خودکشی و مرگ پدر شهرام امیری «دانشمند هسته‌ای»

آواتودی: سه سال و یک‌ماه پس از اعدام دکتر شهرام امیری پژوهشگر رادیوایزوتوپ‌های پزشکی و «دانشمند هسته‌ای» بدست رژیم جمهوری اسلامی ایران، پدر پیر او که دیگر تاب این همه ظلم را نداشت، خودکشی کرد و جان داد.
 
آقای عسگر امیری ماه گذشته در خانه‌اش در کرمانشاه خودکشی کرده و نامه‌ای به دست خط خود نیز باقی گذاشته بود؛ او یک ماه بعد از خودکشی، سرانجام شنبه 16 شهریور/ 7 سپتامبر درگذشت.
 
عسگر امیری در نامه کوتاه دستخطی‌اش که کهنسالی او نیز از نحوه نگارش لرزان دستش هویداست، به مظالم رفته بر او و خانواده در مورد سرنوشت پسر دانشمند و اعدام شده‌اش، اشاراتی کرده است.
 
پدرش نوشت: پسرش را پس از بازگشت به ایران که «دانشمند و قهرمان هسته‌ای لقب دادند  اما پس از مدتی بازداشت شد و ما هم به خاطر حفظ  نظام جمهوری اسلامی مدت 7 سال سکوت کردیم و این مدت خیلی اذیت شدیم و حتی ملاقات پسرم را قطع کردند و به ما دروغ میگفتند».
 
آقای عسگر امیری در نامه‌اش افزوده که پسرش به ده سال زندان و پنج سال حبس محکوم شده بود ولی «چرا یک‌مرتبه او را ناحق کشتند و بنده دیگر طاقت زندگی کردن نداشتم». او که نامه‌اش را با نام عسگر امیری امضا کرده نوشته که قبلا نیز «خودم را در بیت رهبر آتش زدم».
 
شهرام امیری در جریان سفری به حج در عربستان در خرداد سال 1388 (هم‌زمان با اعتراض‌های مردمی در ایران) ناپدید شد؛ رژیم می‌گفت آمریکا با همکاری فعال سعودی، او را «ربوده است».
 
یک سال بعد ویدیوهایی از شهرام امیری در اقامتش در آمریکا منتشر شد؛ او هر بار در ویدیوها به نحوه دیگری سخن می‌گفت و معلوم بود که زیر فشار شدیدی است که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی رژیم از راه دور به او وارد کرده و عملا خانواده‌اش در ایران را نیز به گروگان گرفته بوده‌اند.
 
شهرام امیری در تیر 1389 به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا مراجعت کرد و دو روز بعد، در حالی که از سوی مقامات ارشد رژیم مانند حسن قشقاوی معاون وقت وزارت خارجه مورد استقبال قرار گرفت، وارد فرودگاه تهران شد. همسر و طفل پسر خردسالش اشک می‌ریختند؛ پسرش گردن و آغوش پدر را از روی دلتنگی و هیجان رها نمی‌کرد.اما بلافاصله رد پای دکتر امیری در ایران ناپدید شد؛ پس از 20 ماه حبس در زندان رژیم، به ده سال دیگر زندان محکوم شد؛ اما قوه قضاییه رژیم خبر حبس ده ساله و تبعید او به خاش را «دروغ خانواده‌اش» نامید؛ سخنگوی وقت قوه قضاییه محسنی اژه‌ای گفته بود که شهرام امیری از همان آغاز به اعدام محکوم شد و دیوان عالی نیز آن را تایید کرد.
 
سرانجام نیز حکومت او را در 13 مرداد 1395/ اوت 2016، یعنی شش سال و یک ماه بعد از کشاندنش به ایران، اعدام کرد.
 
