
دولت‌های خارجی به طور رسمی نمی‌توانند محل این شکایت باشند اما قوه قانون‌گذاری می‌تواند مصونیت قضایی برخی دولت‌ها را لغو کند. تنها دارایی‌های غیر دیپلماتیک می‌توانند برای پرداخت خسارت به قربانیان مورد استفاده قرار بگیرند یعنی سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها از این قانون مستثنی هستند و نمی‌توانند به فروش برسند.
 
تعدادی از خانواده‌های آمریکایی که در دادگاه عالی علیه حملات تروریستی ایران برنده شده و شکایتشان را در دادگاه‌های اونتاریو و نووا اسکوتیا ثبت کرده بودند به دنبال سهمی از دارایی‌های ایران هستند. از جمله خانواده "مارلا بنت" شهروند آمریکایی که در سال ۲۰۰۲ در بمباران حماس کشته شد و نیز خانواده‌های "ادوارد تریسی" و "جوزف چیچیپیو" که در فاصله سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ زندانی حزب‌الله بودند.
 
حال دادگاه به نفع این قربانیان رأی داده و اموال ایران را به عنوان خسارت به آنها داده است. قاضی دادگاه گفته که این اموال در اختیار ایران بوده‌اند و بر اساس شواهد مقامات اوتاوا متعلق به سپاه پاسداران ایران هستند.
 
ایران در ابتدای صدور حکم اولیه واکنشی نشان نداد اما بعد وکلایی را در اونتاریو استخدام کرد تا  علیه این حکم که جمهوری اسلامی آن را "سیاسی" نامید شکایت کنند.
 
فروش اموال ایران و توزیع آن بین قربانیان زمانی آغاز شد که سال گذشته دادگاه عالی، شکایت ایران علیه این حکم را رد کرد. حالا فروش این اموال پایان گرفته و ماحصل آن بین قربانیان توزیع شده است.
 
علاوه بر درآمد ناشی از فروش اموال و دارایی‌ها، قربانیان همچنین بخشی از دو میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری را که در حساب‌های بانکی ایران است نیز دریافت می‌کنند. در سند منتشرشده همچنین یک تویوتای کمری و یک مزدای ام‌پی‌وی نیز وجود دارند.
 
دولت کانادا از سال ۲۰۱۲ روابط دیپلماتیک‌اش با جمهوری اسلامی را تعلیق کرد. دلیل این اقدام حمایت ایران از رژیم بشار اسد، برنامه اتمی ایران و نیز تهدید اسرائیل از سوی جمهوری اسلامی با حمایت از گروه‌های تروریستی عنوان شد.
 
جاستین ترودو نخست‌وزیر کنونی کانادا در کمپین انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۱۵ قول داد که رابطه با ایران را بازسازی کند، این قول او اما هنوز عملی نشده است.
واکنش وزارت امور خارجه ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اجرای حکم دادگاه کانادا و فروش اموال ایران در این کشور را "غیر قانونی و در تقابل آشکار با حقوق بین الملل" دانسته و آن را محکوم کرد.
 
عباس موسوی تاکید کرد که جمهوری اسلامی "در حفظ حقوق مردم خود با هیچ دولتی مماشات نمی‌کند". او همچنین خواستار اعاده سریع این املاک و دارایی‌ها شد.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه هشدار داد در صورت لغو نشدن این تصمیم، جمهوری اسلامی "منطبق با موازین بین‌المللی راسا نسبت به استیفای حقوق خود اقدام کرده و در این صورت مسئولیت تمامی عواقب آن بر عهده دولت کانادا خواهد بود".
+107
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  حالا سپاه هم یک عده بدبخت دو تابعیتی کانادایی رو گروگان میگیره تا بتونه به دولت کانادا بفروشش و پولهاشون رو پس بگیرند. این وسط فقط این مردم ایران هستند که بازنده هر دو طرف این کارهای رژیم هستند . ننگ بر سپاه تروریست گروگانگیر که برای گرفتن و تسویه حسابهای سیاسی شهروندان ایران رو سپر بلا میکنه و این بدبختها با انواع تهمت های جاسوسی و فشارهای زندان و تک سلولی باید تامین کننده منافع رژیم فاسد سپاهی بشوند. از این تحقیر و سرافنکندگی بیشتر که نیروی که قرار بود مدافع مردم ایران باشه این روزها گروگانگیر ملت شده؟
  7
  74
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نوش جانشان ,کانادیها مال ایران را مصادره کنن بهتر از این است که رژیم اخوندی به تروریستهای عرب بدهد.
  18
  81
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷
  ۵۰
  PCNation - واترلو، کانادا

