دختر آبی سه روز پیش از دنیا رفته بود؛ وی را روز یکشنبه بدون حضور خانواده دفن کردند

سحر را روز یکشنبه در «بهشت فاطمه» شهر قم دفن کرده‌اند. بدون سر و صدا و بدون آگاهی هیچ‌کس. جنازه دختر آبی را تا آخرین لحظه هم به خانواده‌‌اش تحویل نداده بودند.ایران وایر :«او سه روز پیش فوت کرد. اما جنازه را به خانواده‌اش تحویل ندادند. گفتند اول باید بروید و توجیه شوید.»
 
این توضیحات رضا (نام مستعار) از دوستان خانوادگی «سحر» به «ایران‌‌وایر» است. دختری که خانواده‌اش سعی کردند او را با نام مستعار «سارا» معرفی کنند اما خیلی زود با لقب «دختر آبی» در رسانه‌ها و فضای مجازی ایران شناخته شد.
 
سحر اسفندماه سال ۹۷ می‌خواست وارد ورزشگاه آزادی شود تا بازی استقلال و العین را در لیگ قهرمانان آسیا تماشا کند. نیروی انتظامی اما بازداشتش کرد. او سه روز را در بازداشت گذراند تا خانواده‌اش وثیقه ۵۰ میلیون تومانی را آماده کنند. وقتی آزاد شد به او وقت دادگاه دادند. روز دادگاه قاضی نیامد اما در راهروهای دادسرای تهران به سحر گفتند که قرار است بین شش ماه تا دو سال به حبس برود.
 
از دادسرا که بیرون آمد، بنزین روی خودش ریخت و به آتش کشید. خواهر گفته بود که او از بیماری دوقطبی رنج می‌برد و بارها این مسئله را همراه با برگه‌های پزشکی‌اش به دادگاه اعلام کرده‌ بودند. اما فایده‌ای نداشت.
 
روز شنبه خبرنگارانی که برای ملاقات با سحر و خانواده‌اش به بیمارستان مطهری رفته بودند از زبان ماموران حراست یک جمله مشترک را شنیدن: «مسئله امنیتی است. حق بالا رفتن ندارید.» از بعضی خبرنگاران هم کارت خبرنگاری‌شان را گرفتند، اسم‌شان را نوشتند. یکی از آن‌ها گفته بود که بعضی از ماموران حراست از کسانی که قصد ملاقات با سحر یا خانواده‌اش را داشتند با موبایل فیلم و عکس می‌گرفتند.
 
اما رضا یکی از دوستان خانوادگی سحر می‌گوید که یک روز قبل (جمعه) سحر فوت شده و دستگاه تنفس را از او جدا کرده بودند. ابتدا خانواده‌اش را برده بودند برای توجیه شدن: «به خانواده‌اش گفته بودند حق مصاحبه کردن ندارید. ترجیحا مجلس ترحیم نگیرید و مراسم را خانوادگی برگزار کنید. گفتند الان عوامل خارجی و داخلی منتظر سواستفاده هستند و دختر شما تا همین‌جا به اندازه کافی هزینه روی دست مملکت گذاشته است.»
 
سحر را روز یکشنبه در «بهشت فاطمه» شهر قم دفن کرده‌اند. بدون سر و صدا و بدون آگاهی هیچ‌کس. جنازه دختر آبی را تا آخرین لحظه هم به خانواده‌‌اش تحویل نداده بودند.
 
رضا به ایران‌وایر می‌گوید: «نگرانی اصلی الان برای خانواده‌اش است. آن‌ها به شدت ترسیده‌اند.»
 
