وزارت خارجه آمریکا ایران را به «باج‌گیری» اتمی متهم کرد

 مورگان اورتگاس
رادیو فردا :مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ شهریور به اظهارات محمدجواد ظریف واکنش نشان داده و مقام‌های حکومت ایران را به «باج‌گیری» هسته‌ای متهم کرده است.
 
سخنگوی وزارت خارجه در توییتی در پاسخ به وزیر امور خارجه ایران نوشته است: پس از ناکامی در راهزنی دریایی، مقامات ایران آشکارا به باج‌گیری متوسل شده‌اند - ۱۵ میلیارد دلار به ما بدهید وگرنه ما توسعه هسته‌ای را بیشتر خواهیم کرد.
 
مورگان اورتگاس اضافه کرده است: این بسیار شبیه به تهدیدهای دو ماه پیش ایران است. این کار در حال تبدیل شدن به یک الگوی است. اشاره سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به رویکرد ایران برای کاهش تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم به برجام است.
 
پیشتر عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که برای مذاکره در مورد «پیشنهادهای مطرح‌شده» در پیوند با توافق اتمی به پاریس رفته بود گفته بود که «بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است».
 
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه در توییتی دولت آمریکا را به «باج‌‌دهی» متهم کرده و نوشته بود که ایالات متحده برای ضبط و مصادره نفت ایران به پیشنهادهای «چند میلیون دلاری» و تهدید متوسل شده است.
 
محمدجواد ظریف به همراه توییت خود تصویری از گزارش جدید روزنامه فایننشال تایمز را منتشر کرد.
 
روزنامه فایننشال‌ تایمز چاپ لندن در گزارشی که چهارشنبه منتشر کرد نوشت که برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، شخصا ایمیلی به کومار آکیلش، ناخدای هندی‌تبار نفتکش آدریان دریا ۱ زده و به او پیشنهاد داده که این نفتکش را به سمت آب‌های کشوری هدایت کند که دولت آمریکا بتواند آن را توقیف کند.
 
تنش بین ایران و آمریکا طی ماه‌های اخیر وارد مرحله تازه‌ای شده است. آمریکا اردیبهشت سال گذشته از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد و تحریم‌ها علیه این کشور را بازگرداند.
 
ایالات متحده آمریکا که از زمان خروج از برجام، تحریم‌های شدیدی علیه ایران وضع کرده است، از طرف‌های اروپایی خواسته است تا مشوق اقتصادی در اختیار ایران قرار ندهند.
 
آمریکا که سیاست فشار حداکثری بر ایران را برای دستیابی به توافق تازه موشکی، هسته‌ای و تعریف نقش تهران در منطقه را دنبال می‌کند، می‌گوید، تا زمان تغییر رفتار ایران به فشارهای خود ادامه می‌دهد.
+36
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  همسر جوات باید بهش گیر بده. چیه همش با این دخترای خوشگل به بهانه سیاسی لاس میزنه
  8
  11
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.