  آنهایی که اظهار می کنند چون افرادی مثل خاوری ازدست جمهوری اسلامی به کانادا فرار می کنند اطلاعی از قوانین و آزادیهای فردی کشور مقتدرولی آزاد کانادا ندارند. اغلب طرفداران واقعی جمهوری اسلامی مانند امید دانا یا فرخ نگهداریا مهاجرانی در اروپا زندگی می کنند. اگر کانادا به افرادی مانند خاوری پناه می دهد علتش این است که آنها اظهار می کنند دشمن ج ا هستند وهیچ اقدامی یا صحبتی هم به نفع حاکمین ایران نمی کنند و دولت کانادا هم می پذیرد که آنها هم فراری وپناهنده هستند مانند صد ها هزاران پناهنده دیگر.
  8
  69
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  چرا نمیفهمید اینها متعلق به مردم ایران و ایرانیان هستند نه جمهوری ننگین جهل و جنایت اسلامی! مردم ایران از درد نداری کلیه میفروشند و در زباله ها دنبال غذا میگردند. شرمتون باد. این کانادایی های مفتخور هم از آب گل الود ماهی میگیرند. امیدوارم حتا یک پنیشم از گلتون پایین نره.
  62
  35
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
  ۴۹
  akhoond shepeshoo - ورونا، ایتالیا

  در واقع اموال مردم ایرانه که بخاطر حماقتهای جمهوری اسلامی به تاراج میره
  5
  68
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  خاک بر سر این دولت! مگر سپاه پاسداران حق و حقوق ایران را زنده کند.
  78
  19
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹
  ۳۵
  kadash - استکهلم، سوئد
  از کم هوشی و نفهمی عده ای که دارن هورا میشکن در تعجبم. اینها اموال ایران ومردم هست نه جمهوری اسلامی..درسته فعلا دست اینهاست ولی اموال ملی ایرانه.حالا چون یک عده جهود و عرب افتادن به جون و چند تاشون سقط شدن دلیل نمیشه مثل فک فامیلاشون مثل لاشخور و کرکس اموال ملت ایران رو غارت کنن با این دادگاههای عقب افتاده و ۱۰۰ درصد سیاسیشون. این املاک از زمان شاه مال ایران بوده و قرار هم نبوده رژیم ایران بفروشه بلکه باقی میموند.
  5
  24
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
  ۳۵
  kadash - استکهلم، سوئد
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. خیلی نادانی.اینها اموال ملی ایران بود که از زمان شاه وجود داشته و قزار همنبوده حکومت ایران بفروشه.حالا توسط چند تا منگول عقب مونده بالا کشیده میشه به بهانه دعوای جهود ها و عرعر ها.
  4
  18
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
  ۳۵
  kadash - استکهلم، سوئد

