عربستان سعودی قصد دارد اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند

 مراسم افتتاح پروژه ساخت نخستین رآکتور تحقیقات هسته‌ای عربستان سعودی در سال ۹۷ رادیو فردا :وزیر انرژی عربستان می‌گوید این کشور قصد دارد برای تأمین سوخت لازم برای نیروگاه برق هسته‌ای خود، در آینده اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند.
 
به گزارش رویترز، عبدالعزیز بن سلمان روز دوشنبه، ۱۸ شهریور، در ابوظبی گفت: «با احتیاط کامل جلو می‌رویم و فعلا با ساخت دو رآکتور هسته‌ای آزمایش می‌کنیم».
 
این خبر در حالی اعلام شده است که اردیبهشت پارسال مقامات سعودی گفته بودند اگر ایران به بمب هسته‌ای دست یابد، عربستان نیز اقدام به تولید آن خواهد کرد.
 
عربستان سال گذشته پروژه ساخت نخستین رآکتور تحقیقات هسته‌ای خود را افتتاح کرد. پیش از آن نیز یک مقام سعودی گفته بود ریاض در نظر دارد استخراج اورانیوم داخلی را آغاز کند.
 
عربستان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان است، اما می‌گوید در پی تنوع سبد انرژی مصرفی خود است.
 
این کشور به‌دنبال ساخت ۱۶ نیروگاه اتمی تا ۲۰-۲۵ سال آینده است. انجمن جهانی انرژی هسته‌ای، هزینه‌ این کار را بیش از ۸۰ میلیارد دلار را برآورد کرده است.
 
قرار است این کشور سال آینده برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای مناقصه اعلام کند و گزارش‌ها حاکی است شرکت‌های آمریکایی، روسی، کره جنوبی، چینی و فرانسوی وارد مذاکرات مقدماتی با دولت ریاض شده‌اند.
 
نیروگاه‌های هسته‌ای معمولا به سوخت اورانیوم ۵ درصد غنی‌شده نیاز دارند، اما با افزایش غلظت آن می‌توان به ساخت بمب اتمی اقدام کرد.
 
در همین حال خبرگزاری رویترز نوشت برنامه غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند مذاکرات عربستان با شرکت‌های آمریکایی برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای را پیچیده کند.
 
دان برولیت، معاون وزیر انرژی آمریکا، اعلام کرده است که شرکت‌های آمریکایی مایل هستند در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای عربستان مشارکت کنند و برای این کار، تنها عربستان لازم است متعهد شود که بمب اتمی نخواهد ساخت.
 
رویترز می‌نویسد به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد عربستان مایل نیست در قرارداد ساخت نیروگاه‌ها، دریافت تکنولوژی غنی‌سازی اورانیوم را نادیده بگیرد.
 
پیش از این نیز گزارش‌هایی منتشر شده بود که می‌گفت عربستان سعودی در مذاکرات با ایالات متحده برای دستیابی به انرژی هسته‌ای، خواستار کسب مجوز غنی‌سازی و فرآوری اورانیوم، در قبال انتخاب شرکت‌ها و فناوری‌های آمریکایی‌ست.
 
فروردین امسال ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، تائید کرد که چند مجوز برای فروش تکنولوژی هسته‌ای به عربستان سعودی صادر کرده است.
 
الایجا کامینز، رئیس دموکرات کمیسیون نظارت مجلس نمایندگان، سال گذشته در گزارشی عنوان کرده‌ بود که چندین تن از منصوبان دولت دونالد ترامپ علی‌رغم مخالفت اعضای شورای امنیت ملی ایالات متحده و برخی از مقامات ارشد کاخ سفید، تلاش می‌کنند که واشینگتن تجهیزات و فناوری تاسیس پایگاه هسته‌ای را به عربستان سعودی بفروشد.
 
در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، دولت آمریکا در برابر خواسته‌های عربستان مقاومت می‌کرد.
 
دولت آمریکا در گذشته از بسیاری از کشورها می‌خواست تا موافقت‌نامه‌ای را امضا کنند که در قبال خرید فناوری اتمی از ایالات متحده، به‌دنبال غنی‌سازی اورانیوم نخواهند رفت.
+17
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ختلاف ساخت راکتور در ایران و عربستان، برای ایران روسها اونو ساختند ۳۶ سال طول کشی هنوز هم به اندازه یک سماور قادر به گرم کردن اب است،عربستان در کمتر از ۶ ماه اولین راکتور را راه اندازی کرد و قرار است تا ۵ سال دیگر ۱۵ راکتور داشته باشدو هزینه این ۱۵ یا ۲۰ راکتور نصف هزینه ساخت راکتور بوشهر بود
  0
  7
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.