ماجرای دیدار سرزده آنگلا مرکل با یک رستوران دار ایرانی تبار + ویدیو

«مسعود هاشمی»، یک رستوران‌دار ایرانی در شهر کمنیتس آلمان است. شش سال پیش در حالی که حکم حبس داشت، از ایران گریخت و به آلمان رفتایران وایر :نئونازی‌ها تقریبا در همه جای آلمان و اتریش پراکنده هستند. اما در برخی ایالت‌ها و شهرها، کلونی‌های قوی‌تری تشکیل داده‌اند. در آلمان، یک اتفاق باعث شد که ایالت «زاکسن» تبدیل به یکی از پایگاه‌های قدرت و بازگشت دوباره گروه‌های نژادپرست و نئونازی شود.
 
جوانی آلمانی به نام «دانیل» توسط یک پناه‌جوی عرب کشته ‌شد. در حمله این پناه‌جو، چند شهروند آلمانی دیگر هم مجروح شدند اما جان دانیل گرفته شد. همین اتفاق، ایالت زاکسن و شهر «کمنیتس» را به محل شورش نئونازی‌ها تبدیل کرد.
 
سال ۲۰۱۵ آغاز جنبش‌های نژادپرست‌های آلمان و اتریش علیه «بیگانگان» بود. آن‌ها هر شهروند خارجی که برای پناهنده شدن یا تحصیل و حتی سرمایه‌گذاری به این دو کشور آمده بودند را با الفاظی مانند «بیگانه»، «خارجی» یا «دیگری» خطاب می‌کردند. اما از سال ۲۰۱۷ این موج، قدرت و قوت بیشتری گرفت. پناه‌جویان عرب، ایرانی و افغانستانی با شدت بیشتری وارد اروپای مرکزی می‌شدند و همین برای افزایش فعالیت‌های نئونازی‌ها کفایت می‌کرد.
 
در همین سال‌ها بود که شهر کمنیتس به بهانه کشته شدن یک آلمانی، تبدیل به جهنمی برای خارجی‌های شد و پناهنده‌ها و پناه‌جویانی که در شهرهای ایالت زاکسن، یعنی کمنیتس، «درسدن»، «لایپزیک»، «تسویکاو» و «فرایبرگ» بودند، با توهین‌های شفاهی و حمله‌های ناگهانی گروه‌های نژادپرست روبه‌رو شدند. برخی کتک خوردند و خیلی زود شهر را ترک کردند، برخی ماندند و با وجود توهین‌ها، باز هم تحمل کردند.
 
«مسعود هاشمی»، یک رستوران‌دار ایرانی در شهر کمنیتس آلمان است. شش سال پیش در حالی که حکم حبس داشت، از ایران گریخت و به آلمان رفت. او در ایران فیلم‌بردار صداوسیما بود و حالا در آلمان نخستین رستوران ایرانی شهر کمنیتس را افتتاح کرده است.
 
مسعود از روزهایی می‌گوید که نئونازی‌ها به رستورانش حمله کردند: «هر جمعه در این شهر تظاهرات داشتیم. مردم را اذیت می‌کردند. به رستوران من و یک یهودی حمله کردند، شیشه‌ها را شکستند و روی در و دیوارهای رستورانم آرم صلیب شکسته را کشیدند. فقط در یک شب به سه خارجی حمله کرده بودند که من هم یکی از آن‌ها بودم. سرم به شدت آسیب دید و کمرم بعد از یک سال هنوز درد می‌کند.»
مسعود از روزهایی می‌گوید که نئونازی‌ها به رستورانش حمله کردند:سرم به شدت آسیب دید و کمرم بعد از یک سال هنوز درد می‌کنداو مراحل درمانش را پشت سر می‌گذاشت که روز سوم مارچ امسال، ناگهان در رستورانش باز شد و «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان به همراه «میسائیل کرشما»، پرزیدنت استان زاکسن، وارد رستوران شد: «ما اصلا انتظارش را نداشتیم. بعد از حملات نژادپرست‌ها، یک بار خانم مرکل به شهر ما آمد و سخن‌رانی کرد. در آن سخن‌رانی من هم دعوت شدم. اما انتظار این‌که یک بار دیگر خانم مرکل سر زده به رستوران ما بیاید را اصلا نداشتم.»
 
