نمایندگان پارلمان آماده کشاندن بوریس جانسون به دادگاه می‌شوند

بی بی سی :بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، با هشدار درباره احتمال دادگاهی شدن و به زندان رفتن در صورت سرپیچی از قانون جدید مرتبط با برگزیت روبرو شده است.
 
همزمان امبر رود، وزیر کار و بازنشستگی بریتانیا استعفاء داده و گفته به این باور رسیده که دولت آقای جانسون اعتقادی به ترک با توافق اتحادیه اروپا ندارد.
 
قانون جدیدی که مجالس عوام و اعیان بریتانیا آن را به تازگی تصویب کردند بوریس جانسون را موظف می‌کند که برای تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به بروکسل برود تا از خروج بدون توافق این کشور در ۳۱ اکتبر جلوگیری کند.
 
اما آقای جانسون که از مدافعان سرسخت برگزیت است بارها گفته که مصمم است بریتانیا را روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند؛ چه با توافق و چه بی‌توافق. او حتی گفته "حاضر است در ته گودالی جان بکند" اما از اتحادیه اروپا درخواست تمدید مهلت برای برگزیت نکند.
 
همزمان کارشناسان حقوقی به نخست‌وزیر بریتانیا هشدار داده‌اند که اگر از قانون جدید مربوط به برگزیت سرپیچی کند احتمال دارد که حتی با مجازات زندان روبرو شود.
 
در همین حال، چندین نماینده پارلمان بریتانیا یک تیم حقوقی تشکیل داده‌اند و می‌گویند اگر لازم شود آماده‌اند که اگر بوریس جانسون از اجرایی کردن قانون جدید طفره رود او را به دادگاه بکشند.
 
در خارج از ساختمان پارلمان بریتانیا هم روز شنبه، هفتم سپتامبر، مخالفان و موافقان برگزیت تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند. پلیس چند معترض را بازداشت کرده است.
 
در حالی که قانون جدید مصوب پارلمان آقای جانسون را موظف کرده برای ممانعت از خروج بودن توافق از اتحادیه اروپا با رهبران این اتحادیه گفتگو کند، آقای جانسون می‌گوید مردم کشورش به وضوح (از طریق همه پرسی سال ۲۰۱۶) خواستار ترک اتحادیه اروپا هستند و درخواست تمدید مهلت این خروج از نظر او "بی معناست".
 
آقای جانسون که از زمان ورود به دفتر نخست‌وزیری همه طرح‌هایش در پارلمان شکست خورده و به این لحاظ رکورد جدیدی در تاریخ سیاسی بریتانیا به ثبت رسانده حتی خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد در میانه ماه اکتبر آینده شده بود اما پارلمان با این درخواست هم مخالفت کرد.
پلیس در سراسر اروپا روز شنبه برای حفظ نظم در نجمع‌های اعتراضی بسیج شده بود جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر گفته حزب او به دنبال اقدام قانونی علیه آقای جانسون نیست اما از "فعالیت‌ها در این رابطه آگاه است و در این رابطه بحث و گفتگو کرده و آماده" است.
 
آقای کوربین همچنین گفته "وقتی قطعی شد که در ۳۱ اکتبر بدون برگزیت توافق صورت نخواهد گرفت" حزب کارگر با برگزاری انتخابات سراسری موافقت خواهد کرد.
 
روز شنبه همچنین موافقان و مخالفان برگزیت در برابر پارلمان بریتانیا با هم گلاویز شدند.
 
بنابر گزارش‌ها حامیان برگزیت نرده‌های حفاظتی را به سوی ماموران پلیس پرتاب کرده‌اند.
 
آنا سوبری، نماینده مخالف برگزیت که رهبر یک گروه مستقل به نام چنج (تغییر) است گفته خود را اماده سخنرانی در جمع مخالفان برگزیت در برابر پارلمان کرده بوده اما پس از مشورت با پلیس هراسیده و از این سخنرانی صرف‌نظر کرده است.
 
پلیس لندن بزرگ اعلام کرده که ۱۶ نفر را در جریان این درگیری‌ها بازداشت کرده است.
 
۱۳ نفر از بازداشت شدگان به اتهام نافرمانی و خشونت، یک نفر به علت حمل سلاح، یک نفر به علت سلب آرامش مردم و یک نفر دیگر هم به علت جرایم مربوط به نژادپرستی بازداشت شده است.
 
امروز، شنبه، همزمان ۳۵ تجمع اعتراضی دیگر هم در نقاط دیگر بریتانیا و اروپا برگزار شد از جمله یک تظاهرات در برلین که در حمایت از دموکراسی ترتیب داده شده بود.
وزیر کار دولت بوریس جانسون استعفاء کرد
روز شنبه در تحول بزرگ دیگری امبر رود، وزیر کار و بازنشستگی بریتانیا به نشانه اعتراض به سیاست‌های نخست‌وزیر استعفاء کرد.
 
خانم رود در متن نامه استعفای خود نوشته دیگر نمی‌توانسته راندن اعضای حزب محافظه کار از دولت و این حزب را تحمل کند و به این باور رسیده که خروج با توافق از اتحادیه اروپا دغدغه کانونی دولت نیست.
این وزیر کابینه همزمان با خروج از دولت از حزب محافظه‌کار هم استعفاء داده است.
 
او گفته "دیگر نتوانستم" در برابر "اخراج اعضای میانه رو و وفادار حزب بی تفاوت بمانم". او گفته اخراج ۲۱ عضو حزب محافظه‌کار در پی مخالفت آنها با طرح آقای جانسون در پارلمان "حمله به درست‌کاری و دموکراسی" بوده است.
+21
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.