گزارش‌های متعدد در جهان از یکسو او را بی‌گناه و قربانی و از سوی دیگر، جاسوس دو جانبه و از سوی سوم، عامل افشای اطلاعات مهم از برنامه هسته‌ای ایران می‌نامیدند. در نبود فضای آزاد تحقیق و بررسی در ایران زیر دیکتاتوری کنونی، بررسی این ادعاها امکان‌پذیر نیست.
 
شهرام و خانواده‌اش با وجود آنکه شیعی مذهب بودند اما کرد و اصالتا کرمانشاهی هستند. پدر شهرام تا دم مرگ در کرمانشاه همراه با همسر و خانواده زندگی کرد. مادر شهرام تایید کرده که همسرش بر اثر فاجعه زندگی شهرام شدیدا افسرده شده بود.
 
خون این پدر دردمند نیز به کارنامه طولانی مظالم بی‌حساب رژیم ایران افزوده شد.
+104
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دانای نادان - زووله، هلند

  چی‌ به خوردمون دادن؟ به جایی‌ رسیدیم، که این مطالب رو فقط میخونیم ، تو دلمون دو تا فحش میدیم و بعد میریم دنبال مطلب بعدی. من خودم بد تر از همه
  2
  155
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
  ۴۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  [::دانای نادان - زووله، هلند::]. چی فکر میکنی عزیز!. نسل کشی در بالاترین سطح ممکن٫ شستن ایرانیت و ذهنیت ایرانی بودن٫ کشتن مغزها٫ تحقیر زنان و سرخورده کردن استعدادهای ورزشی!. هدف نهاییشون بدتر از اینه که اینجا بنویسم
  3
  82
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
  ۳۵
  kiarash88 - تهران، ایران

  مرگ بر خامنه ای! به زودی انتقام میگیریم. تک تک اخوندها و بسیجی ها رو میریزیم تو دریا!
  6
  93
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اخوندها انقدر در این 40 سال مرتکب ظلم جنایت شده اند که اگر صفحه به نفع مردم برگردد دیگر اخوند جماعت نباید جای در بین مردم در ایران داشته باشند.
  3
  71
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  موندم الان آذرمیانه - آذربادگان، ایران چه جوری میخواد خودکشی این پدر پیر را توجیه کنه
  7
  58
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  پاس چی فک کردی؟ امدی آمریکا اسرار هسته‌یی رو فروختی بد فک کردی به همین راحتی میذارن در بری؟ معلومه که پدرتو در میارن. از قدیم ندیما گفتن هندونه که می‌خوری پای لرزشم باید بشینی اره جیگر طللا.
  73
  13
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. آذرمیانه - آذربادگان متوهمی بیش نیست . فکر کن به آذربایجان میگه آذرابادگان ! فردا یه نامه بزنیم وزارت امور خارجه دستور بدن کشور آذربایجان هم اسمشو بزنه آذرآبادگان !
  19
  13
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اسلام مذهب جنایت و خون و چپاول هست
  2
  33
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. البته آذربادگان تا جایی که من میدانم نام آتشکده ای در تبریز بوده
  3
  22
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. این یک روز اذرت میانه یک روز کفلی طفی عضنفر یک از تبریز و یک روز از لندن کومنت میده یک روز تاریخ نویس تاریخ قژ و فژ یک روز مهندزد انهم از سخترینش یک روز ایرانی یک روز پان ترک است...ولی در نهایت نشون داد هیچی نیست و این برای خودش هم معلوم شده
  7
  15
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. از قدیما گفتن هرکی خربزه میخوره بایش لرزش هم باید بایسته ، با این ظرب المسل عاریتی ثابت کردی اسیرانی نیستی، بلکه وارداتی به ایرانی بودی که صادرت کردن هم به امریکا مثل هزاران راس از وحشالشعبیها و تروریستها حزبالشیطان به حساب ملت ایران. هرکس به اخوندها خیانت نکنه خائن به ایرانه.البته برای توی اجنبی اسم ایران زیاد غریبه!
  7
  29
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۴
  ۳۵
  Mohebat - آبادان، تاجیکستان