مسعود می‌گوید تحت تاثیر رفتار فوق‌العاده صدراعظم آلمان قرار گرفته بود: «از تشریفات همیشگی هیچ خبری نبود. خانم مرکل بسیار باادب و مهربان وارد شد، مرا در آغوش گرفت و از من بابت اتفاقاتی که افتاده بود، عذرخواهی کرد.»آنگلا مرکل برای شام، رستوران ایرانی «سفران» را انتخاب کرده بود. اما چند ساعتی پیش‌تر، برای ناهار به رستوران «شالوم» که مدیریتش را یک شهروند آلمانی یهودی برعهده داشت، رفت. مرکل همان‌جا هم گفته بود که به شدت از مصدوم شدن یک ایرانی در کشورش متاثر است. اما اشاره‌ای نکرده بود که شب به دیدار مسعود خواهد رفت.
مرکل همان‌جا هم گفته بود که به شدت از مصدوم شدن یک ایرانی در کشورش متاثر است. اما اشاره‌ای نکرده بود که شب به دیدار مسعود خواهد رفت. مسعود هاشمی می‌گوید: «حدود سه ساعت میزبان خانم مرکل بودیم. او در مورد وضعیت سلامتی‌ من پرسید و گفت که می‌داند به خاطر حمله نئونازی‌ها در بیمارستان بستری بودم. اما من سعی کردم بیشتر در مورد مسایل فرهنگی و کارهایی که باید کرد، حرف بزنم. گفتم خانم مرکل! ما این‌جا در فقر فرهنگی هستیم. این فقر فرهنگی باعث شکل گرفتن نژادپرستی‌ها شده است.»
 
او برای صدراعظم آلمان دلایل شکل‌گیری کلونی‌های فعال نژادپرستی در این ایالت را تشریح کرده و از سابقه ایالت زاکسن گفته بود و این‌که تا ۲۸ سال پیش این استان زیر نظر سیستم کمونیستی قرار داشت. مسعود می‌گوید: «به خانم مرکل گفتم شما به خوبی متوجه سایه کمونیست روی این شهر و این استان شده‌اید. برای همین درحال ساختن دوباره شهر هستید؛ ساختمان‌های جدید، خیابان‌های جدید، جاده‌های جدید. اما این شهر نیاز به ساخت و ساز شهری ندارد، ما نیاز به ساخت و ساز ذهنی داریم.» 
 
مسعود هاشمی که شش سال پیش به آلمان رسیده، معتقد است فضای کشور آلمان پس از موج حضور پناه‌جویان عرب در این کشور تغییر کرده است: «از زمانی که سوریه‌ای‌ها آمدند و درها باز شدند، بخشی از مردم آلمان موضع گرفتند. به نظر من رفتار دولت آلمان به شدت درست بود. وقتی کسی در خیابان کشته می‌شود، شما باید در خانه‌ خود را باز کنید و به مردم پناه بدهید. مردم هجوم می‌آورند که زنده بمانند. حالا این وسط اگر یک خلاف‌کار هم وارد خانه شما شد، دیگر نباید همه را با یک چوب برانید.»
 
او به مرکل گفته بود ایراد نه از پناه‌جویان عرب است و نه از نژادپرست‌ها: «گفتم ما در این شهر کسی را داشتیم که دزدی کرد. او یکی از پناه‌جوهای سوریه‌ای بود. پلیس او را شب بازداشت کرد و فردا آزاد شد. اعتراض نئونازی‌ها به همین بود که چرا آزادش کردید؟ من به خانم مرکل گفتم سیستم قضایی و پلیس کشور را اصلاح کنید. این‌که پلیس کارش را درست انجام ندهد و ما چوبش را بخوریم، درست نیست.»
 
راه حل پیشنهادی صدراعظم آلمان، انتخاب شهر کمنیتس به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا بود. آلمان طرحی را در دست بررسی دارد که براساس آن، شهر کمنیتس را در سال ۲۰۲۵ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی کند. این طرح البته هنوز در دولت آلمان هم مخالفانی دارد: «من به خانم مرکل گفتم لطفا در تایید این طرح تعجیل کنید. گفتم هر کاری که ممکن است انجام دهید چون خودتان هم می‌دانید که نازی‌ها سرطان جهان هستند؛ آن‌ها مثل عفونتی می‌مانند که اگر در پیکره بدن رشد کنند، همه جای بدن را می‌گیرند. به خانم مرکل گفتم همین نازی‌ها دو جنگ جهانی را به پا کردند. میلیون‌ها آدم کشته شد و اگر دوباره قدرت بگیرند، دیگر جانی برای جهان نمی‌گذارند.»
 