  تا حالا فکر کردین چرا این دادگاهای عقب مونده اینهمه اموال عربستان سعودی رو حراج نمیکنه و به بازماندگان ۱۱ سپتامبر نمیده؟ مگر جز این بوده که تروریستهای ۱۱ سپتامبر شهروند سعودی بودن؟
  2
  27
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۳
  ۵۰
  PCNation - واترلو، کانادا
  پترس یونان /چرا توهم زدی برادر؛ این پولها رادارند می دهند به قربانیان ترور که اغلب جاهای مختلف دنیا دربدرو فراری وپناهنده هستند؛ کسانی مثل خود تو.
  8
  14
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. این اموال توسط خود سپاه و آقا زاده ها دزدیده شده که حالا مصادره شده کم زدی بیشتر بزن تا بهتر بتونی تمرکز کنی
  10
  32
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۰
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  حقش است که اموال تمام دزدها و مزدورها و ابوساندیسها را که دسته سینه زنی و سقطپرستی راه میاندازند را هم تا سنت اخر مصادره کنند و به قربانیان تروریسم بدن،حالا فرقی نداره داعش اونها را کشته یا بوکو حرام یا سرخپوستهای قطب شما، چون هر جای صحبت ترور و تروریست است ،دست حکومت سقت پرستان و سپاه ۴ پایان تروریستی رژیم در ان ات. این روش باید در تمام کشورها خصوصا در امریکا سرمشق دولتها شود.چون اخوندهای شکم پرست و شکم پرست تخم صیغه و تخمه صیغهای صادراتی انها خداشون ،دینشون دنیا شون دلار امریکایی است، اینو ازشون بگیری،خودشون خودکشی میکنند.
  3
  16
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::Alphabet - پترس، یونان::]. [::Alphabet - پترس، یونان::]. کدوم مردم، ۴۰۱ ساله که متعلق به یک گله تخم صیغه واردات یا باند ادم خور حسن خرص الله یا لنگیهای یمن و وحش الشعبی عراق است،اینهگا ملت ایران نیستند، مگر رژیم بعد از توافق هسته ای با اباما ۳۰۰ میلیارد دلار را بین ۴هزار مفتخور که نصف بیشترشون عراقی بودند در امریکا برای دریافت کارت اقمت تقسیم نکرد، چرا صدایی از اون ملتی که شما سم میبرید در نیومد.برعکس اون ملت شروع به قر دادن بر وزن محمد باقر برا حسن اخوند و ظریف ماله کش کردند و حتی برای ظریف درخواست جایزه نوبل میکردند.
  2
  8
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. پروردگار آدمتان کند
  33
  2
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۴
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  بهتیرین خبری بود که شنیدم امید که روزی همه اموال این رژیم تروریستی مصادره بشه و به فقیر فقرای ایرانی برسه
  7
  20
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  این اموال مردم هست دلیلی نداره بخاطر مخالفت با آخوندا بجای اینکه بدی به مردم ایران ببری بدیش به به عده خارجی بخوره ...ایرانیای خارج فکر میکنن که با هورا کشیدن برای این چیزا موفقیتی نسیبشون میشه در صورتیکه نمیدونن این قضایا به خودشون ختم خواهد شد یعنی یه روز میان اموال خودشون رو میگیرن میگن چون دولت ایران فلان کسک رو کشته و دیگه ملکی اینجا نداره قاضی تشخیص داد که درستش اینه که از اموال کسانی که ایران متولد شدن بگیریم بدیم بهش ...اونموقع قیافه ها دیدنی میشه!
  22
  11
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۳
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. وقتشه ساقی عوض کنی از بس جنس تقلبی بهت چپوندند مخت داره قاط میزنه.
  1
  7
  شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۳
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  ما در ایران یک عده مسئولان نظام اسلامی داریم با یک عده که از پس مانده آنها تغذیه میکنند،که تعداد آنها از ۴_5 میلیون تجاوز نمیکند،بقیه حدود ۸۰ میلیون ملت ایرانند که نه راه پس دارند ونه راه پیش ،مجبوری میسازند.جمله دو قطب درست نیست. یک اقلیت مطلق مثل دوال پا سوار اکثریت ملت ایران است
  1
  5
  شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۵
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. سپاه =رییس دزدها
  1
  9
  شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۴
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  خوب میچاپن!. یه عده الاغ خر مذهب به ظاهرو, اوردن که دکونشون حسین و فکرشون زیر کمر, و هم محکومشون میکنن هم پشتیبانی مثل عروسکها!. و میرسن به هر چی میخوان!. من شاه دوست و سلطتنتی نیستم ولی احساس میکنم یتیمم و یه بابایه باسواد داشتم که فرش زیر پاشو کشیدن
  1
  2
  شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۰
  ۵۳
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  این غارتگری است! این اموال متعلق به ملت ایرام است و اصلیترین قربانیان تروریست های حاکم بر ایران خود ملت ایران است! پس اگر واقعا عدالتی وجود میداشت این اموال میبایست توقیف میشد و تا زمان استقرار یک دولت مردمی به امانت نگهداشته میشد.
  0
  3
  شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۶
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  افسوس و هزار افسوس. اینطور ثروتهای ملی ایران را به یغما می برند. نفرین خدا به عوامل این حکومت ننگین که میلیاردها از ثروت ایران را به باد داد.
  0
  1
  دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۷
  نظر شما چیست؟