نتانیاهو: اسرائیل نه تنها از خود بلکه از سایر کشورهای خاورمیانه در برابر ایران دفاع می‌کند

 بنیامین نتانیاهو گفته: ایران بی‌وقفه در حال برنامه‌ریزی برای خرابکاری علیه اسرائیل و بسیاری از همسایگان در منطقه است رادیو فردا :نخست وزیر اسرائیل می‌گوید که کشورش «نه تنها از خود، بلکه از سایر کشورهای خاورمیانه در برابر ایران، دفاع می‌کند».
 
به گزارش جروزالم پست در روز شنبه شانزدهم شهریور، بنیامین نتانیاهو گفت «ایران بی‌وقفه در حال برنامه‌ریزی برای خرابکاری علیه اسرائیل و بسیاری از همسایگان در منطقه است؛ و لذا، باید علیه فعالیت‌های آن اقدام کنیم».
 
وی در مورد اقدامات کشورش علیه ایران در منطقه توضیح بیش‌تری نداد اما چند بار در دوره اخیر به طور تلویحی تایید کرده که ارتش اسرائیل به پایگاه‌ها و امکانات گروه‌های متحد ایران لبنان و عراق حمله کرده و رسما مسئولیت حملات اخیر علیه «اهداف ایرانی» در سوریه را نیز پذیرفته است.
 
نتانیاهو که پنجشنبه گذشته برای دیدار با بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا به لندن رفته بود، در آنجا همچنین گفت که ایران تحرکات خود را غیر از خاورمیانه «به آفریقا نیز کشانده است».
 
نخست وزیر اسرائیل در مورد آن‌چه که «برنامه‌ریزی ایران برای خرابکاری در آفریقا» نامید، مستنداتی ارائه نکرد؛ سران کشورهای آفریقایی در دوره اخیر به احتمال «تحرکات خرابکاری ایران» در این قاره اشاره نکرده‌اند.
 
مصاحبه نتانیاهو با یک رسانه جهانی عرب زبان امری معمول نیست؛ او در مصاحبه با بخش عربی بی‌بی‌سی، که برای دنیای عرب پخش می‌شود، گفت تغییر چشمگیری در رویه شماری از کشورهای عرب در قضیه فلسطینی رخ داده؛ نگاه آنها به اسرائیل متحول شده و در جستجوی شراکت فزاینده با اسرائیل در امور دفاعی و امنیتی هستند.
 
کشورهای عرب در طول چند دهه هر گونه تحول در رابطه با اسرائیل را به حل قضیه فلسطینی و تشکیل کشوری برای فلسطینیان مشروط می‌کردند.
 
بسیاری شواهد و اظهارات پیشین نتانیاهو و مقامات کشورهای عربی نشان می‌دهد سخن از دولت‌های عربی خلیج فارس مانند عربستان و بحرین است که در دوره اخیر «از بیم ایران» به همکاری با اسرائیل روی آورده‌اند.
 
شیخ خالد بن حمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین یکشنبه گذشته از پاسخ نظامی اسرائیل به حزب‌الله لبنان به عنوان حق مشروع یک کشور دفاع کرد.
 
نتانیاهو به بی‌بی‌سی عربی گفت، «عادی‌سازی با ما افزایش یافته. معتقد نیستم که بتوان به توافق‌های صلح دیگری رسید اما مسئله تازه این است که آنها درک کرده‌اند که می‌توانند با همکاری با ما در بسیاری از امور به‌ویژه در مسائل امنیتی گام بردارند، و من خیلی از این امر خوشحالم».
 
نتانیاهو در آستانه انتخابات ۲۶ شهریور کشورش که سرنوشت سیاسی او را رقم خواهد زد، بیشترین تمرکز را در دیدارهای اخیر و پیش‌رو بر امور ایران گذاشته است.
 
نخست وزیر اسرائیل که پنجشنبه در لندن با مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز در باره ایران گفت‌وگو کرد، خبر داده که در روزهای آتی برای رایزنی‌های بیش‌تری با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در خصوص ایران دوباره به مسکو می‌رود.
 
نتانیاهو به بی‌بی‌سی عربی گفت ادامه هماهنگی اسرائیل با روسیه در مورد حضور نظامی ایران در سوریه اهمیت دارد.
 
ایران در دوره اخیر با سکوت در برابر اقدامات گسترده نظامی اسرائیل علیه منافع ایرانی در منطقه، مواضع همیشگی ضد اسرائیلی را تکرار می‌کند.
+26
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  خوب مثلمه که باج جنایتکار مثل این خونخوار از هم قطارهاش حمایت میکنه. عرب‌های خائن جانی باج هم بهش میدن
  17
  7
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.