او برخلاف بسیاری از مهاجرانی که زیرفشار نئونازی‌ها، شهر کمنیتس را ترک کرده‌اند، هم‌چنان مانده است و می‌جنگد: «به هرکسی که می‌خواهد از این شهر برود، می‌گویم شما دارید تسلیم می‌شوید. این همان نتیجه‌ای است که آن‌ها می‌خواهند. بمانید و بجنگید.»
 
آنگلا مرکل البته هیچ قولی برای تبدیل شهر کمنیتس به پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۵ نداده ولی از آن‌چه میل کرده، لذت برده است: «برای خانم مرکل یک میز کامل چیدیم؛ "میرزاقاسمی"، "کشک بادمجان"، "خوراک ماهیچه" و البته "سینی میکس" که یک سیخ "جوجه کباب" و یک سیخ "کوبیده" است.»
 
مسعود می‌گوید آنگلا مرکل از سینی میکس و شراب شیراز بیش از تمام خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها لذت برده بود.
 
صدراعظم بدون تیم تبلیغاتی‌ خود از مسعود عذرخواهی کرده، او را در آغوش کشیده و به پایتخت بازگشته بود.
+150
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  کاش همین شجاعت رو بتونیم در مقابل اشغالگران کشور خودمون هم نشون بدیم.
  10
  100
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  خود این فرد میلیونها پناهنده را آورد و همین باعث عکس العمل شده و متاسفانه از این ببعد نژادپرستی نه تنها در آلمان بلکه در کل اروپا بیشتر و بیشتر خواهد شد و شاید حکومتهایی مثل هیتلر دوباره سر کار بیایند.
  45
  32
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  این وضعیتی که پیش آمد چیزی نبود که قابل پیش بینی نباشه و وضع از این بدتر خواهد شد چون فعالیت این گروه ها زیرزمینی شده و تبلیغات گسترده اینها هر روز جامعه رو به سمت و سوی آنها میبره اتفاقاُ سیاست خانم مرکل نه تنها در این سالها درست نبوده بلکه اشتباه هم بوده کمک کردن به افراد نیازمند باید با برنامه و مطالعه باشه نه اینکه در مملکت رو باز کنید و بعد انتظار داشته باشید همه چیز بطور اتفاقی درست پیش بره هر آدم عاقلی میتونه بفهمه که این مسیر به کدام مقصد ختم میشه.
  8
  51
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
  ۵۱
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  دوستت دارم چونکه در جمارانت نمی شینی .در بین مردمی و از آنجایت حرف نمی زنی .و وعدهای ....مجانی هم نمی دهی !
  7
  30
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  عجب روز قشنگی است امروز . چون دو خبر در رابطه با موفقیت دو ایرانی بنام های علی نیلی که بعنوان سر داور مسایقات تنیس امریکا و مهندس سیف الله قاسمی یکی از صد نفر افراد موفق در وبسایت صدای امریکا مغرفی شده بودند حواندم و پس از ان این خبر خوشحال کننده را دیدم.اقای مهندس سیف الله قاسمی در مصاحبه خودش گفته بود امریکا تنها کشوری است که هر کس استعداد داشته باشد در اینجا ترقی میکند . اما من باید بگویم المان هم از ان جمله کشور هایی است که هر کس مطابق با استعداد خود در اینجا ترقی خواهد کرد. من به اقای مسعود مدیر این رستوران تبریک میگویم از اینکه در اهداف خود که همانا ترقی فرزند و نوادگانش میباشد ایستادگی نموده.من هم میگویم المان تنها کشوری است که صاحبان استغداد در این کشور از جایگاه ویژه بر خوردارند. خوش بحال ان دسته از ایرانی هایی که می فهمند در اینجا برای پیشرفت و ترقی امده اند .و بد بحال ان دسته از ایرانی هایی که از امکانات اجنماعی اینجا سوی استفاده را نموده و خیال میکنند برای مفت خوردن تشریف اورده اند. و خوش بحال اندسته ایرانی هایی که از امکانات اجتماعی اینجا نهایت بهره برداری را بنفع
  13
  38
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  دوستان بعضی کشورها ی جنگ زده مردمش مجبور هستن بخاطر نجات جان پناهنده بشند. ولی واقعا برای یه ایرانی درسته که فشار اقتصادی هست با اینحال اصلا ارزش نداره بری به غربت و بهت حتی متلک بگند چه برسه به اینکه اینجوری بگیرند بزنندت دوباره مثل کارتونا پاشی خودت رو صاف کنی . یه جورایی این فیلم این آقا رو و اصفهانی ها رو خرد کرد ریخت به زمین. نشون میده چقدر نیازمند هست که حاضره انواع کتک رو بخوره باز توی یه شهر درپیتی آلمان که در حد علی آباد کتول هست بمونه.
  49
  24
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
  ۴۹
  Botol - آلمان، آلمان

