ایران آمریکا را به نقض پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی متهم کرد

مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل در مراسم روز بین المللی مبارزه با آزمایش های هسته‌ای سخنرانی کرده بی بی سی :جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده را به نقض پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان پی تی) متهم کرده است. همزمان وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به اظهارات روز گذشته نخست وزیر اسراییل، آن سخنان را "نمایش جدید" اسراییل نامیده است.
 
مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، در نیویورک گفته است که عدم تمایل آمریکا برای تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایش‌های اتمی و قصد این کشور برای انجام آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر، با اسناد بین‌المللی از جمله پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی مغایرت دارد و نقض آن محسوب می‌شود.
 
مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با آزمایش های هسته‌ای، نشستی در نیویورک برگزار کرده است. آقای تخت روانچی در این نشست سخنرانی کرده و گفته "مطابق آخرین گزارش‌ها، آمریکا نه تنها به دنبال تصویب پیمان جامع ممنوعیت آزمایش‌های اتمی (سی تی بی تی) نیست بلکه قصد دارد آزمایش‌های انفجاری اتمی از جمله آزمایش‌های انفجاری اتمی زیر زمینی را از سر بگیرد.
 
ایران و آمریکا هیچکدام عضو پیمان جامع ممنوعیت آزمایش های اتمی نیستند. برای اجرایی شدن این پیمان در سطح بین‌المللی، عضویت هر دوی این کشورها ضروری است.
 
نماینده دائم ایران سیاست‌های آمریکا در مقوله جلوگیری از گسترس سلاح های اتمی را "غیرمسئولانه‌" خوانده و گفته "این سیاست ها که آخرین آنها خروج آمریکا از پیمان موشک‌های میانبرد اتمی (آی ان اف) است، برای تمام تلاش‌های بین المللی در جهت خلع سلاح اتمی و منع گسترش سلاح‌های اتمی مضر است و باید پایان یابد".
 
آقای تخت روانچی گفته بیشتر قربانیان سلاح های اتمی شهروندان کشور‌هایی بوده اند که این آزمایش‌ها را انجام نداده اند.
نخست وزیر اسرائیل ایران را به مخفی کاری و تاسیس یک سایت اعلام نشده اتمی متهم کرده است او گفته "در زمانی که برخی از کشور‌های دارنده سلاح اتمی، برنامه‌هایی برای توسعه سلاح‌های اتمی با کاربرد آسان دارند، پایان دادن به آزمایش تسلیحات اتمی از اهمیت بالایی برخوردار است".
 
ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه، هند، پاکستان و کره شمالی کشورهای دارای سلاح اتمی هستند. برآوردها حاکی از داشتن سلاح اتمی توسط اسرائیل است اما این کشور رسما آن را اعلام نکرده است.
 
نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خواستار حذف کامل سلاح های اتمی شده و گفته "این امر برای حفظ صلح و امنیت، به ویژه در منطقه‌ای بی ثبات همچون خاورمیانه ضروری است".
 
او مشخصا اسرائیل را "تهدید کننده صلح و امنیت منطقه و فراتر از منطقه" خوانده است.
 
اظهارات نماینده ایران در سازمان ملل در حالی بین شده که ، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک کنفرانس خبری گفته بود که کشورش از وجود یک تاسیسات اتمی اعلام نشده ایران در استان فارس مطلع شده است.
 
نخست وزیر اسرائیل گفته پس از آن که ایران مطلع شده که اسرائیل از وجود این مرکز اتمی خبردار شده، آن را از بین برده است.
 
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهارات نخست وزیر اسرائیل را "نمایش جدید" خوانده و او را به جنگ افروزی متهم کرده است.
+7
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  میگه برآوردها حاکی از داشتن سلاح اتمی توسط اسرائیل است اما این کشور رسما آن را اعلام نکرده است. کل دنیا NPT امضا کردن الا 4 کشور یکیش اسراییله چه چیزی ژن خوب اینارو جدا میکنه؟
  3
  8
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  به غلام که رو بدی سراغ اطاق خواب بی بی را می گیرد!
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  در مورد تورقوز اباد هم با خنده نخودی خواستید منحرف کنید ولی رفت تو پاچهتون و حالا مثل خر تو گل گیر کردید.خوب مواظب باشید اینبار چی میگید چون ممکنه خندتون تبدیلک به سینهزنی بشه مثل در مورد تورقوز اباد که قوزتون کرد.
  2
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  اخه شما چقدر احمقید،اولا هم تؤری شکاف اتمی، هم شکافتن اتم و ساخت بمب اتم تمام دانشمنداش یهودی بودند، حالا انتظار دارید کشور یهود که مخترع بمب اتم است ،بمب اتم نداشته باشد.شما هم مختر صیغه هستید ،کسی نمیپرسه پدرتون کیه،چون همه میدونند که که تخمه صیغه هستید.پس به اسرایل هم نگید چرا بمب اتم دارید چون همه میدونند چون مخترع بمب انها هستند.
  1
  10
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.