کشف اورانیوم در انبار مخفی هسته‌ای که نتانیاهو از آن سخن گفته بود

بی بی سی :خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها، گزارش کرده است که نمونه‌برداری بازرسان بین‌المللی از محلی در ایران که نخست‌وزیر اسرائیل آن را یک "انبار مخفی هسته‌ای" توصیف کرده بود نشان می‌دهد که در این محل اورانیوم وجود داشته است.
 
خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نامشان فاش نشده و نظارات آژانس بر فعالیتهای هسته ای ایران را از نزدیک دنبال می کنند گزارش داده که ایران هنوز درباره دلیل آثار اورانیوم در نمونه‌ها در این محل، توضیحی ارائه نکرده است.
 
به گفته یکی از این دیپلمات‌ها، آزمایش‌ها نشان می‌دهند که اورانیوم مورد نظر غنی‌شده نبوده‌ و برای تولید سلاح هسته ای آماده نبوده است.
 
در زمان بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از این محل، هیچ اورانیومی کشف نشده است. اما رویترز گزارش داده که آژانس از ماه آوریل بر این محل نظارت کرده و نمونه‌هایی محیطی از این محل را به آزمایشگاه ارسال کرده است.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که مخالف سرسخت توافق برجام است در سخنانی در سپتامبر سال گذشته میلادی مدعی شده بود که ایران در ماه گذشته ۱۵ کیلوگرم مواد رادیواکتیو را از تاسیساتی خارج کرده و در مناطق مختلفی در تهران پخش کرده‌اند، تا این مواد را پنهان کنند.
 
به دنبال اظهارات نخست وزیر اسرائیل، بهرام قاسمی، که در آن زمان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بود، این سخنان آقای نتانیاهو را "دروغ، نسنجیده و بی محتوا" خوانده است.
 
آقای قاسمی که در تهران صحبت می کرد، گفت: "تنها مرجع رسیدگی به مسایل هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی است که نظارت دایم و راستی آزمایی خود را دنبال و تاکنون با دوازده گزارش، تعهد ایران را به همه آنچه در برجام مسئولیت آن را پذیرفته بود مورد تایید قرار داده است."
 
ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای را با اهداف صلح‌آمیز پی‌ می‌گیرد. اما اسرائیل می‌گوید که ایران به دنبال ساخت بمب هسته‌ای است.
 
گزارش رویترز در حالی منتشر شده است که همزمان با سومین گام ایران در کاهش تعهداتش در توافقنامه شش قدرت‌ جهانی با ایران که به برجام موسوم است، کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی، وارد تهران شد و با برخی از مقامات ایران دیدار و گفتگو کرد.
+129
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اخوندها برای ماندن در قدرت ایران و درست کردن هلال شیعه احتیاج مبرم به سلاح اتمی دارند.
  5
  96
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۴
  ۴۱
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  تقدیم به کسانی که اون زمان که نتانیاهو گفت این رژیم داره چه غلطی میکنه توی اون انبار همه مسخره کردن . تا تعداد سوراخهای لباس زیر ادمهای رژیم رصد میشه !!!
  8
  99
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  چقدر این میمونهای ساندیس خور دلقک بازی در اوردن سر این تورقوز آباد و شکر قرقره میکردن که فلانی رو سرکار گذاشتن! یا اینکه باید پرسید ساقی مامور امنیتی کی بوده! اخه احمقها!همون موقع هم هی گفتیم نتانیاهو که خودش أفسر اطلاعات بوده واقعا فکر میکنین میاد خودش رو توی سازمان ملل اسکول کنه قبل از اینکه ١٠٠ دفه اطلاعات رو زیر و رو نکرده باشه؟ همین عرزشی های سایت چقدر همین جا زر زر کردن
  4
  84
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ایران هنوز درباره دلیل آثار اورانیوم در نمونه‌ها در این محل، توضیحی ارائه نکرده است. جمهوری اسلامی: ما اینجا قالی های نیروگاه اتمی بوشهر رو میشستیم
  3
  79
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اگر بازرسان اتمی کمی بیشتر انبارهای مخفی هسته ای رژیم اخوندی را مورد بازدید قرار دهند شاید این را هم کشف کنن که رژیم اخوندی چندکلاهک اتمی بر روی موشکهای دوربردشان قرار داده اند و اماده شلیک هستند.
  2
  39
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  [::danyou - تل آویو، اسرائیل::]. کاملا حق با شماست.نتانیاهو بیچاره گفته بود.ولی شما ها هم تو اسرائیل به نتانیاهو و لیکود و کلا افراطیون رای ندید ، تا شاید خدا بخواد مسئله فلسطین به صلح و یا حداقل صلح نسبی منجر بشه ، که افرادی مثل اردوغان ، حسن نصرال، و ملایان ایران دارن ازش بهره برداری هم می کنند.
  35
  5
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
  ۲۱
  romano - تهران، ایران

