بوریس جانسون اکثریت مطلق را در پارلمان بریتانیا از دست داد

یورونیوز :بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه اکثریت پارلمانی خود را از دست داد. این اتفاق پس از آن روی داد که فیلیپ لی، از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان به حزب لیبرال-دموکرات که طرفدار اتحادیه اروپا است، پیوست.
 
بوریس جانسون روز سه‌شنبه در پارلمان در حال ارائه گزارش خود درباره نشست گروه ۷ بود که فیلیپ لی جایگاه محافظه‌کاران را ترک کرد و به لیبرال‌-دموکراتها پیوست.
 
او سپس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من به این نتیجه رسیدم که تا زمانی که عضو محافظه‌کار پارلمان باقی بمانم، نمی‌توانم در راستای منافع رای دهندگان و کشورم خدمت کنم.»
 
آقای لی افزود: «این دولت با روش‌هایی غیراصولی به پیگیری برکسیت می‌پردازد؛ روش‌هایی که پیامدهایی مضر در پی دارد. با این کار زندگی و معیشت مردم و بطور ناخواسته تمامیت بریتانیا را به خطر می‌اندازد.»
 
آقای لی همچنین در گفتگو با اسکای‌نیوز اعلام کرده است که انتظار دارد نمایندگان بیشتری حزب محافظه‌کار بریتانیا را ترک کنند.
 
هفته گذشته نیز اکثریت محافظه‌کار پارلمان بریتانیا حمایت نماینده‌ای از ولز را از دست داده بودند و به این ترتیب تنها ۳۰۹ کرسی را در پارلمان در اختیار داشتند که شامل ۱۰ کرسی حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی نیز می‌شد.
 
از دست دادن اکثریت مطلق در پارلمان در حالی روی می‌دهد که آقای جانسون بشدت بر سر موضوع برکسیت با نمایندگان اختلاف دارد. او تاکید کرده که کشورش اتحادیه اروپا را در ۳۱ اکتبر با توافق یا بدون توافق ترک خواهد کرد و هشدار داده است که در صورت مقاومت نمایندگان، انتخابات زودهنگام برگزار خواهد کرد.
 
در حالی که تنها ۵۸ روز تا زمان تعیین شده از سوی بوریس جانسون برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده است، ائتلافی از نمایندگان اپوزیسیون همچنین مخالفان آقای جانسون در حزب محافظه‌کار که به «شورشیان» معروف شده‌اند، در تلاشند تا او را مجبور کنند که این خروج را برای سه ماه دیگر به تعویق بیندازد.
 
پیش از این از رئیس مجلس عوام بریتانیا تقاضا شده بود که انجام بحثی اضطراری در موضوع برکسیت را در دستور کار نشست امروز قرار دهد. ائتلاف شورشیان امیدوارند با قبول تقاضایشان و آغاز این بحث اضطراری، بر دستور کار پارلمان در روزهای آتی تاثیر بگذارند و به این ترتیب تصویب برنامه دولت جانسون برای اجرای برکسیت را برای سه ماه به تاخیر بیندازند.
 
اما قبل از آغاز چنین بحثی، طبق برنامه پارلمان، بوریس جانسون ارائه گزارش درباره نشست گروه ۷ را آغاز کرد و در میانه سخنرانی، فیلیپ لی حمایت خود را از دولت او سلب کرد.
+17
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.