تولد در آبادان، مرگ در لس آنجلس: مانوک خدابخشیان درگذشت

دویچه وله :تولد در آبادان، مرگ در لس آنجلس. کارشناس ورزشی پرآوازه در ۷۳ سالگی بدرود زندگی گفت. او بانی برنامه "ورزش از نگاه دو" در تلویزیون ملی و از مطلع‌ترین گزارشگران دوران پهلوی بود. دوستدارانش او را "عمو مانوک" می‌نامیدند.
 
مانوک خدابخشیان، یکی از مشهورترین و آگاه‌ترین مفسران ورزشی ایران در دوران قبل از انقلاب، در پی سکته مغزی درگذشت. او در سال ۱۳۲۴ در خانواده‌ای ارمنی در آبادان زاده شده و در رشته ادبیات دانشگاه اصفهان تحصیل کرده بود. در بازی‌های آسیایی سال ۱۳۵۳ و جام جهانی ۱۳۷۴ این مانوک خدابخشیان بود که اطلاعات دور از دسترس و تفسیرهایی عینی و محتوایی به مخاطبان ایرانی ‌ارائه می‌داد.
 
وقتی تلویزیون ملی ایران در سال ۱۳۵۳ واحدهای ورزش برای دو کانال خود دایر کرد، مسئولیت شبکه دو به عهده مانوک خدابخشیان گذاشته شد. خدابخشیان در این شبکه با همکاری چند نفر دیگر برنامه "ورزش از نگاه دو" را بنا گذاشت؛ برنامه‌ای اجتماعی - ورزشی که دو سال جایزه پربیننده‌ترین برنامه را گرفت. خدابخشیان در روزنامه‌ها از جمله "آیندگان" نیز تفسیر ورزشی می‌نوشت.
 
خدابخشیان در تیر ۱۳۵۷ برای ادامه تحصیل در رشته ارتباطات به آمریکا رفت و با وقوع انقلاب اسلامی دیگر به ایران برنگشت. او از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی بود و در آمریکا بیشتر به عنوان مفسر سیاسی – اجتماعی در تلویزیو‌ن‌های فارسی زبان لس‌آنجلس  ظاهر شد. خدابخشیان در توییتر و فیسبوک نیز حضوری فعال داشت و اقدام‌های جمهوری اسلامی را به چالش می‌کشید.

رضا پهلوی در توییتر درگذشت مانوک خدابخشیان را تسلیت گفته است: دوستداران مانوک خدابخشیان او را "عمو مانوک" خطاب می‌کردند و به "نسل شیک پاسارگادی" متعلق می‌دانستند. در توییتر موجی از تسلیت و ابراز اندوه برای رفتن "کودک سپید مو" به راه افتاده است. کاربری نوشته است: «مانوک یکی از خوبا و سالمای اپوزیشن بود. همه دوستش داشتن، خیلی حیف شد قبل از این که آزادی ایران رو ببینه رفت...»
 
کاربر دیگری  در توییتر می‌نویسد: «....فقط یه لحظه فکر کنید ثانیه آخر داشته به ایران، امجدیه، صدای هیاهوی تماشاگرها، گزارش بازی، خیابان‌ها بعد از مسابقه، جشن پیروزی، شادی مردم فکر می‌کرده و آرزو کرده فقط یک بار دیگه بتونه اونجا باشه ولی یه آه بلند کشیده مثل هایده، مهستی، ویگن، فریدون فرخزاد و ... تمام.»
+146
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  یادشان همیشه گرامی باد
  1
  130
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یادش برای همیشه در دلها زنده خواهد ماند.
  1
  129
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در آینده همان اندازه که لعنت به روح خمینی و خامنه ای میفرستیم، آمرزش و آسایش برای تو و امثال تو خواهیم خواست.
  6
  138
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۳
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی

  روحت شاد بزرگ مرد !
  1
  131
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  مرد بزرگ و وطن پرستی بود که به تمام ایرانیان عشق میورزید. تئوری ها و بینش های خاص خودش را داشت که امیدوارم حقیقی شوند. جای تعجب و تاسف هست که هموطنان اقلیت ما بیشتر مهر ایران را به دل دارند و مثل مسلمین عرعری پناه نیستند. روحش شاد که خیلی دوستش داشتم. از هر کلامش عشق به ایران فوران میکرد
  3
  93
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  یاد این بزرگمرد گرامی
  5
  77
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
  ۴۱
  Zaall - اصفهان، ایران

  روانش شاد، ولی درس خوبی به قمپوزیسیون داد! اون هم این بود که تا ابد هم بگوید، جمهوری اسلامی خواهد رفت! نخواهد رفت، خود شما هستید که رفتنی هستید
  105
  13
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  امروز از همیشه بیشتر احساس تنهایی میکنم. دوست و برادر خیلی خوبی بود....
  2
  74
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۷
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  همین یک مورد برای نقض خدای مدینه کافیه! مگر نه اینِست که برهان عدل داریم، این مورد کلا ناقض این برهان مسخره و الله مدینه است. خلاصه تو قران آمده که ما بریم اونور خدا یقه ما رو میگیره که چه غلطی اون دنیا کردی. اتفاقا اون منم که میخوام یقه اش رو بگیرم بگم خجالت بکش با این خلقت و پیغمبرات و کتابات و جفنگیاتت. بیا بشین که این تویی که باید جواب بدی با این گندی که تحویل دادی، نه ما
  3
  54
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  مانوک خدابخشیان ایرانی وطن پرست و مسلط بامور سیاسی وورزشی بود. مانوک انسانی بی ریا و خاکی و فاقد هر گونه افاده های مرسوم بود. روحش تا ابد شاد
  0
  67
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. بنده هم در التزام رکاب شما دو تا کشیده محکم بیخ گوش پروردگار خواهم خوابوند!
  2
  52
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. فکر کنم این بار ساندیس تاریخ مصرف گذشته بهت دادند، ببینم، بوی لجن نمیداد؟!
  3
  70
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]اسیدپاش، دوربرندار، حکومت که ساقط شد پیدا کردنت کار سختی نخواهد بود.
  7
  69
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴
  ۴۹
  Botol - آلمان، آلمان

  خوش تیپ آبادان در گذشت. با عرض تسلیت به خانواده ایشان ، روحش شاد
  1
  56
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۱
  ۶۴
  Azadi9 - پاریس، فرانسه

  مانوک عزیز در یکی از اخرین برنامه های تلویزیونیش با اشاره بر تسلط روسیه بر اب و خاک کشور ما توصیه جالبی به مردم ما کرد. "موج ضد روسی به راه بیندازید تا کشور را ازاد کنید" و عجب انکه بعد از این صحبتها دچار سکته قلبی و سپس مشکل مغزی پیدا کرد و از جمع ما جدا شد. روحت شاد مرد بزرگ و عاشق مام میهن. پیام اخرینت را خوب گرفتیم. افسوس که در روز ازادی میهن در بین ما نخواهی بود و از اون بالا نظاره گر جشن ازادی ایران. هرگز فراموشت نخواهیم کرد, کودک سپید موی.
  0
  55
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
  ۴۵
  sarbaz007 - المان، آلمان

  روحت شاد
  0
  31
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. با سیفون اول نره پایین با دومی حتما میره. دوما برات دو تا کلمه دارم: قذافی و خنجر
  2
  34
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. حیف کشیده! این پروردگار رو باید چک مستش کرد
  1
  16
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۵
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران

  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. سلام . جمهوری اسلامی با ابزار امثال شما خائنین زنده است . کیف و بهره را یزید برد حمالی و حماقت را برای امثال عمر سعد ماند . باور کن خسارت دیده دنیا و اخرت امثال توست جز شریک شدن در جنایت چیزی برای شما نمی مانه تا کی می خواهید به این رفتار ادامه بدهید بس نیست نمی خواهید بزرگ شوید و عاقلانه حرف بزنید ؟
  0
  23
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Azadi9 - پاریس، فرانسه::]. واقعا حیف شد. همه اینها به نظر من مشکوک هست. به همون طریقی که فعالان محیط زیست از بین رفتن.
  1
  19
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۳
  ۴۳
  golden remix - استکهلم، سوئد

  حیف شد. کمتر از ۵ ماه بود که اتفاقی یکی از برنامهاشو دیدم بی‌نظیر بود.از آن به بعد منتظر چهرشنبه‌ها میشدم تا برنامشو ببینیم. هیشکی مثل این مرد قشنگ تجزیه و تحلیل نمیکنه.
  0
  28
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۹
  ۶۴
  Azadi9 - پاریس، فرانسه
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. درود بر شما دوست عزیز. به نظر من هم مرگ عمو مانوک مشکوک هست. در واقع چند دقیه بعد از سکته قلبی, مغز به تدریج از کار میافته. سکته قلبی دادن چیزی است که راهش رو سیاسیون میدونند.با احترام و مهر.
  1
  17
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. اتفاقا من هم قمپوزسیون را قبول ندارم. اکثریت این ها بجای اینده ی ایران در گذشته ها سیر میکنند و هنوز چسبیده اند که 28 مرداد کودتا بود یا قیام ملی!. ولی مانوک فقط به ایران و اینده می اندیشید و همه چیز را در داخل میدید
  2
  21
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹
  ۴۰
  sorosh azadi - تهران، ایران

  درد جامعه همینه که اگر ایرانی دلسوزی باشه که مال و تندرستی خودشو در گروی آزادی میهن بگذارد مانند مانوک عزیز، به راحتی پس از درگذشتش فراموش می شود. به همین سایت ایرانیان یوکی توجه کنید که با یک تیتر بسیار مختصر به درگذشت این بزرگمرد واکنش نشون داد و دیگر هیچ .. ما مردم نا سپاسی هستیم و به همین علت هم هست که به چنین فلاکتی دچار شدیم. با شاه کشور که دل در گروی پیشرفت میهن داشت هم همین کار را کردیم. ما مردم ناسپاس لایق بدبختی هستیم مگر اینکه تغییر را از خود شروع کنیم. روان و اندیشه مانوک با ماست، یادش گرامی و راهش پررهرو باد. 😢
  1
  23
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
  نظر شما چیست؟