  دوست عزیز شرق آلمان جای زندگی نیست و اکثرا تازه به دوران رسیده و نادان و ابله هستن و پلیس آنجا هم کلا ضد خارجی است. شانس آوردی که کشته نشدی. اکثر جوانهای آلمان شرقی سابق از بیکاری به غرب اومدن و پلیس شدن و این جو در شهرهای دیگر هم کشیده شده
  6
  29
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
  ۴۹
  Botol - آلمان، آلمان
  دوست عزیز شرق آلمان جای زندگی نیست و اکثرا تازه به دوران رسیده و نادان و ابله هستن و پلیس آنجا هم کلا ضد خارجی است. شانس آوردی که کشته نشدی. اکثر جوانهای آلمان شرقی سابق از بیکاری به غرب اومدن و پلیس شدن و این جو در شهرهای دیگر هم کشیده شده
  6
  19
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
  ۳۸
  Piotr - ورشو، لهستان
  این آقا تو ایران حداکسر ششماه زندان میرفت تو آلمان پیشرفته هر روز ترس اینو داره نزنن بکشنش
  15
  18
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
  ۳۸
  Piotr - ورشو، لهستان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. کدوم شجاعت ؟ یکی تو یوتیوب واسه مراسم عاشورای لوس آنجلس کامنت داده بود که ضدانقلاب تو آمریکا هم در اقلیته واسه همین بود تو روز عاشورا فقط یه زن دادبیدادمیکرد اینهمه ماشلا تل ویزیون و رادیو دارین چی شد پس؟ کدومشون خبرداشتن؟شرط می بندم خودتم از خونه بیرون نرفتی
  8
  13
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  حالا تو ایران اینجوری زده بودنش تا حالا رفته بود در سازمان ملل رو گل گرفته بود. حالا داره تعظیم هم میکنه. از بس ما ایرانیها خودمان را خوار و ذلیل حساب کرده اروپایی را با کلاس و بالا حساب میکنیم حاضرم به هر پستی تن بدهیم فقط در نزد آنها زندگی کنیم.
  34
  17
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. آره سعی کن به روش پینوکیو بگی توی بهترین نقطه دنیا هستی چونکه القا میکنه که تو بهترین تصمیم دنیا رو گرفتی توی زندگیت. سعی هم بکن مثل خیلی از خارج نشینها تا میتونی ایران رو بد جلوه بدی برو بشین نزد آلمانیا الکی بگو توی ایران همجنسگرا باشی یه مامورایی دارن توی کوچه همش تعقیبت میکنن تا بری توی خیابون از اونجا دنبال ماشینت همیشه هست تا بالاخره میکشنت یا اینکه بگو اگه کسی تغییر دین بده دستگاه دارن مثل فلزیاب نشون میده بعد میکشنش. از این خالیبندیا بکن بالاخره چند سال دیگه از عمر مبارک مونده یه حقوقی میگیری یه چلومرغی میزنی.
  34
  15
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. تو اگه واسه ترقی و ترقه بازی رفته بودی الان اینجا نبودی که الکی چهچه بزنی مشغول همون بیزنس پر ترقیت بودی ...معلومه که از همین سوسیالخورها هستی که 24 ساعت اوقات فراقت دارن .
  34
  14
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
  ۴۳
  Beifal - کلن، آلمان
  شرق آلمان اینطوره.با غرب وشمال آلمان زمین تا آسمون فرق داره.دلیلش هم نفوذ روسیه در اون مناطق بوده که شرق آلمان رو خیلی بسته و کمونیستی و فاشیستی نگه داشته بودن جوری که بر عکس غرب و شمال آلمان حتی آموزش زبان انگلیسی ودسترسی به منابع غربی ممکن نبود .مردم فقیر و کارگری بودن.شبیه وضعی که تو لهستان و مجارستان و بقیه مستعمرات روسیه بوده و هست. هنوزبعد از اینهمه سال مردم شرق آلمان از نظر امکانات و طرز فکر و سطح شعور کاملا با غربش فرق دارن و خارجی ستیزی و نژاد پرستی وفاشیسم توش زیاده. اکثر پناهنده ها به کمپهای شرق آلمان فرستاده میشدن وبرای همین خاطرات بدی از اونجا دارن وفکر میکنن همه آلمان اینجوره.در صورتیکه اصلا اینطورنیست. هیچ مهاجر عاقلی شرق آلمان رو برای زندگی انتخاب نمیکنه.
