دانشمندان در جو سیاره‌ای در خارج از منظومه شمسی آب کشف کردند

دانشمندان برای اولین بار در جو سیاره ای خارج از منظومه شمسی بخار آب کشف کردند. یورونیوز :نتیجه تحقیقی که روز چهارشنبه منتشر شده براساس مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده است. به گفته دانشمندان در جو سیاره ای به نام «کی 2-18 بی» (K2-18b) بخار آب کشف شده است. این سیاره فراخورشیدی یکی از سیاره های موسوم به «ابر زمین» است که اندازه آنها بزرگتر از زمین و کوچکتر از نپتون است.
 
دانشمندان تاکنون موفق به شناسایی چهار هزار سیاره فراخورشیدی با اندازه های متفاوت شده اند.
 
کشف بخار آب در جو این سیاره به وسیله دانشمندان متخصص در شاخه ای از نجوم که به کشف سیاره های فراخورشیدی در بخش های دیگر کهکشان راه شیری (به جز منظومه شمسی) می پردازد صورت گرفته است.
 
نتیجه تحقیق دانشمندان در مورد سیاره فراخورشیدی «کی ۲-۱۸ بی» در نشریه «اخترشناسی طبیعی» (Nature Astronomy) منتشر شده است. گروهی از محققان کالج دانشگاهی لندن (University College London) این تحقیق را انجام دادند.
 
این برای اولین بار است که دانشمندان در جو یک سیاره موسوم به «ابر زمین» آب پیدا کرده اند. این در حالی است که آب پیش از این در جو در سیارات مشتری سان (Gas giant) که از سنگ یا مواد جامد تشکیل نشده اند کشف شده بود.
 
سیاره فراخورشیدی «کی ۲-۱۸ بی» در منطقه ای با «قابلیت حیات» قرار گرفته است. این به آن معنا است که فاصله این سیاره از ستاره ای که به دور گردش به دور آن است به اندازه ای است که امکان وجود آب در سطح آن وجود دارد.
 
سیاره فراخورشیدی «کی ۲-۱۸ بی» ۱۱۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.
 
یک کارشناس نجوم در گفتگو با یورونیوز در مورد کشف آب در جو «کی ۲-۱۸ بی» ضمن تاکید بر اهمیت کشف دانشمندان تاکید کرد که هرچند فاصله این سیاره با زمین ممکن است به نظر افراد عادی زیاد بیاید اما در عمل این سیاره فراخورشیدی فاصله زیادی با زمین ندارد. به گفته وی ممکن است دانشمندان طی چند صد سال آینده بتوانند امکان سفر به این سیاره فراخورشیدی را فراهم کنند.
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.