اسرائیل نقشه یک «مرکز موشکی» حزب الله را منتشر کرد

بنیامین نتانیاهو به حزب الله درباره تولید موشک های هدایت شونده در لبنان هشدار داده است اسرائیل با انتشار نقشه هوایی تاسیساتی در دره بقاع لبنان، ایران و گروه حزب الله را به تلاش برای تولید موشک‎های هدایت شونده در خاک لبنان متهم کرده است.
 
ارتش اسرائیل روز سه شنبه (۳ سپتامبر) از وجود یک کارگاه تسلیحاتی در نزدیکی روستای نبی‌شیت واقع‎ در دره بقاع خبر داد که به گفته مقامات اسرائیلی، حزب الله قصد داشته است موشک های پیشرفته هدایت شونده در آن تولید کند.
 
بنا بر بیانیه ارتش اسرائیل، مرکز یاد شده چند سال قبل توسط ایران و حزب الله برای تولید تسلیحات راه اندازی شد و اسرائیل اخیرا انتقال برخی تجهیزات پیشرفته از جمله دستگاه های تولید موتور و کلاهک های موشک هایی با خطای کمتر از ده متر و نیز تاسیس یک خط تولید در آن را رصد کرد.
 
اسرائیل می گوید از آن جایی که این مرکز برای حزب الله بسیار مهم بوده، از بیم حمله هوایی تجهیزات حساس آن را به برخی مناطق مسکونی بیروت منتقل کرده است.
 
حزب الله لبنان هنوز به این اتهام واکنشی نشان نداده است؛ حسن نصرالله، رهبر حزب الله، پیشتر گفته بود که هرچند گروهش به موشک های هدایت شونده مجهز است آن را در خاک لبنان تولید نمی کند.
 
او همچنین می گوید اسرائیل با مطرح کردن اتهاماتی از این قبیل، به دنبال بهانه جدیدی برای حمله نظامی به لبنان است.
اسرائیل می گوید که این تاسیسات در نزدیکی روستای نبی شیت در دره بقاع لبنان واقع است اسرائیل حدود یک هفته پیش ایران را متهم کرده بود که به اقدام هایش برای تجهیز گروه حزب‌الله لبنان به موشک های هدایت شونده شدت بخشیده است. ارتش اسرائیل گفت که نیروی قدس سپاه پاسداران تلاش می کند که با انتقال قطعات و فن آوری حساس به خاک لبنان، در داخل این کشور برای حزب الله به طور انبوه راکت و موشک با ضریب دقت بالا تولید کند.
 
جاناتان کونریکاس، سخنگوی ارتش اسرائیل ، پنجشنبه (۲۹ اوت) به خبرنگاران گفت که سه افسر ارشد نیروی قدس در این پروژه نقش دارند: سردار محمد حسین‌ زاده حجازی، فرمانده نیروی قدس سپاه در لبنان که هدایت پروژه را در دست دارد؛ سردار علی اسرار نوروزی که به گفته او، بر امور لجستیکی و انتقال قطعات و تجهیزات به لبنان نظارت دارد و سرهنگ مجید نواب که اسرائیل می گوید به عنوان مدیر فنی و متخصص عمل می کند.
 
سخنگوی ارتش اسرائیل افزود فواد شکر، از فرماندهان ارشد حزب الله - که دولت آمریکا سال هاست برای دستگیری اش ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده - هم در پروژه مذکور فعال است.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سال ۲۰۱۷ میلادی، در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، ایران را به احداث مراکز ساخت موشک هدایت‌شونده در خاک لبنان و سوریه متهم کرده بود.
 
نخست وزیر اسرائیل سپس در نطق سال ۲۰۱۸ خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک این اتهام را تکرار کرد و نقشه ای را نشان داد که به گفته وی، سه مرکز ساخت آن موشک ها در مناطق مسکونی بیروت را نشان می داد.
+24
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.