  مرگ بر خامنه ای. مرگ بر خامنه ای. مرگ بر خامنه ای.
  6
  39
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. سلام . ابتدا در درباره هر موضوع و فردی اطلاعات دقیق کسب کرده سپس اظهار نظر بفرمائید و هم سو با حکومتیان نباشید . اولا تمام فرزندان حکومتیان خودشون با فروختن اطلاعات در اروپا زندگی میکنند و اجازه اقامت دارند پس نیازی به افرادی همانند امیری نیست . و اگر قانون برای همه یکسان است باید تمام فرزندان و پدران اونها باید اعدام می شدند . قانون فقط برای ملت بیچاره پا برهنه است و از همه مهمتر اینکه امیری اصلا خودش قاطی داشت چیزی نمی دو نست اینها بزرگش کردند تا به این وسیله قدرت نمایی کنند و نمایش بدهند و در پس خون این قبیل افراد به عیش خود ادامه بدهند . امیری دچار یک بحران شده بود . و چه بسا خود همین حکومتیان برای نقشه کشیده بودند و طبق ماموریت اونو بفرستند و بعد برگردونند و اعدام کنند و بهره تبلیغاتی ببرند و در انتها از شر این فرد راحت بشن .
  6
  14
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  سوسیالخوران گرامی که خیلی به مردم خود اهتمام دارید و بخاطر اونها هر روز فحش میدید! البته هیچ کمک واقعی به مردمتون در عمر مبارکتون نکردید و پاش برسه یه تیکه نون رو هم از دهنشون به زور میکشید بیرون بکنید دهن خودتون . عرض شود که من فکر میکنم این فرد اشتباه کرده رفته امریکا برگشته . باید تکلیف خودش رو روشن میکرد یا اینوری یا اونوری. اگر رفته اسرار آخوندها رو لو داده باید همونجا میموند . درست مثل اینکه اکبر گنجی فردا صبح برگرده خوب تو فرودگاه میگیرن میبرنش مستقیم اطلاعات. پیرمرد هم به پای اشتباه این پسر خودش رو قربانی کرد . البته باز هم میگم خودکشی توجیه نداره برای همین هم همه ادیان اونرو نهی کردند. در ضمن من اسکندر نیستم و باید بگم ایشون در زمینه زبانشناسی اطلاعات خوبی دارند و من استفاده میبرم. اگر همون شخص بودم میگفتم و از کسی ترس و ابایی نداشتم. روز بخیر و سوسیالتون بر کام مبارک خوش!
  13
  10
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  دانای نادان هلند.و Atila سوئد عزیزان این راهی که این سفاکان بی شرم میروند همان راهی است که نیاکان انها در صدر اسلام رفتند. ان تازیان بی رحم نادان بمحض ورود بایران ما تمام دانشمندان ما را کشتند. بنحوی که با بعضی از بزرگان و دانشمندان ایران که بدلیل نوشتن کتاب ان بلایی بر سر انها اوردند که تاریخ از نوشتن ان شرم میکند . ان بی شرف ها ان کتابها را در داخل زندان انقدر بر سر انها کوبیدند که چشم انها از حدقه بیرون زد. این بیشرم ها هم جانشینان انها هستند. من چه بگویم
  3
  11
  یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۷
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  اون جور که اون ایام گذشت من دست گیرم شد این اقا هم از اخور می خورد هم از توبره. در واقع ایران جوری رفتار میکرد که نمی دونه و امریکایی ها هم فریب خوردن و اجازه دادن طرف با سر بره دهن اژدها
  1
  0
  دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
  ۲۸
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. آذرآبادگان یه اسم من دراوردیه وگرنه آذری های کشور آذربایجان که فقط صد ساله از ایران جدا شدن که باید یه همچین اسمی رو تو تاریخشون داشتند . یک نفر از ترکهای خارج از ایران پیدا نمیکنی که آذربایجان رو چیز دیگه تلفظ کنه
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  نظر شما چیست؟