یک روز بعد از آن‌که مراسم خاکسپاری خاموش سحر به پایان رسید، بیمارستان مطهری اجازه پیدا می‌کند که خبر فوت او را منتشر کند.
 توییت باشگاه استقلال برای درگذشت دختر آبی
+96
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اسلام یعنی مذهب مردانه ی جنایت برای ادمیان قرون وسطائی و عقب افتاده
  7
  116
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  لعنت بر رژیم اخوندی که در این 40 سال باعث مرگ میلیونها نفر از مردم ایران بوده است!
  4
  118
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹
  ۵۴
  دانای نادان - زووله، هلند

  غریبتر از این دختر هم مگه انسانی‌ وجود داره؟ حالا برید برای یه داستان موهوم تو سر و کللتون بکوبید. باید به حال خودمون گریه و سینه زنی‌ کنیم.
  3
  96
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
  ۵۰
  arash_oslo - اسلو، نروژ

  هرچی میکشیم ازاین آخوندا میکشیم.
  2
  77
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن

  ماشالله حتی بین این خارج نشینای اپوزیسیونم مهم نیست. تعداد کامنتها گویا هست. تا همین الان تنها چهارتا کامنت گذاشتن. یکی نوشته مذهب. یکی نوشته اخوندی یکی نوشته عاشورا و سینه زندی یکیم نوشته از دست اخونداست. اما اشتباهه. از دست خودمونه. تو پاکستان چرا بدونه چادر میگردن؟ تو پاکستان چرا تو استادیوم میرن؟ تو پاکستان چرا یه دختر خودشو اتیش بزنه مردمشون میریزن تو خیابون؟ . قبول کنین مقصر خودمونیم. ما ساکتیم. بی بخاریم. برا هیچکی مهم نیست. همینکه یه کیس برا پناهندگی داشته باشیم و بعدم هر سال بیاییم ایران برامون کافیه. بعدم زر میزنیم چرا تو پاکستان مسلمونای تروریست بمب منفجر میکنن پس وحشی ان. نه عزیزای من. وحشی ماییم. عقب مونده ماییم که خفه خون گرفتیم این مسلمونای تروریست کشور رو قبضه کردن. تو پاکستان بمب منفجر میکنن چون مردمشون ساکت ننشستن. چون مردمشون جلوی این تروریستها واستادن. حتی تو مقایسه با پاکستان هم کم میاریم هموطنای خارج نشین من. ادمایی که تو خارجن اما بوی گند تفکراتشون تا اینجا میرسه.
  5
  49
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
  ۳۸
  rahjoo - بابل، ایران

