فدراسیون جهانی جودو: در رابطه با سعید ملایی روند قانونی علیه ایران را آغاز می‌کنیم

بی بی سی :فدراسیون بین‌‌المللی جودو در یک جلسه اضطراری در مورد اینکه آیا سعید ملایی، قهرمان جودوی ایران و خانواده‌اش قربانی فشار و تهدیدهای سیاسی بوده‌اند، تحقیق می‌کند. رئیس این فدراسیون می‌گوید که در رابطه با این موضوع روند قانونی علیه ایران را آغاز خواهد کرد.
 
ماریوس ویزر، رییس فدراسیون بین‌المللی جودو به روزنامه آساهی شیمبون ژاپن گفته است آقای ملایی این فدراسیون را در جریان شرایط خود گذاشته و فاش کرده که مقام‌های ایران او را مجبور کرده‌اند با حریف اسراییلی خود مسابقه ندهد و حتی خانواده‌اش را تحت فشار قرار داده‌اند.
 
آقای ویزر به این روزنامه گفت سعید ملایی در حال حاضر در آلمان است. براساس گزارش‌ها این نهاد همچنین گفته است که آقای ملایی می‌تواند در رقابت‌های المپیک توکیو در سال ۲۰۲۰ زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک و در تیم پناهندگان شرکت کند.
 
فدراسیون جهانی جودود در حمایت از جودوکای ایرانی عنوان توییتر خود را به 'هشتگ من از مولایی حمایت می کنم' تغییر داده است. ماریوس ویزر همچنین اعلام کرد که یک پروسه قانونی را علیه فدراسیون جودودی ایران آغاز خواهد کرد. پیش‌تر مسعود سلطانی‌فرد، وزیر ورزش و جوانان ایران در پاسخ به این سئوال که، آیا خانواده سعید ملایی به دنبال عدم بازگشت او به کشور گروگان گرفته شده‌اند، به رسانه‌های ایران گفته بود: "مگر خانواده شما را گروگان می‌گیرند؟ پس چنین اتفاقی برای خانواده ملایی نیز نیفتاده است." او همچنین گفت که : "برای ما محرز است که رفتارهای مشکوکی از سوی فدراسیون جهانی جودو دیدیم که تلاش می‌کنند مشکلاتی را ایجاد کنند."
 
سعید ملایی در دسته ