واکنش ها به مرگ «دختر آبی»؛ علی کریمی خواستار بایکوت ورزشگاه‌ها شد

 جمعی از طرفداران تیم ملی فوتبال ایران که پلاکارد «به زنان ایران اجازه حضور در استادیوم‌ها را بدهید» در دست دارند.
رادیو فردا :مرگ سحر خدایاری موسوم به «دختر آبی» که در اعتراض به حکم شش ماه زندان برای حضور در ورزشگاه آزادی خودسوزی کرده بود، روز سه‌شنبه، ۱۹ شهریورماه، موجی از واکنش‌ ایرانیان در شبکه‌های مجازی را به دنبال داشت.
 
علی کریمی که ۱۲۷ بازی ملی را در کارنامه فوتبالی خود دارد و از مدافعان حضور زنان در ورزشگاه است، در صفحه اینستاگرام خود خواستار بایکوت ورزشگاه‌ها در اعتراض به مرگ سحر خدایاری شد.
 
وی با استفاده از تابلو ورود ممنوع نوشت: «زنان سرزمین ما، خیلی وقته خیلی مَردَن. تا اطلاع ثانوی استادیوم [ممنوع].»
 

آندرانیک تیموریان، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال، نیز توئیت کرده که در آینده روزی می‌رسد که یکی از ورزشگاه‌های بزرگ تهران به نام «سحر» خواهد شد.
 
فرهاد مجیدی بازیکن و از مربیان سابق تیم فوتبال استقلال که سحر خدایاری از هواداران این تیم بود نیز در اینستاگرام خود نوشته است: «سحرجان، سکوهای آزادی حسرت دیدنت را تا ابد با خود خواهد داشت.»
 

یکی از تندترین واکنش‌ها در میان افراد مشهور را پروانه سلحشوری، نماینده مجلس، داشته است: «او تنها دختر آبی نبود. سحر دختر ایران بود. در جایی که مردانش برای زنان تکلیف تعیین می‌کنند و ابتدایی‌ترین حقوق انسانی‌ را از آنها سلب می‌کنند، و زنانی که علیه زنان در این ظلم آشکار مردان را همراهی می‌کنند، همه ما در حبس و سوختن سحرهای این سرزمین مسئولیم.». در حالی که مقام‌ها و فدراسیون فوتبال ایران نسبت به مرگ دلخراش این هوادار فوتبال سکوت پیشه کرده‌اند، کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی دوشنبه شب به صورت گسترده‌ای به این رخداد واکنش نشان دادند، واکنش‌ی که هم‌چنان ادامه دارد.
 
برخی از کاربران خواستار تحریم مسابقات فوتبال باشگاهی و ملی ایران تا زمان اجازه پیدا کردن زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها شده‌اند و از فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تقاضا کرده‌اند که به موضوع مرگ سحر خدایاری رسیدگی کند.
 
فدراسیون جهانی فوتبال ۱۷ مرداد امسال در پاسخ اختصاصی به پرسش‌های رادیوفردا درباره جلوگیری مقام‌های جمهوری اسلامی از حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام کرد که «زنان باید اجازه حضور در همه مسابقات فوتبال ایران را داشته باشند».
 
پس از آن فیفا تا نهم شهریور سال جاری به ایران مهلت داد که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.
 
اما روز سه‌شنبه برخی از کاربران نیز پیشنهاد کرده‌اند که هواداران فوتبال با حضور گسترده در ورزشگاه‌ها، حضور زنان برای تماشای مسابقات را فریاد بزنند.
 
در همین حال، باشگاه فوتبال استقلال با انتشار بیانیه‌ای صرفا مرگ سحر خدایاری را «تسلیت» گفت، اما نه به دلیل مرگ او اشاره کرد و نه از ورود زنان به ورزشگاه‌ها اعلام حمایت کرد.
 
جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی که فیلم «آفساید» درباره ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها را در کارنامه خود دارد، گفته که «سیزده سال از ساخت فیلم آفساید می‌گذرد، دختران ایرانی در جمهوری اسلامی تنها شهروندانی در جهان هستند که هنوز در آفسایدند».
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

وقتی فیلم آفساید را ساختم دوستی به من گفت ؛ نمی ترسی ؟ پرسیدم : از چی ؟ گفت : فردا که اجازه بدهند زنها بروند استادیوم این فیلم ، فیلم تاریخ مصرف دار خواهد بود . سیزده سال از ساخت فیلم آفساید می گذرد ، دختران ایرانی در جمهوری اسلامی تنها شهروندانی در جهان هستند که هنوز در آفسایدند . می دانستم که حتی اگر روزی روزگاری این محدودیت ها برداشته شود تاریخ کشورم را به ثبت رسانده ام که تا ابد ننگ اش به نام کسانی که این محدودیت ها را بر سرزمینم روا داشته اند باقی خواهد ماند . اما باید اعتراف کنم که هرگز تصور این چنین سرنوشتی را برای سحر خدایاری معروف به دختر آبی ، نمی کردم .بخصوص در چنین روز معنی داری #سحرخدایاری #جعفر_پناهی #دختر_آبی #افساید #ایران #ایرانی #فوتبال#سحر_خدایاری #jafarpanahi