  امیدوارم خودم اولین کسی باشم که .... این زندگی آخوندی میزنم.شیاطین شما هستید . ابلیس واقعا داره اداشو درمیاره
  3
  44
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بقول دوستمون هر حیوانی که منبعد پا در ورزشگاه بگذاره مرد نیست، بیغیرت اخته ای هست که لیاقتش جز توهین نیست. حتی اگر از ترس انقلاب بانوان را بعد از این به ورزشگاه ها راه بدهند باید یاد این دختر را تا ابد زنده نگه داشت. ما از غربی ها کمتر نیستیم که ژاندارک دارند.
  3
  52
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
  ۲۰
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  [::soroshkhani - توکیو، ژاپن::]. اگر در باره بوی گند میخوای صحبت کنی، همونجایی که خودت هستی، بوی گند ماهیش، پیف، پیف. از کدوم قسم افغانستان میباشی، قندهار؟!
  44
  8
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
  ۶۴
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  من موندم چرا اقایون استادیوم ها رو تحریم نمیکنند. تا روزی که حرمت انسانی هم میهنان رعایت بشه.
  6
  44
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. چون هنوز مردم ما اتحاد و همبستگی ندارند
  4
  28
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
  ۵۳
  RAHSHENAS - برلین، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. دهانت را ببند بوی کثیف مغزت همیشه اینجا پراکنده است
  3
  29
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
  ۶۴
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. گرامی, موضوع اتحاد و همبستگی نیست بلکه موضوع عدم اطمینان و ترس از خیانت افراد خودی هست. یک مثال میزنم- دو سال پیش در ماه رمضان با چند تا از دوستها قرار گذاشتیم بریم یکی از چلوکبابی های پاریس شام بخوریم. ساعت هشت و نیم رسیدیم و در نهایت تعجب دیدیم که حتی یک نفر مشتری هم در رستوران نیست. کاشف به عمل امد که ایرانی های مقیم پاریس از ترس نظام پر برکت اسلامی تظاهر به روزه داری میکنند و قبل از ساعت ده شب در انظار عمومی غذا صرف نمیکنند! ما که شام رو میل کردیم و به ریش این حضرات خندیدیم ولی ببینید چه رعب و وحشتی نظام تونسته در مردم ایجاد کنه, حتی در خارج از کشور. بین ما و آزادی یک مرز وجود داره به نام "ترس". تا ازش عبور نکنیم به آزادی و آسایش نخواهیم رسید. با احترام و مهر.
  1
  22
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۷
  ۳۷
  رقص پرواز - پراگ، چک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. دوست عزیز، اتفاقا مردانی که پا در استادیوم میگذارند باور دارند بسیار با غیرت هستند که مانع از حضور زنان در مکانی نامناسب میشوند. قبل از اتحاد و همبستگی برای نافرمانی مدنی باید به درست بودن حرکتی که میکنیم باور داشته باشیم. ولی متاسفانه مردم ما هنوز از پذیرش آزادی زنان وحشت دارند!! و طبیعتا همچنان دور خودمان میچرخیم و با باورهای غلطمان درخت پوسیده انقلاب را آبیاری میکنیم!
  4
  18
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۳
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  فیفا باید جوابگو باشه. در اینکه حکومت دیکتاتوری ایران هیچ اهمیتی به این موضوعات نده شکی نیست و حکومت در کشتن مردم و مردن مردم ایران هیچ اهمیتی نمیده. وقتی شهروندان دوتابعیتی ایرانی رو گروگان میگیرند و ماهها زندانی میکنند تا مهره های امنیتی خودشون رو نجات بدهند چه انتظاری از حکومت فاسد اسلامی دارید؟ وقتی با اوباما توافق کردند که بدهی زمان شاه پرداخت بشه و زندانیان دو طرف مبادله بشوند روزنامه های آمریکای نوشتند که مبادله ایرانی ها با ایرانی ها یعنی یک آمریکایی بین زندانیانی که مبادله شد نبود و این اوج حقارت مردم ایران هستش. الانم باید مسیح علی نژاد و همه کسانی که توانایی و دسترسی به مراکز قدرت دارند باید فیفا رو به شدت تحت فشار قرار بدهیم تا این ظلم پایان بیابه. تنها راه مقابله با این ظلم فیفا هستش.
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  باید این حرکت بزرگ رو به فیفا بکشونیم . تحریم ورزشگاهها موثر هستش ولی حکومت فاسد اسلامی هیچ اهمیتی به نظر مردم نمیده پس باید زور بالا سرش باشه و همه باید به صفحه فیفا واقعا حمله کنیم و درخواست بایکوت فوتبال ایران تا زمان دادن حق برابر برای زنان و مردان بشوند . به نظرم فیفا باید تحقیر بشه فیفا باید سرتیتر تحقیر تمام جوامع و ملتها بشه که دختران ایرانی برای رفتن به ورزشگاهها باید این هزینه سنگین رو بدهند