  [::danyou - تل آویو، اسرائیل::]. تقدیم به شما که سلاح هسته ای کشتار جمعی دارید ما که نداریم اشک تمساح هم نمیریزیم. یک جوری میگی انگار یک معصوم داره 100 ساله حق خواهی میکنه که دیدین درست گفتم حالا ثابت شد کی نوبت اثبات شما میشه؟ گور بابای رژیم من از اساس مخالف سلاح و خشونتم ولی جوری شما میگی انگار 80 میلیون ایرانی هیچی شما 6 میلون تافته جدا بافته اید حق همه چیز دارید و نه اینکه اگر ..... در زمین داره راه میره نفس میکشه از برکت ایران و ایرانیه. زرشک نیای پایین کامنتم بنویسی ما که شما رو تهدید به محو کردن کردیم که شما بی بی تون تا الان 10 بار گفته حمله به اسراییل یعنی پایان تاریخ ایران.
  41
  5
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۱
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. دوست عزیز، معامله قرن در راه است. الان میبینی که إسرائیل بیشتر به جای اینکه بر ضد عربها باشه، متحد عربها شده.
  0
  11
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۷
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. بله. ولی قطر، ترکیه و ایران مخالف معامله قرن هستند ، و این داستان ادامه دارد و فریب مردم هم از این آبشخور ادامه.
  2
  0
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  حالا قدرت ناتانیاهو را همه دیدید!
  0
  24
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
  ۴۱
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  [::romano - تهران، ایران::]. فرق ایران و اسراییل در تفکر سردمدارهاش هست. من پرچم ایران رو میگیرم دستم توی خیابون توی اسرائیل راه میرم توی اتاقم سر کار روی میزم پرچم ایران دارم ایا شما میتونی توی ایران پرچم اسراییل رو روی میز کارت بذاری ؟؟؟؟ من مخالف اخوندها و رژیم اخوندی هستم نه من بلکه همه در اسرائیل . صحبت از دشمنی هیچ اسرائیلی با 80 میلیون ایرانی نکنید لطفا من خودم یکی از اون 80 میلیونم . خیلی ها دیکه اینجا هم از همون 80 میلیون هستند. و دشمنی همه ما با اون حداکثر 5 میلیون اخوند و جیره خوارهاشون هست . شما چی جزو 5 میلیون هستی یا جزو 80 میلیون ؟؟؟.
  3
  41
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان

  [::danyou - تل آویو، اسرائیل::]. شما که فقط روی زمین های دیگران کشور نکبت را بناکردید بدانید روزی عدالت برقرار میشه به ۳۰۰ بمب اتمی ننازید.
  35
  2
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۴
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان

  [::romano - تهران، ایران::]. وست عزیز منم طرفدار رژیم ایران نیستم ولی این کشور زور گو که پس از جنگ جهانی دوم راه افتاد انقدر ستم کرده که هیتلر دوم بزودی از خود امریکا قیام میکنه.من رفتم و رفتارشون با غیر یهودی ها رو دیدم.از وقتی از اون پایگاه صهیونیستی خارج شدم ازشون متنفر شدم.
  33
  2
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
  ۵۳
  shahab46 - هانوفر، آلمان

  [::امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان::]. به تو چه ربطی‌ داره .....که پول خانه یی که توشی مردم ایران دارند میدن تا تو جفنگ .....کنی‌
  2
  28
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰
  ۵۰
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان

  [::shahab46 - هانوفر، آلمان::]. کلا چی میگی؟ اول فارسی درست بنویس.
  30
  1
  ‌چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
  ۵۳
  shahab46 - هانوفر، آلمان
  [::امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان::]. اگه ایرانی‌ بودی میفهمیدی حتما اجیر شده ای
  0
  1
  دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۸
  نظر شما چیست؟