نماز جماعت به امامت دو زن برای نخستین بار در فرانسه برپا شد

یورونیوز :برای نخستین بار در فرانسه، روز شنبه دو زن که حدود ۱۰ سال پیش به اسلام گرویده‌اند، به‌عنوان امام جماعت (پیش‌نماز) در پاریس نماز برپا کردند.
 
ایفا جنادین و آن صوفی مونسونای دو زنی بودند که در یک اتاق اجاره‌ای جلوی حدود ۶۰ زن و مرد که در کنار هم قرار داشتند، ایستادند و نماز را اقامه کردند. در مراسم نماز آن‌ها پوشیدن حجاب برای زنان هم اجباری نیست.
 
بنا به دلایل امنیتی محل دقیق این مکان پنهان مانده است. آن صوفی در گزارشی که روزنامه لوپاریزین منتشر کرد به مخالفت‌ها در این زمینه اشاره می‌کند اما می‌گوید که تشویق‌ها به نسبت تهدیدها بیشتر بوده است.
 
جنادین مدرس رشته تاریخ است و مونسونای موسیقی آموزش می‌دهد. هر دو زن، حدود یک دهه پیش به اسلام گرویده‌اند و در سال ۲۰۱۸ موسسه‌ای را با نام «صدای اسلام روشنفکر» تاسیس کردند.
 
جنادین درباره برگزاری نخستین نماز می‌گوید: «نخستین نماز تاریخی به دلایل خاص روز شنبه برپا شد اما جلسات دیگر به‌طور ماهانه عصرهای جمعه برگزار می‌شود.»
 
موسسه این دو زن می‌تواند با تامین مالی صورت گرفته به مدت یکسال مراسم مذهبی خود را برگزار کند.
ایفا جنادین و آن صوفی مونسونای دو زن که امام جماعت شدندخبرگزاری فرانسه جنادین درباره هدف از این کار می‌گوید که باید تقاضا برای این شکل از اسلام سنجیده شود که به عقیده این زن می‌تواند «ایمان را با عقل و اندیشه انتقادی» آشتی دهد.
 
او به روزنامه لوپاریزین می‌گوید: «ما برای ایجاد یک اسلام فرانسوی که سازگار با دستاوردهای مدرنیته است تلاش می‌کنیم.»
 
این دو زن پس از این مرحله، امیدوارند بتوانند یک اجازه دائمی را در این زمینه به‌دست آورند. آن‌ها علاقمندند نام مسجد خود را سیمرغ بگذارند.
 
از سوی دیگر کهینه بهلول، فارغ التحصیل رشته اسلام شناسی به تازگی کارزاری را برای جمع آوری کمک مالی به منظور انجام طرح‌های مشابه آغاز کرده است.
کهینه بهلول که می‌خواهد مسجدی لیبرال را با امام جماعت خودش بسازدخبرگزاری فرانسه او علاقمند است که در صورت امکان در پاریس یک مسجد «لیبرال» با نام «فاطمه» را افتتاح کند جاییکه می‌خواهد امام آنجا باشد. او این طرح را با فرد دیگری با نام فاکر کورشان پیگیری می‌کند.
 
خانم بهلول ۴۰ ساله به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که باید بودجه و مکان این کار را فراهم کرد. وی در عین حال اعتراف می‌کند با وجود حمایت‌هایی که شده است اما برخی تهدیدات نیز دریافت کرده است.
 
همزمان آن صوفی مونسونای که توانست چنین کاری را انجام دهد، می‌گوید: «بزرگترین مشکل پیدا کردن مکان مناسب بود.»
 
او اضافه می‌کند شاید نگرانی‌ها درباره چیزی که به آن «مسجد» می‌گویند وجود داشته باشد اما این فقط جایی است که شما در آنجا نماز می‌خوانید.
 
دیدیه لسشی رئیس موسسه اروپایی علوم ادیان به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «این موضوع پیچیده است چراکه هیچ شورای شهری نمی‌خواهد به آن‌ها کمک کند.»
 
با این حال عده‌ای از زنان مسلمان اصرار دارند که در اسلام امامت زنان ممنوع نشده است و موانع تنها فرهنگی و روانشناختی است.
 
طبق گفته طارق اوبرو امام مسجد بوردو در جنوب فرانسه، در متون اسلامی مخالفتی با امامت زنان نشده است. وی می‌گوید مهم توانایی است و نه جنسیت.

با این وجود او تایید می‌کند که ساختار اجتماعی در مسجد همچنان بسیار محافظه کارانه باقی مانده است.
 
