ایران: ۱۵ میلیارد دلار از محل فروش نفت عایدمان شود به اجرای کامل برجام باز می‌گردیم

یورونیوز :عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران که بعد از سفر روز دوشنبه خود به پاریس در اسلوونی گفت که بازگشت ایران به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است.
 
به گزارش خبرگزاری های ایران در مورد رایزنی های خود با مقامات فرانسه و احتمال اجرای مجدد کامل برجام از سوی تهران گفت: «محور مذاکرات با فرانسه در خصوص نحوه تامین مطالبه جمهوری اسلامی در خصوص فروش نفت و نحوه تامین درآمدهای حاصله است.»
 
وی تاکید کرد که ایران تنها در صورتی به اجرای کامل توافق هسته ای باز خواهد گشت که قادر به فروش نفت خود و بهره مندی از عواید آن بدون هرگونه محدودیتی باشد.
 
معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: «به دنبال تماس های تلفنی آقای ماکرون رئیس جمهور فرانسه، به ایشان تاکید شد که یا اروپا می بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.»
 
به گفته عباس عراقچی میزان این خط اعتباری «حدود ۱۵ میلیارد دلار» برای یک مدت چهار ماهه تا پایان سال جاری میلادی است. وی افزود که «در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل صد در صد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به صورت خط اعتباری دریافت و پیش فروش می کند.»
 
معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که تهران در صورت «دریافت ۱۵ میلیارد دلار» آماده مذاکره با «کشورهای ۱+۴» خواهد بود. به گفته وی هنوز در مورد دستور کار این مذاکرات اختلاف نظرهای جدی وجود دارد.
 
بنا به اعلام عباس عراقچی گفتگوها درخصوص تعیین دستورکار هنوز ادامه دارد و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است. وی تاکید کرد که ایران درباره «خطوط قرمز» خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.
 
عباس عراقچی در ادامه افزود که در صورت عدم اجرای خط اعتباری «۱۵ میلیارد دلاری» ایران به کاهش تعهدات برجامی خود ادامه خواهد داد. معاون وزیر امور خارجه ایران احتمال برداشته شدن «گام موثر» از سوی کشورهای اروپایی تا پیش از روز ۱۶ شهریور (شنبه آینده) را «بعید» دانست. به گفته وی ایران در این تاریخ مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام خواهد کرد.
 
معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین امکان ملاقات بین حسن روحانی، رئیس جمهوری این کشور با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را رد کرد.
موضع فرانسه درباره اختصاص خط اعتباری «۱۵ میلیارد دلاری» به ایران
خبرگزاری رویترز گزارش داده است که فرانسه به دنبال اختصاص خط اعتباری «۱۵ میلیارد دلاری» به ایران در ازای اجرای کامل تعهدات برجامی از سوی تهران است. به گفته منابع دیپلماتیک فرانسوی و ایرانی اجرای این طرح منوط به عدم مخالفت آمریکا است.
 
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفته است که موافقت آمریکا با این طرح «حیاتی» خواهد بود. وی افزوده است که ایران در ازای دریافت خط اعتباری «۱۵ میلیارد دلاری» باید ضمن اجرای کامل تعهدات برجامی و تامین امنیت در خلیج فارس با آغاز مذاکرات بر سر ثبات در منطقه و دوران پس از پایان اعتبار برجام (سال ۲۰۲۵) موافقت کند.
+1
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  حالا دوستان نژادپرست اینجا فحش عرب میدهند برو ببین همان عربستان روزی ده میلیون بشکه نفت صادر کرده سالی چند صد میلیارد دلار وارد کشور خود میکند برای جوانانش بهشت ساخته بهترین مدل تویوتا سوار میشوند درصورتیکه حسن روحانی برای 15 میلیارد دلار ده جا رفته گدایی میکند آخر هم گفتند باید از ترامپ اجازه بگیریم احتمالا الان هم پای تلفن و ایملیل است یواشکی به ترامپ التماس میکند تا این پول را تصویب کند. خلایق هرچه لایق مردمی که یکی میخواد خودکشی کنی با آجیل و تخمه به او فریاد میزنند بپر بپر کار داریم زودتر بمیر از دست تو راحت بشیم همین هم از سرشان زیاد است.
  2
  15
  ‌چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  خرج خود وزالو زاده تان بالا رفته؟البته هرچه بیشتر بفروشید خوش بحال خوش گذران سوری و لبنانیان میشود,سهم ملت باتوم مزدوران سپاه و پلیس است
  1
  15
  ‌چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.