برایان هوک:جهان باید مقابل بلندپروازی‌های ایران بایستد و گرنه هلال ایران ماه کامل خواهد شد

العربیه :برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا درباره خطرات گسترش نفوذ ایران در منطقه هشدار داد و گفت که ایران می‌خواهد تجربه لبنان را در یمن تکرار کند. هوک تاکید کرد که باید همزمان مانع تثبیت نفوذ ایران در یمن شده و نفوذ این کشور در لبنان، سوریه و عراق را محدود کرد.
 
برایان هوک در مقاله‌ای که در روزنامه «وال‌ستریت ژورنال» منتشر کرد، نوشت: «جهان باید در مقابل بلندپروازی‌های ایران بایستد و گرنه هلال ایران ماه کامل خواهد شد.»
 
این هشدار این مقام بلندپایه دولت آمریکا درباره خطرات گسترش نفوذ فرامرزی ایران در لبنان، سوریه، عراق و یمن مطرح شد. هوک به بازی بزرگی اشاره کرد که ایران در یمن انجام می‌دهد و در صورت ناکامی جامعه در مقابله با آن پیامدهای خطرناک بزرگی در پی خواهد داشت که در راس‌ آنها لبنانیزاسیون یمن و تکرار تجربه لبنان در یمن خواهد بود.
 
او با اشاره به حمایت ایران از شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، گفت که این موضوع با حمایت از گروه‌های مذهبی تندرو در اوایل دهه 80 میلادی آغاز شد و بعدها ایران همه آنها را تحت نام حزب‌الله گردهم آورد. به لطف حمایت‌های نظامی و مالی سخاوتمندانه ایران این حزب به دولتی درون دولتی دیگر تبدیل شده و دروازه ایران برای گسترش نفوذش درون لبنان شد.
 
به گفته مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، ایران امروز همین بازی را در یمن می‌کند. هوک در این باره گفت: «اینجا ایرانی‌ها با تحریک شبه‌نظامیان حوثی به کودتا، نقش پررنگی در آغاز جنگ داشتند. با این حال از رزرو کردن یک صندلی برای خود در مذاکرات ابایی ندارند.»
 
به باور هوک ایران می‌کوشد با استفاده از یمن، جایگاه منطقه‌ای خود را تقویت کند، اما خطرناک‌تر از این موضوع، این است که ایران روابط خود با حوثی‌ها را برای تهدید یک‌چهارم از صادرات نفت جهان از طریق تسلط بر دو تنگه هرمز و باب‌المندب به کار می‌گیرد.
 
برایان هوک از ضعف رسانه‌های کشورش در پوشش نقش ایران در طولانی‌تر شدن درگیری‌های مصیب‌بار در یمن انتقاد کرد و گفت: «جلوگیری از تثبیت نفوذ ایران در یمن، یک ضرورت است، نه یک گزینه.»
+65
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  نوش جانتون انقلابی رو که بصورت کودتا به ایران صادر کردین الان میوه هاش رو واردات کنین و نوبر کنید و لذتش رو ببرید. اینشالا بمب هم بسازن تا حسابی از زجری که ما در این چهل سال کشیدیم شما هم بهره مند شید. پدر سوخته ها اون موقعی که کارتر و کسینجر به ریش مردم ایران میخندیدن یادتون نره اون روزایی که سربازای ما رو شیمیایی میکردین یادتون نره من یک آرزو دارم اونم اینه اینا بمب اتم بسازن بعد گورشون رو گم کنن برن اونموقست قیافهاتون دیدنیه.
  9
  52
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  ماه هستیم تا چشت دراد
  25
  6
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  بساز بفروش ترسو تو را هم اخراج میکنه ها زیاد در مورد ایران حرف بزنی
  6
  9
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::romano - تهران، ایران::]. اگر رژیم اخوندی بمبشان را بسازن که ساخته اند و میخواهند با هر شیوهای هست حمایت . و دوستی کل کشورهای جهان را از دست ندهند و تمام دنیا دشمنشان نشوند اگر یک مرتبه اعتراف کنن و علنیش کنن که بمب اتم دارند برای همین هم از اشکار کردن بمب اتمیشان کمی با احتیاط عمل میکنن. اگر روزی بیاید مثل کره شمالی بمب اتمشان را اشکار کنن و دنیا بغیراز تحریم نتوانن برخورد دیگری با رژیم اخوندی بکنن , باید ارزوی اینکه اخوندها در ایران گورشان را گم کنن از سرمان خارج کنیم !
  4
  8
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  کشورهای غربی دموکراسی دارند که بسیار قوی تر از بمب اتم و هزار تا نیروی مخرب دیگر در برابر دشمنانشان است، به همدیگر احترام بگذاریم، ازادی را حفظ کنیم، و کشورمان را اباد کنیم، با همه هم گفتگو و مدارا کنیم، انگاه از هر بمبی قوی تر می شویم، اما اول همه با هم باشیم
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.