A post shared by official jafar panahi (@jafar.panahi) on


وی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «می‌دانستم حتی اگر روزی روزگاری این محدودیت‌ها برداشته شود تاریخ کشورم را به ثبت رسانده‌ام که تا ابد ننگ‌اش به نام کسانی که این محدودیت‌ها را بر سرزمینم روا داشته‌اند باقی خواهد ماند. اما باید اعتراف کنم که هرگز تصور این چنین سرنوشتی را برای سحر خدایاری معروف به دختر آبی، نمی‌کردم .بخصوص در چنین روز معنی‌داری».
 
اشاره آقای پناهی به روز تاسوعاست که اعلام شد سحر خدایاری در این روز فوت شده است.
+119
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  ننگ بر دین تحجر ننگ بر دین زن ستیز ننگ بر ملایان و لاشخوران جمهوری اسلامی ننگ بر عاشورا و حسینتان
  10
  82
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  خیلی قبل از این ماجرای تاسف برانگیز من به این موضوع فکر می کردم با شناختی که از خودمون داشتم گفتم غیر ممکنه. حالا هم بعید می دونم اکثریت برای این ماجرا نرن ورزشگاه شاید عده ای نرن اون از صمیم قلب یه عده هم پز نرفتن بدن که فالوئر جمع کنن . جای تاسف داره
  2
  44
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  مشکل اینست که یک مشت افت الله تئوریسین رهبران کشور ما هستند و تا مقدس پرستی در مملکت ما وجود دارد نکبت هم وجود دارد. مردان .. دار دیگر به استادیوم ها نخواهند رفت
  9
  55
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
  ۳۷
  رقص پرواز - پراگ، چک