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
  ۳۸
  Piotr - ورشو، لهستان
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. ترقی کردی شما؟خوش بحالتون پس به اقوامتون هم خبر بدید همه بیان ترقی کنن زمون سربازی دوره آموزشی یه سرگروهبان داشتیم فامیلیش ترقی بود نصف شبی یاد اون افتادم
  16
  7
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  دو ماه یا سه ماه پیش بود یه هموطنی اینجا کامنت گذاشته بود میگفت اینایی که سفید نیستن ایرانی نیستن. دلیلش برا رای دادن به احزاب راست همین بود. میگفت احزاب راست سفیدن . هیچوقت ما از تاریخ عبرت نگرفتیم. حتی حاظر نیستیم تاریخ بخونیم تا بدونیم برا جنگ با نازی ها حتی ما هفت هزار سرباز و افسر فرستادیم تا شر این نازیها رو بکنن. به صورت اجمالی حدود 5 هزار کشته هم دادیم. اما کیه که تاریخ بخونه؟ هی رای به احزاب راست گرا بدین و امیدوار باشین ما رو با اعراب اشتباه نگیرن. خودشون با زبون خودشون بهمون میمون میگن. کتکمون میزنن. پوست تیره خطابمون میکنن و هممونو برادرای عربها میدونن. بعد طرف پا میشه میره به یه حزب راستگرای ضد مهاجر و ضد ایرانی رای میده. تو این کشورای مهاجر پذیر یه اسمی در کردیم برا رای دادن به احزاب دست راستی که نگو. چرا؟ چون ما راحت خر میشیم. همینکه یکی بگه ما یه چیزی رو براتون مجانی میکنیم میریم بهش رای میدیم. باور نداری؟ تو استرالیا تو کانادا تو سوئد تو اتریش تو بریتانیا. اصلا چرا اره دور بریم مگه 57 غیر این بود؟ مگه خودمون با دستای خودمون نیاوردیم و رای ندادیم؟
  7
  2
  ‌پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. چرا فکر میکنی سیاست مرکل بد بوده؟ اگه بد بوده حداقل تو یکی رو وارد المان کرده تا بری به یه حزب دست راستی رای بدی. میدونی قضیه چیه؟ قضیه اینه که عربها برا بیرون کردن ایرانیا رای میدن به احزاب دست راستی وفکر میکنن این احزاب اینا رو اخراج نمیکنه. ایرانیا برا بیرون کردن عربها و ترکها از المان رای میدن به احزاب دست راستی و خوشن که این احزاب نژادپرست و فاشیسم قدرت بگیرن ایرانیا رو بیرون نمیکنن. کل قضیه همینه. شما یه سر به لیست نماینده های احزاب دست راستی تو اتریش و المان بزن. ببین چندتا اسم ایرانی و عرب میبینی؟بعدم میان گله میکنن سیاستهای مرکل بد بود. اشتباه متوجه نشو. سیاستهای مرکل خیلی خوب بود که ما و عربها رو ادم حساب کرد و راهمون داد المان. اشتباه از اونجا شروع شد ما فکر کردیم با رای دادن به احزاب دست راستی یه سری تو سرها پیدا میکنیم. چون ما و عربها همیشه دوست داریم خلاف جهت شنا کنیم. چون دوست داریم بر خلاف بقیه باشیم و این فرهنگ به این علت تبدیل به یه خصوصیت برا ما شده که تو کشورهامون همیشه دیکتاتوری بوده و ما از کوچیکی با بر خلاف حکومت بودن بزرگ شدیم
  7
  2
