روحانی: سیاست ما را آیت‌الله خامنه‌ای مشخص می‌کند

حسن روحانی گفته پس از ۱۶ ماهی که از شروع تحریم های آمریکا می گذرد به دلیل "مقاومت" جمهوری اسلامی "نگاه دنیا به مردم ایران عوض شده است" بی بی سی :حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مجلس شورای اسلامی حاضر شده و گفته "تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا در هیچ مقطعی نداشته و نداریم".
 
آقای روحانی گفته "سیاست‌های ما را آیت‌الله علی خامنه‌ای مشخص می کند همه ما مسیر واحدی را طی می کنیم و در مسائل ملی اختلافی وجود ندارد".
 
آیت‌الله خامنه ای تاکنون بارها مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرده و گفت و گو با دولت دونالد ترامپ را "سم مضاعف" خوانده است.
 
رئیس جمهور ایران درباره طرح مذاکره مستقیم جمهوری اسلامی ایران و آمریکا گفته "پیشنهادهایی از طرف بسیاری مطرح شده اما پاسخ ما همیشه منفی است".
 
آقای روحانی هفته گذشته گفته بود که برای حفظ منافع شهروندان ایران حاضر است با هر مقامی دیدار کند. ساعاتی پس از این اظهارات، روسای جمهور فرانسه و آمریکا از احتمال دیدار حسن روحانی و دونالد ترامپ خبر دادند اما یک روز بعد آقای روحانی با عقب‌نشینی از اظهارات خود، احتمال چنین دیداری را منتفی خواند.
 
یک هفته پس از آن وقایع، اکنون رئیس جمهور ایران تلقی از اظهارات هفته گذشته را سوءبرداشت خوانده و گفته "چون این حرف را در سخنرانی ها نمی توانیم کاملا باز کنیم، برخی فکر می کنند مقصود از مذاکره، گفت و گوی دوجانبه است؛ خارجی ها معمولا برداشت های خود را دارند اما اصول سیاست های ما را رهبری مشخص می کند".
حسن روحانی در حال ورود به جایگاه مجلس و احوالپرسی با هیات رئیسه حسن روحانی یک بار دیگر گفته که آمریکا با بازگشت به توافق هسته ای برجام و رفع همه تحریم هایی که اعمال کرده می تواند در قالب گروه ۱+۵ با ایران گفت و گو کند.
 
جمهوری اسلامی ایران می گوید سرگرم مذاکره با طرف های اروپایی برجام است تا زمینه برای فروش نفت و بازگشت پول آن فراهم شود.
 
دولت ایران تهدید کرده در صورتی که تا اواخر هفته جاری، زمینه فروش نفت و دستیابی به منابع مالی آن فراهم نشود، روز پنجشنبه (سه روز دیگر) برای سومین بار برخی از تعهدات خود را در توافق برجام کاهش می دهد.
 
رئیس جمهور ایران گفته "هرچه قدم های بیشتری برداریم حل مساله سخت تر خواهد شد" اما در عین حال وعده داده "از آنجایی که بازگشت به نقطه اول نخست آسان است بعد از مرحله سوم، باز هم به مذاکرات خود ادامه می دهیم".
 
او برای اولین بار زمانبدی مذاکرات در این زمینه را تا پایان سال جاری میلادی (حدود چهار ماه دیگر) اعلام کرده و گفته "اساس بحث ما با اروپا این است که اگر نفت ما را نقد و یا نسیه بخرند و پول در اختیار باشد، شرایط برای گام های کاهش تعهدات تسهیل می شود بحث ما چند ماهه تا پایان سال میلادی است هنوز به توافق نرسیده ایم اما مذاکرات ما ادامه دارد".
 
گزارش شده که فرانسه پیشنهاد کرده است که برای خرید نفت ایران، یک خط اعتباری گشوده شود.
 
با اعمال تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران صادرات نفت این کشور که به شدت به درآمد آن وابسته است، حدودا دو میلیون بشکه کاسته شده است. صادرات نفت ایران پیش از تحریم های آمریکا در حدود ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه در روز بود.
 
حسن روحانی در اظهارات خود گفته است هیچ کشوری نمی توانست با چنین حجمی از تحریم دوام بیاورد اما جمهوری اسلامی باقی ماند و از آمریکا خواسته "حالا که مشخص شد سیاست آمریکا جواب نمی دهد و ملت ایران برابر توطئه ها و مشکلات ایستادگی می کند، به مسیر درست و تعهدات بازگردند تا شاهد شرایط دیگری باشیم".
 
او گفته پس از ۱۶ ماهی که از شروع تحریم های آمریکا می گذرد به دلیل "مقاومت" جمهوری اسلامی ایران "نگاه دنیا به مردم ایران عوض شده است".
+6
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  همچین دم از مقاومت میزنه انگار این خود چاق و چله اش که داره بدبختی میکشه!!
  0
  26
  ‌سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بالاخره روحانی حرف راست را زد که تمام دستورات از سیدعلی میرسد و بقیه تماما نمایش هست اما سید علی پای منقل تریاک تصمیم میگیرد و مثل بوقلمونی پیر و زشت و معتاد دائما رنگ عوض میکند. بعلاوه مکرون به سیدعلی ادرس غلط داده بود که در مقابل مذاکره میتوانید 700 هزار بشکه نفت صادر کنید و سید علی هم ان را بل گرفته بود که ترامپ ان را رد کرد. تا چند ماه دیگر سیدعلی به اجبار بر سر سفره می نشیند و تا ان موقع هم امریکا و روسیه و اسرائیل کلک حزب الله و حشد الشعبی را خواهند کند
  0
  24
  ‌سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  پس خاک برسر توی آفتابه بدست خامنه ائی
  0
  29
  ‌سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  یعنی دیکتاتوری عربی اسلامی
  0
  28
  ‌سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خاک تو سرتون!
  0
  29
  ‌سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا

  اینکه اسمش سیاست نیست، تصمیمات احمقانه از سر باد معده که ایران را به تباهی کشانده
  0
  20
  ‌سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  "نگاه دنیا به ما(یعنی ایران اسلامی)عوض شده"این جمله رو دستکم ده بار در طول این سالها از زبون سردمدارای مملکت شنیدم.از خامنه ای تا پایین ترا!ینی موندم چقدر مردم دنیا هی نگاشونو نسبت بما عوض می کنن.ینی در طول سال هی نگا عوض می کنن هی باز نگاه عوض می کنن.یه جمله مزخرف مث ملت همیشه در صحنه(البته منظورشون صحنه نمایش هست و تئاتر مزخرفی که چل ساله راه انداختن)،مشت محکمی بر دهان امریکا و ازینجور اراجیف!!!
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اینکه تازه گی ندارد که سیاست داخل و خارج از کشور را خامنه ای چولاق تعیین میکند ! همه از اول میدانستند بغیراز تعدادی از ان سیاستمداران کله پوک اروپای.
  0
  9
  ‌سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.