نور آبی موبایل با چشم‌های شما چه می‌کند؟

دویچه وله :تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ و سایر دستگاه‌های الکترونیکی، حاوی نور هستند. نور آبی این دستگاه‌ها ممکن است برای چشم‌های شما مضر باشد.
 
به گزارش Healthline، دانشمندان در دانشگاه تولدو در اوهایو آمریکا هشدار داده‌اند که نور آبی این دستگاه‌ها می‌تواند منجر به دژنراسیون ماکولا شود. این بیماری یکی از علل مهم افت بینایی در ایالات متحده است.
 
دکترآجیت کارون‌آراتنه، استادیار گروه شیمی و بیوشیمی دانشگاه تولدو می‌گوید: «دژنراسیون ماکولا نتیجه مرگ سلول‌های گیرنده‌ نور موجود در شبکیه است. این سلول‌ها به‌هیچ‌وجه مجدداً بازسازی نمی‌شوند.»
 
دژنراسیون ماکولا با ایجاد مشکلاتی در وضوح دید مرکزی مشخص شده افراد مبتلا، در خواندن، تمرکز و تشخیص چهره افراد دور، دچار مشکل می‌شوند. بدترین اتفاق در مورد دژنراسیون ماکولا این است که به‌تدریج اتفاق می‌افتد و در بسیاری از موارد باعث کوری کامل می‌شود.
 
به گفته دکتر کارون‌آراتنه، نورهای قرمز، سبز و زرد چنین تاثیری روی سلول‌های گیرنده نور موجود در شبکیه ندارند. شاید نور آبی نسبت به سایر رنگ‌ها طول موج کوتاه‌تر و انرژی بیشتری داشته باشد. همین انرژی اضافی دلیلی برای بروز تغییرات و واکنش‌های شیمیایی و مرگ سلول است. البته هنوز مشخص نشده که چه میزان نور آبی و چقدر زمان لازم است تا چنین آسیبی به سلول‌های شبکیه وارد شود. ضمن اینکه این آزمایش‌ها در محیط آزمایشگاه انجام شده نه روی خود چشم.
 
با این حال، اگرچه دژنراسیون ماکولا در افراد بالای ۶۰ سال بیشتر رخ می‌دهد، اما افزایش استفاده از فناوری‌ها، سن ابتلا به این بیماری را کاهش خواهد داد.
 
بر اساس گزارش‌ها، بیش از ۱۱ میلیون آمریکایی دچار دژنراسیون ماکولای وابسته به سن شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۵۰ به ۲۲ میلیون نفر برسد.
 
به‌گفته کارشناسان، نور آبی ساطع‌شده از دستگاه‌های الکترونیکی به‌خصوص در هنگام تاریکی، می‌تواند منجر به خشکی چشم نیز بشود. برای کاهش این مشکل، شرکت‌های بزرگی مانند اپل و سامسونگ تنظیمات Night Shift و فیلتر رنگ آبی را روی تلفن‌های همراه فعال کرده‌اند.
 
گفتنی است نور سرد و یا آبی ساطع‌شده از صفحه نمایشگر هر دستگاهی باعث کاهش ترشح هورمون ملاتونین نیز می‌شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری را تنظیم می‌کند. در نهایت کاربر پس از مدتی کار با گوشی خود، خواب راحت و آرامی را تجربه نخواهد کرد.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.