  ‌پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. وقتی پای ما به خارج میرسه تغییر نمیکنیم چون تو گوش ما خوندن مرد تغییر نمیکنه و برا همینه هزار ساله عربهایی که اسلام رو اوردن تغییر کردن ولی ایرانیها تغییر نکردن و هنوز تو قیمه ی حسین و محرم گیر کردن. همین تغییری که الان میبینی دلیلش چماق رضاخانی بود که صد رحمت بهش خوب ما رو شناخت و خوب میدونست این جماعتو چطور ادم کنه. المان یا یه کشور دیگه که رسیدیم فکر میکنیم کارمون خوبه و این مخالفت یه چیز خوبیه تو این کشورای غربی بدونه اینکه سود و زیان خودمونو بدونیم. اگه یه امار از کسایی که رای میگیرن باشه بهت قول میدم 80 درصد کسایی که به این احزاب فاشیسم و نئو نازیسم و احزاب توتالریته رای دادن همون مهاجرای المان و اتریش هستن. مهاجرایی که سالها تو خاورمیانه با خودشون جنگیدن و المان رسیدن چشم دیدن همو ندارن و به این امید که عربها رو بیرون کنن رای میدن. یا برعکس. یه مقاله ایی که توپ صدااکرد این بود چرا تو استرالیا ایرانیها که از خاورمیانه میان مهاجرن پوستشون تیره هست الفباشون عربی هست به این احزاب با تئوری های نئو نازیسم رای میدن. اگه نخوندی بخون.
  8
  3
  ‌پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. قبل از اینکه نظرت رو وارد کنی یکبار از روی آنچه که نوشتی بخوان شاید نیاز به تصحیح داشته باشه چون یک مقداری مشکل بود تا بفهمم چی نوشتی دوما مشکل من وارد شدن خارجی ها به احزاب دست راستی نیست بلکه تفکر منفی است که اینها در جامعه بوجود میآورند و به قول معروف یک کلاغ چهل کلاغ میکنند و زندگی رو برای اکثریت مردم سخت میکنند.
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. خب خودت یکی از همونایی دیگه. دقیقا چیزی رو میگی که باعث سخت شدن زندگی شده. گفتم که همین احزاب دست راستی اگه رای هاشون اعلام کنن 80 درصد رای دهنده هاش همین مهاجرا هستن . هر کشوری رسیده المان به احزاب دست راستی رای داده. که چی بشه؟ که مهاجرای دیگه رو بیرون کنن خودشون بمونن المان. مگه میشه مگه داریم همچین چیزی؟ ایرانی رای میده عربها رو بیرون کنن. عربها رای میدن تا ایرانیا رو بیرون کنن. چینیها رای میدن تا هندیها رو بیرون کنن. هندی ها رای میدن تا چینی ها رو بیرون کنن. خیلی وقته به فارسی ننوشتم یکم فراموشی گرفتم
  5
  1
  ‌پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۱
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان
  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. ببین اگر مردم باعث روی کار اومدن احزاب راست بشوند زیاد مهم نیست چون اینها نمی تونند فراتر از قانون کاری بکنند شاید خارجی ها از نظر اقتصادی وضعشون بدتر بشه ولی فاجعه نمیشه همونطور که در فنلاند و نروژ نشد الآن در فنلاند بازهم چپ ها رو کار اومدند مشکل اونجایی است که مردم به سمت گروه های زیر زمینی راسیستی بروند اونجا دیگه خارجی را راه نمیدهند فقط مردم بومی هستند و هر اتفاق ناگواری ممکنه روی بده.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  آدم بدبختی هستی هموطن ..حاضری بخاطر یه لقمه نون هر روز کتک بخوری .
  1
  3
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::grizzly - برلین، آلمان::]. همون قانونی که تو بریتانیا حتی سیتیزن شیپی خیلیا رو پس گرفتن؟. یادت باشه قبل این قضایای داعش هیچکی فکرشو نمیکرد بریتانیا سیتیزن شیپی رو پس بگیره. اما یهو قانون تغییر کرد. مردم تغییرش دادن. برا تو مهم نیست برا بقیه مهمه. حداقل اکمتر از خود المانیا هی نازیسم نازیسم کنین. مثلا تو همون بریتانیا اکثر اینایی که نژادپرستن مهاجرای لهستانی هستن. المانم همینطوره. یه سری مهاجر عقب مونده رفتن برا اینکه بگن خاص هستن شدن نژادپرست. برا منکه مهم نیست چون من اصلا تو اروپا نیستم که نگران باشم. اما نگران اینم شماها رو بندازن بیرون
  4
  1
  جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
  نظر شما چیست؟