  ورزشگاهها بایکوت نخواهد شد؛ اکثر مردان ایرانی استادیوم ها را تحریم نمیکنند و نخواهند کرد چون همسو و همفکر حکومت باور دارند جای زن ها استادیوم نیست و فکر میکنند فضای استادیوم برای زنان مناسب نیست. هنوز افراد زیادی وجود دارد که باورهای غلط و پوسیده را با خود حمل میکنند. در مورد آزادی زن حرف میزنند ولی مانع از آزادی همسر و خواهر خود میشوند. از حقوق برابر حرف میزنند ولی در تقسیم ارث خوشحالند دو برابر خواهر سهم دارند. حق انتخاب در پوشش زنان را قبول دارند ولی به همسر و خواهر خود تاکید میکنند لباس مناسب و پوشش مناسب داشته باشند. خوشحال از چندهمسری و روابط موازی اند ولی زنان را به نام ناموس و غیرت سلاخی میکنند و دیگر موارد حقوقی و انسانی. تا زمانی که در نهاد خانواده زنان به آزادی و حقوق برابر نرسند در جامعه هم نخواهند رسید مگر به ضرب و زور قانون! هر زن ایرانی تا روی کار آمدن سیستمی درست و احقاق حق وظیفه دارد روش سرپیچی، پافشاری و مبارزه را پیش گیرد حتی اگر قدمی که برمیدارد کوچک باشد! یاد دختر آبی گرامی باد!!
  4
  38
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز خودمون هستیم . حالا ممکنه بگی از آخوندا حمایت کرد. ما خودمون از اونا بیشتر تعصب جنسی داریم. توی مترو تهران بارها شده شاهد بودم یه دختری که خوشکل هست توی لاین مقابل ایستاده ( فاصله حداقل 15 متره ) بدبخت مانتو و روسری شلوار لی تنشه فقط یخورده خوشکله و یخورده روسریش عقبه بیست نفر از اینور هی تیکه میپرونن هی میگن ....... یا توی استادیوم تا حالا رفته باشی همش فحش ناموسی به داور به بازیکن به مربی تیمها ...خود علی دایی چند بار دعوای شدید کرد سر این فحشای ناموسی نزدیک بود چند نفر رو بکشه ...یه زن خوشکل توی خیابون میره هزارتا ماشین براش ترمز میزنه قیمت میپرسه ..حالا همینا که متلک میگن بلند میکنند زن و دختر خودشون رو میخوان قایم کنن که آفتاب نبینه .. نمیگم مسئولین مقصر نیستند اشتباه نکن اونا هم از خود ما هستن همین تعصبها رو دارند
  18
  13
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. بعدشم یه ملتی اگه حجاب رو نخواد امکان نداره بتونی بهش تحمیل کنی ...هشتاد میلیون تعداد کمی نیست بهت قول میدم هشتاد میلیون که هیچی ده میلیون حجاب رو در بیارن هیچ نیروی انتظامی یا حتی کل ارتش و سپاه هم نمیتونه اونارو دستگیر کنه وووتمام زندانهای کشورهای دنیا رو جمع کنی خالی کنی توش جا نمیشند. شما توی دنیای واقع سیر نمیکنی عزیزم نارحت نشو ولی یه حالت تئوری فکر میکنی.
  17
  14
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
  ۵۰
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک
  چقدر مردهای ایرانی بی غیرت هستن, خاک بر سر همتون که یه ذره خاویار تو وجودتون نیست, اصلآ اعلام کنین هیچ مردی به هیچ استادیومی برای تماشای فوتبال نره, میمیرین اگه خبر مرگتون نرین استادیوم؟؟؟
  5
  24
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز شما یه حالتی داری همه چیزو میندازی گردن آخوندا. البته من درک میکنم آخوندا مقصر هستند ولی نه برای همه چیز. برات مثال میزنم. من آژانس گرفتم برم یه جایی پسره جزقلی همش چراغ قرمز و ورود ممنوع و همه چیزو رد میکنه فوری هم میذاره پای آخوندا که اینا مارو اینجوری کردن که بی قانون شدیم و اینا . منم محکم یه پس گردنی بهش زدم میگم عوضی اون مرده که تو میپیچی جلوش هم خودش اینجا زندگی میکنه زیر دست آخوندا درسته؟ پس چرا اون مثل تو نیست؟ میگه من فرق دارم وودوباره زدم میگم تو چه فرق داری اون همسن بابات هم هست .. خلاصه بخوام برات بنویسم یه سریال تلویزیونی میشه.. فقط اینو بدون ما مردم ناجوری هستیم
  22
  8
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک::]. آقای جغزده خودت چقدر مردی؟ چرا نمیای ایران ببینیم چقدر غیرت داری ؟
  22
  2
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. دقیقا. عقب افتادگی ایران به علت عقب افتادگی مردان است
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اصلا یک ذره شک ندارم که خیلی از ایرانیان مشکل جنسی دارند و دلیل ان اسلام و جدائی بین زن و مرد و محرومیت و نگاه به زن بصورت کالا بوده است ولی این باعث نمیشود تا به استادیوم ها نروند چون فکر نمیکنم در بین ان همه جمعیت کسی فسق و فجور کند. فسق و فجور در خلوت رخ میدهد
  5
  7
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. دیگر اینکه من همیشه دولت ها را برامده از ملت ها می بینم و بدون شک اگر ملت ما حسین (اجنبی) پرست نباشد محال است که دولت بتواند با مذهب سوارش بشود. اینست که کمتر به شاه و خمینی کار دارم. به ملت و بیگانه پرستی عرعری اسلامی کار دارم.
  5
  7
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. مسئله فسق و فجور نیستش مسئله اینه که توی استادیوم اینقدر فحاشی میشه اینقدر محیط بی فرهنگی هست و اصلا چیزی که اونجا حس نمیکنی ورزش هست. من خودم یکی دوبار رفتم واقعا حالم بد شد. برای همین مردم لزومی احساس نمیکنن دخترا و زناشون برند استادیوم حتی خوشحال هستن اگه قانون نذاره برند چون دیگه دردسر ندارن که دخترشون رو بشینن قانع کنن که نرو اونجا محیطش بده. وقتی هم پشتیبانی مردمی نداشته باشی حتی اگه فیفا اجبار کنه الکی میگند چشم ولی در عمل اجراش رو طول میدند یا اینکه یه شرایطی میذارند که در عمل نشه . دوست عزیز تا فرهنگ مردم ما پائین هست کاری نمیشه کرد از زمان رضاشاه این تجربه شده که با بخشنامه نمیشه به جایی رسید
  17
  2
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. عزیز جان فحش بدهند. یعنی فکر میکنی دختران امروز فحش بلد نیستند!؟ برعکس تو من فکر میکنم هر کس باید تمام فحش ها را یاد بگیرد تا ضد ضربه شود ولی بکار نبرد. فکر میکنی خود من فحش بلد نیستم؟ بهتر از همه بلدم ولی تاکنون یکنفر یک فحش از من نشنیده است. شما ادم روشنفکری به نظر میرسی ولی منع ورود زنان از ایت الله های فسیل برخاسته که نسلشان رو به انقراض هست
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
  نظر شما چیست؟