زیباکلام: نظام جمهوری اسلامی با اتهاماتی «من درآوردی» جلوی مخالفانش را می‌گیرد

العربیه :صادق زیباکلام، با انتقاد شدید از عملکرد قوه قضاییه در صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی و خبرنگاران زن، خطاب به رئیسی که پس از ریاست بر این قوه چنین احکامی صادر شده، اعلام کرد که نظام جمهوری اسلامی یکی از اصول بنیادی حقوق که «مطابقت مجازات با جرم» است را در نظر نمی گیرد و تلاش می کند با اتهامات «من درآوردی» که هیچ پایه و اساس حقوقی و جزایی ندارند، جلوی ابراز عقیده منتقدان و مخالفانش را بگیرد.
 
صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی، سه‌شنبه 3 سپتامبر 2019، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود به صدور احکام فعالان مدنی و خبرنگاران زن اعتراض کرد. او این احکام را «سنگین و بی سابقه» خواند و خطاب به رئیس قوه قضاییه چنین مجازات‌هایی را بدون توجیه «انسانی، اخلاقی و تربیتی» توصیف کرد.
 
او با اشاره به صدور حکم برای یاسمن آریانی، مژگان کشاورز، منیره عربشاهی به اتهام مخالفت با حجاب اجباری و 11 سال و نیم و 10 سال و نیم زندان برای عاطفه رنگریز و مرضیه امیری خبرنگار شرق به اتهام شرکت در اعتراضات کارگری، صدور چنین مجازات هایی را به منظور «ایجاد رعب و وحشت» دانست تا دیگران دست به چنین اقداماتی نزنند. زیباکلام رسیدن به بازدارندگی در این امر را غیر قابل تحقق خواند.
 
این استاد علوم سیاسی، یکی از اصول بنیادی حقوق را «مطابقت مجازات با جرم» اعلام کرد که از نظر او در رابطه با این احکام رعایت نشده است.
 
او با انتقاد از اتهامات سیاسی همچون «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «نشر اکاذیب»، «تشویش اذهان عمومی» و «اخلال در نظم عمومی»، آنها را اتهامات «من درآوردی» نظام که «هیچ پایه و اساس حقوقی و جزایی» ندارند توصیف کرد و تاکید کرد که نظام تلاش می کند با «ملعبه» کردن قانون از آن ابزاری برای جلوگیری از ابراز عقیده منتقدان و مخالفان بسازد.
 
گفتنی است، پس از ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه، برای روزنامه نگاران و برخی فعالان مدنی زن احکامی صادر شد که بی سابقه بود و مورد انتقاد شدید قرار گرفت، پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس ایران نیز روز گذشته در جلسه علنی مجلس، ضمن انتقاد از میزان حکم‌های صادرشده برای افرادی مانند، مرضیه امیری و عاطفه رنگریز و نوشین جعفری، مقایسه این احکام با احکامی برای اختلاسگران را مایه تأسف دانست.
 
او با یادآوری وعده‌های رئیسی درباره رعایت عدالت و دادخواهی، خواستار تجدیدنظر در «بازداشت و احکام سنگین بازداشت‌شدگان تجمع روز کارگر» شد.
+13
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  آقا فدام - دوسلدورف، آلمان
  زشت کلام زشت سیرت
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  رژیم اخوندی تنها برای کسانی که مخالفش هستند اتهامات درست نمیکنن بلکه برای کسانیکه بی طرف و مشکلی با بودن یا نبودن نظام اخوندی ندارند هم اتهامات درست میکنن و انها را مجبور به اعترافات دروغ برعلیه خودشان میکند. نظام من در اوردی اخوندی نه نظام است و نه حکومت بلکه گروهی تباه کار هستند که 40 سال است بر عریکه قدرت کشور سوار شده اند, جنایت و غارت و ظلم انجام می دهند و حاضر به کنار رفتن هم نیستن و ادعایشان خیلی بزرگتر از وجود خودشان است.
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  این دلغک السلام مگر تو اوین نبستنش، میگفتند حتی میخ تویلش را از قم اوردند چون دادگاه (روحانیت)اخوندی باید به حسابش برسد چون دادگاه معمولی برا ادمهاست نه اخوندها
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.