  1
  10
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
  ۳۷
  رقص پرواز - پراگ، چک
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. گرامی؛ مطلبی که شما فرمودید درباره ترسی که حکومت در دل مردم انداخته یک طرف، ترسی که مردم از زیر پا گذاشتن قوانین دینی دارند از سوی دیگر است. هنوز عده زیادی از مردم میترسند نماز نخوانند، روزه نگیرند، مبادا قهر خدا گریبانشان را بگیرد. تظاهر به روزه داری میکنند چون هنوز باور دارند که روزه گرفتن واجب است و نگرفتن گناهی کبیر! میترسند به زن آزادی بدهند چون بر اساس اعتقاداتشان زن باید محدود باشد و آزاد بودن زن را، با فاسد شدن یکی میدانند. از محدود شدن زن توسط حکومت به نوعی خرسندند و اعتراضی ندارند چون کار آنها را راحت کرده و مجبور نیستند با زنان خانواده برای قید و بندها بحث و جدل داشته باشد. عزاداری های ایام محرم هم از همان باورها و ترس ها نشات میگیرد. متاسفانه ترس های نهادینه شده فراوانی در درون ما است که تا از آنها عبور نکنیم به قول شما به آسایش و آزادی نمیرسیم! ایام به کام!
  2
  18
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
  ۶۴
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. گرامی, درود بر شما. کاملا با کامنت شما موافقم. باید از همه این ترس ها عبور کرد ولی تنها و بدون راهنما سخت و مشکل هست. روشنفکر بدرد بخور هم در ۶۰ سال اخیر نداشتیم که راه رهایی از این ترس ها رو به ما نشون بده. از اونطرف خرس شمال هم حسابی برای ما دندون تیز کرده - با پوزش از برادران و خواهران مکتبی و کمونیست! - و خلاصه اینکه گر چه که با آزادی و آسایش فقط یک قدم فاصله داریم, ولی این پای اخر رو بلد نیستیم برداریم و ممکنه که به این زودی ها هم یاد نگیریم. با احترام و مهر.
  2
  13
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۳
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. برا من کامنت نزار. از هرچی فاطی عل ممده بدم میاد.
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۸
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::رقص پرواز - پراگ، چک::]. ما ترسو هستیم. هنگ کنگ رو ببین. فکر میکنی اونا کشته نمیدن؟ تازه طرف اونا چینه. همون چکی که هستی. دوران جنگ سرد دیدیم مردم چقدر تظاهرات کردن بر علیه شوروی و چقدر کشته دادن. بهار پراگ معروفه و اصولا بهار عربی از اسم بهار پراگ الهام گرفته شده. تو پراگ چقدر کشته دادن؟ چقدر مفقود شدن؟ چقدر زخمی شدن؟. مگه ازادی کیک و شکلاته که با پول بشه خرید یا کشته شدن و مفقود شدن نداشته باشه؟. چی بگم به این مردمی که لیاقتشون همینه.
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱
  ۳۲
  soroshkhani - توکیو، ژاپن
  [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. [::یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک::]. اینو بگم و برم دنبال کارام. میدونی چرا شما اینقدر براشفتی از کامنتهای من و داری دست به تخریب میزنی؟ تا حالا ندیدم تو این سایت به یکی دیگه اینطوری گفته باشی یا تخریبش کرده باشی. این نشون میده کار من درسته. من دارم این مردم ولو همین کاربرای سایت رو بیدار میکنم. هیچی بدتر از بیداری نیست. این مردم باید به حقیقت خودشون پی ببرن تا بیدار بشن و این چیزیه که خیلیا با توهین اشتباه میگیرن. اگه توهینه به شصت تا هشتاد سال قبل نگاه کنین چه کسایی حرف منو زدن؟ اشخاصی که واقعا به خواب بودن و جهل زده بودن مردم معتقد بودن چون به این رسیده بودن تمام مشکلات این مردم خودشونن که میخوان جهل زده باشن. شما از همون انجمن ادمیت که یکی از اولین دوره همایی های روشنفکری بود و تا امروز میبینی که به صورت عجیبی قشر مذهبی و بازاری به صورت عجیبی سعی در تهمت زنی و خفه کردن صدای این روشنفکرها داشته. و بیشترین ترسشونم از همین روشنفکری بوده. چرا؟ چون این مردم جهل زده بیدار میشن. در اخر من بچه یکی از استانای زاگرسم.
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
  نظر شما چیست؟