روحانی: بعید می‌دانم با اروپاییان به توافق برسیم؛ گام سوم را اعلام می‌کنیم

روحانی احتمال کاهش تعهدات ایران را در نشست هیئت دولت اعلام کرده است بی بی سی :حسن روحانی امکان دستیابی به توافقی نزدیک با اروپاییان در مورد برجام را محتمل ندانسته و از احتمال کاهش تعهدات اتمی ایران سخن گفته است.
 
روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر)، پرویز اسماعیلی، معاون دفتر رئیس جمهوری ایران، در توییتر خود نوشت که آقای روحانی در جلسه هیئت دولت گفته است که "بعید می‌دانم امروز و فردا با اروپا به نتیجه برسیم؛ گام سوم ایران را که باطن فوق‌العاده مهمی دارد و شتاب ویژه‌ای به فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی خواهد داد، اعلام خواهیم کرد."
 
وی از ضرب‌الاجل بعدی برای اروپاییان خبر داده و گفته است: "فرصت ۲ماهه دیگری برای بازگشت به تعهدات، مذاکره و توافق پیش روی اروپاست."
 
دولت ایران پیشتر گفته بود که تا روز جمعه، ۱۵ شهریور، به کشورهای اروپایی عضو برجام مهلت می‌دهد اقداماتی جهت تحقق خواست‌های دولت ایران در زمینه برخورداری از منافع اقتصادی و مالی برجام و جبران مشکلات ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا بردارد. دولت ایران گفته بود که در غیر اینصورت، بخش دیگری از تعهدات خود در برجام را به حالت تعلیق در خواهد آورد.
 
پیشتر نیز دولت ایران در واکنش به آنچه که ناکامی کشورهای باقی‌مانده در برجام در تامین منافع خود خوانده بود، تعهدات ایران در توافق هسته‌ای را کاهش داده است.
ظریف تضمین فروش نفت ایران علیرغم تحریم آمریکا را شرط اجرای تعهدات ایران دانسته است همزمان، جواد ظریف، وزیر خارجه گفته است که تضمین فروش نفت از سوی اروپایی‌ها لازمه اجرای تعهدات ایران است. وی در مصاحبه با خبرگزاری مجلس - خانه ملت - افزوده است که "اگر اروپایی‌ها تا روز پنجشنبه اقدامات لازم را انجام ندهند، براساس تصمیمی که در ۱۷ اردیبهشت ابلاغ شده، ایران نامه‌ای به کشورهای اروپایی می‌نویسد و اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را به آنان ابلاغ خواهد کرد."
 
در روزهای اخیر، عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران، مذاکراتی را با فرانسه در مورد تامین نظرات ایران و در مقابل، خودداری ایران از کاهش تعهدات خود در برجام انجام داده است.
 
آقای عراقچی در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گفته است که "از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع گفتگو باشد."
عراقچی: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام صورت نخواهد گرفت اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع گفتگو باشد وی گفته است که در مذاکره با مقامات فرانسوی تاکید کرده است که اروپا به جبران کاهش صادرات نفت ایران در نتیجه بازگشت تحریم‌های آمریکا، یا باید از ایران نفت بخرد یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود، در اختیار ایران قرار دهد. در این ترتیبات، اروپا عملا به پیش خرید نفت مبادرت می‌ورزد و زمانی که موانع کنونی بر سر واردات نفت از ایران مرتفع شود، نفت پیش خرید شده را دریافت می‌کند.
 
در حال حاضر، ایالات متحده هشدار داده است که خریداران نفت ایران با تحریم‌های ثانویه مواجه خواهند شد. در عین حال، صادرات نفتی ایران به اروپا حتی قبل از تحریم‌های اخیر هم زیاد نبوده و تنها ایتالیا و تاحدودی یونان از مشتریان مهم نفتی ایران در اروپا محسوب می‌شدند.
 
روز گذشته، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که امکان ایجاد خط اعتباری به مبلغ ۱۵ میلیارد دلار مورد بررسی قرار گرفته اما افزود که اجرای این برنامه موکول به جلب موافقت آمریکاست. وی همچنین گفته است که شرط اعطای این خط اعتباری، مذاکره پیرامون مسایل دیگری از جمله برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران است. دولت ایران تا کنون هرگونه مذاکره‌ای در مورد برنامه موشکی خود را رد کرده و بر ادامه فعالیت منطقه‌ای به عنوان "حفظ عمق استراتژیک" خود تاکید داشته است. ایرانیان همچنین بر ادامه حمایت از "جبهه مقاومت" شامل سوریه، حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی مخالف صلح با اسرائیل پافشاری کرده است.
 
معاون وزارت خارجه ایران گفته است که ایران پس از دریافت ۱۵ میلیارد دلار اعتبار مورد مذاکره، آمادگی گفتگو با کشورهای باقی مانده در برجام را دارد اما افزوده است که "هنوز در خصوص دستور کار این گفتگوها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد."
 
وی صورت مساله را "از نظر جمهوری اسلامی کاملا مشخص" توصیف کرده و گفته است که: "اروپایی‌ها نفت ایران را می‌خرند، یا پیش خرید می‌کنند، یا خط اعتباری می‌دهند، خودشان می‌دانند و آمریکا." وی افزوده است: "از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت."
 
آقای عراقچی گفته است که بعید می‌داند کشورهای اروپایی تا قبل از ۱۶ شهریور بتوانند گام موثری بردارند و مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران از تاریخ مزبور آغاز خواهد شد که شامل بخش مهمی از تعهدات خواهد بود." ضرب‌الاجل جدید ایران روز ۱۵ شهریور - جمعه - به سر خواهد آمد.
 
عباس عراقچی در این مصاحبه بار دیگر ملاقات حسن روحانی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از جمله در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل را رد کرده است.
+27
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  همه تهدیدات حسن روحانی و همکارانش مثل وعده های توخالیست که به مردم میدهند.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.