گروه حشد الشعبی عراق از تشکیل «نیروی هوایی» خبر داد

در ماه‌های اخیر حملات هوایی مشکوکی به پایگاه‌های نظامی گروه حشد‌ الشعبی در عراق صورت گرفته که به اسرائیل نسبت داده شده است. رادیو فردا :گروه حشد الشعبی، مهم‌ترین گروه متحد جمهوری اسلامی در عراق، اعلام کرد که واحد «نیروی هوایی» تشکیل می‌دهد.
 
بر اساس بخشنامه‌ای که آن را ابومهدی المهندس، معاون این گروه شبه‌نظامی، صادر کرده، تشکیل نیروی هوایی در راستای دستورالعمل‌های پنج سال پیش، «وظایف محوله» و «شرایط مربوط به منافع ملی» صورت گرفته است.
 
معاون حشد الشعبی همچنین «صلاح مهدی حنتوش» را به عنوان سرپرست واحد «نیروی هوایی» منصوب کرده است.
 
تاکنون گزارشی درباره چگونگی تجهیز این واحد نظامی جدید گروه حشدالشعبی منتشر نشده است ولی در طول‌ سال‌های گذشته مهم‌ترین منبع تامین تسلیحات نظامی این گروه، نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است.
 
قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۶ گفته بود: «فرمانده حشدالشعبی توانست کلید درب انبارهای تسلیحات جمهوری اسلامی را در خدمت خودش بگیرد».
 
به گفته آقای سلیمانی، علی خامنه ای، رهبر ایران «همواره تاکید داشتند دولت جمهوری اسلامی ایران از هرگونه کمکی به مردم عراق دریغ نکند و بر همین اساس وزارت دفاع ایران به صورت سه شیفت برای عراق سلاح تولید و به آنجا ارسال کرد.»
 
بخشنامه جدید حشد الشعبی درباره تشکیل نیروی هوایی در حالی منتشر شده است که در دو ماه‌ اخیر چندین حمله هوایی مشکوک علیه پایگاه‌های این گروه صورت گرفت و برخی از آنها به اسرائیل نسبت داده شد.
 
از اواخر تیرماه امسال چند حمله هوایی مشکوک به پایگاه‌های نیروهای حشد‌ الشعبی موجب وارد شدن خسارات گسترده به این نیرو شده است. این حملات به طور عمده به اسرائیل نسبت داده می‌شوند.
 
حمله هوایی علیه انبار راکت حشد الشعبی در آمرلی، واقع در استان صلاح‌الدین، که ۲۸ تیر روی داد نخستین حمله از این نوع بود. به گزارش آسوشیتدپرس، کمیته تحقیق ارتش عراق بعدا اعلام کرد که در این انفجار «دو فرمانده ایرانی کشته شدند».
 
پس از حمله آمرلی، به ترتیب انبار تسلیحاتی حشد الشعبی در پادگان «ابو منتظر محمداوی» (کمپ پیشین اشرف) در روز ۸ مرداد، انبار راکت‌های پادگان «الصقر» در جنوب بغداد در شامگاه ۲۱ مرداد، و سرانجام پادگان نیروی هوایی «البلد» در استان صلاح‌الدین در ۶۵ کیلومتری شمال بغداد، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ مرداد منفجر شدند.
 
۳۰ مرداد امسال ابومهدی المهندس، جانشین رئیس گروه حشد الشعبی در بیانیه‌ای با مسئول دانستن آمریکا در حملات هوایی به پایگاه‌های این گروه، گفت از امروز به بعد، هر اتفاقی که برای نظامیان آمریکایی رخ دهد، مقصر آن واشینگتن خواهد بود.
 
با این حال،‌ یک روز بعد، فالح الفیاض، رئیس «حشد الشعبی»، اظهارات معاونش درباره نقش داشتن آمریکا در انفجارهای اخیر در زاغه‌های مهمات این گروه را رد کرد.
 
فالح الفیاض با اشاره به تحقیقاتی که به دستور نخست وزیر عراق در این باره آغاز شده است گفت این تحقیقات هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و در این مرحله تنها می‌توان گفت که حملات اخیر «عواملی خارجی داشته است».
 
در هفته‌های اخیر گمانه‌زنی‌ها درباره نقش اسرائیل در این حملات افزایش یافته است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که ۲۸ مرداد در مورد انفجارهای صورت گرفته در پایگاه‌های نیروهای متحد ایران در عراق گفته بود از نظر اسرائیل «ایران در هیچ جا مصونیت ندارد»، شامگاه پنجشنبه ۳۱ مرداد صریحا گفت «ما علیه ایران در همه منطقه اقدام می‌کنیم؛ نه فقط عراق».
 