دلیل بوبکر، مسئول مسجد جامع پاریس می‌گوید که این سوال را بررسی می‌کنند: «امامان ما در حال بررسی متون اسلامی هستند که ببینند آیا مبنای محکمی در این زمینه وجود دارد که زنان بتوانند هدایت نماز جماعت را برعهده بگیرند.»
 
غالب بن شیخ، رئیس بنیاد اسلامی فرانسه در این زمینه می‌گوید که این کشور[فرانسه] نسبت به سایر کشورهای غربی عقب مانده است. وی این موضوع را به جو عمومی «آلوده شده با خشونت و تروریسم» در چند سال گذشته نسبت می‌دهد.
امینه وادود در سال ۲۰۰۵ برای نخستین بار در شهر نیویورک آمریکا، نماز را به‌عنوان امام به‌جا آورد. شیرین خان‌کن در دانمارک مسجد مریم را ساخت. نمونه‌های مشابه دیگری را می‌توان در لندن، برلین نیز شاهد بود.
 
مونسونای، جنادین و بهلول متقاعد شده‌اند که در فرانسه تقاضا برای طرح آن‌ها وجود دارد.
 
مونسونای می‌گوید: «یک اقلیت ساکت وجود دارد که بخش قابل توجی از مسلمانان مترقی هستند که به مساجد سنتی نمی‌روند و به تنهایی نماز می‌خوانند.»
+19
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  این فایده نداره. به روز شیعه و ایران و مجاهدین خلق می افتید. یه زمانی به خامنه ای هم می گفتند آخوند روشنفکر. یا زنگیِ زنگی، یا رومیِ رومی. راه یکیست آنهم راه راستی.
  0
  22
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۸
  ۵۳
  shahab46 - هانوفر، آلمان

  خر همون خر هست فقط پا لونش عوض شده
  0
  22
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
  ۶۱
  mehdi sadigh - دوسلدروف، آلمان
  بقول مدیری،شکررررر
  0
  13
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  حرکت و ایده خوبی برای مسلمانان است که دینشونو از عقاید و سنت های نادرست و خرافات جدا کنند و کارکرد های درست و مفید دین رو حفظ کنند و این پراگماتیسم برای فرد و اجتماع مفید است.
  6
  1
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  در قیاس مسیحیت و اسلام ، عقاید سنی ها با ارتودکس ها و عقاید شیعه ها با کاتولیک ها- که هردو به قدیسان و مقبره هاشون اعتقاد و اهمیت دارند، قابل مقایسه است. اما در اسلام چیزی به عنوان پرتستانیسم مسیحیان که فعلا بهترین دین در جهان و قابل جمع زندگی دنیوی و معنوی و اخلاقی است ، نیستیم. پرتستان ها عهد عتیق رو که پر از خرافات یهودیان است رو قبول ندارند، روحانیونشون رو به عنوان یک فرد عادی نه الهی قبول دارند. انجیل و دعاهاشونو رو به زبان مادری می خونند نه زبان لاتین، و با حقوق و مساوات زنان، تساهل، و جدایی دین از سیاست و انسان محوری و اومانیزم سازگاری بیشتری دارند.
  3
  6
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  ای امان ای خدا اسلام بر باد رفت. ای امان بداد اسلام عزیز برسید. نگذارید پای این ملعون ها بستون اسلام برسد. این ملعون ها پیغمبر ما را کشتند. این ملعون ها دندان پیغمبر ما را شکستند. این ملعون ها پیغمبر ما را در گرسنگی نگاه داشتند. این ملعون ها سبب شدند که پیغمبر ما به غار پناه برد و در انجا از خجالت میگفت که امده ام با خدا حرف بزنم وعمر که از صحابه بود گفت این پیغمبر ما هم دیوانه شده و تب کرده و هذیان میفرمایند.ای امان این ملعون ها را از سپاه اسلام دور نگاهدارید و الا اینها با جهاد نکاح خودشان تمام مساجد را پر از اولاد میکنند. ای امان بداد برسید که اسلام بر فنا رفت
  1
  11
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
  ۶۴
  PAARISA - آمستردام، هلند
  از اونجا که ۲ زن مساوی ۱ مرد هست , با هم ایستادن که ۱ مرد حساب بشه ! اون فرد دیگر هم با نام فاکر کورشان ! فکر کنم مسوول کنترل کیفیت سجده مومنین شده باشه
  0
  3
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
  نظر شما چیست؟