در همین حال، جاناتان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز دوشنبه چهارم شهریور در بیانیه‌ای هرگونه دخالت ایالات متحده را در حملات اخیر به انبارهای مهمات شبه نظامیان شیعه عراق رد کرد.
 
از سوی دیگر، به دنبال حملات اخیر در عراق، ائتلاف فتح، یکی از قدرتمندترین نیروهای سیاسی در پارلمان عراق، روز دوشنبه در بیانیه‌ای خواستار خروج تمام نیروهای آمریکایی از این کشور شد.
 
ائتلاف فتح که جبهه‌ای متشکل از بازوی سیاسی حشدالشعبی و چند گروه سیاسی شیعه عراقی است، اعلام کرد که آمریکا را مسئول حملاتی می‌داند که به اسرائیل نسبت داده می شود. این ائتلاف می‌گوید، این حملات «اعلام جنگ به عراق و مردم این کشور تلقی می‌شود».
 
ایران تاکنون واکنشی به حملات هوایی علیه مهم‌ترین گروه متحدش در عراق نشان نداده است.
+18
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حتماً، درست مثل اینه که بگیم مموتی در هاروارد به عنوان استاد زبان انگلیسی شروع به کار کرد!
  6
  33
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  آره بابا، سید علی هم تریاکی نیست!
  5
  32
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این قاسم سلیمانی هرچند گاهی خواب نما میشود. بعلت دفع داعش جلوی او را رها کردند و حالا که داعش رفته باید جل و پلاس خودش را جمع کند و از این مانورها چیزی گیرش نمی اید
  4
  33
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  گروه حشدالشعبی تا رژیم اخوندی ایران را داشته باشند همه نیروهای نظامی , از زمینی و هوای و دریای گرفته تا به نیرو برون مرز می رسد خواهند داشت!
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. سن که می رود بالا آدم به جفنگ گویی مبتلا می شود!
  22
  2
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  قرار است. قمر بنی عباس هم از ایران بخرند. برای قوی کردن نیروی هواهی . چرا می‌‌خندید؟ شما یک کشور در دنیا نشان دهید از امریکا گرفته تا اسراهیل. تا آلمان. که قادر است. یک قمر اینجوری بسازد.۱۵۰۰ سال از از جنوب به شما ل از مشرق به مغرب. نه سوختی می‌‌خواد. نه انرژی. تازه همه کاره است. مریض‌ها شفا می‌‌کند. پول دار می‌‌کند.شوهر پیدا می‌‌کند. زن پیدا می‌‌کند. یک نگاه به آسمان. یا قمر بنی هاشم شفا بده. تمام.
  0
  17
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. عزیز جان سن که میرود بالا باید دید چه توشه ای اندوخته است. اگر مثل پیرهای شما دائما قران بخواند روز به روز مثل سیدعلی و جنتی و مجلس خبرگان خنگ تر میشوند ولی پیرهای ما انیشتین و امیر طاهری و مانوک خدابخشیان میشوند
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این گروه حشره الشهوتی فکر کرده با باد معده نیروی هوایی تشکیل میشه.و یا با ملخ خوری ؛ مثل ملخ آسمان را تسخیر میکنند . این فقط خماری تریاکه . البته امثال سردار بشکه فیروز آبادی به تنهایی برای پدافند ضد هوایی جواب میده.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. خب پس جفنگ نگو که سِنِت معلوم نشه.
  0
  9
  جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. خیلی باحال گفتی! اینها لیاقت بوسیدن چکمه های رضاشاه را هم ندارند
  1
  6
  جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::آزاذه - تهران، ایران::]. دوست عزیز و سخن سنج ، رضا شاه علیرغم تمامی کاستی ها ، بزرگ‌ترین و میهمن دوست ترین ایرانی در عصر جدید است ،
  2
  5
  جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  این دقیقا چیزی بود که بلاد فخیمه دنبالش بود، ساختن یل ارتش موازی و یک نیروی سرکوب گر ۱۰۰ در ۱۰۰ قابل اعتماد براشون که هر وقت اراده کنند ملتشون را مثل علف هرز درو کنند، درست مثل ۴ پاهای تروریست سپاه در ایران اشغال شده
  0
  0
  شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.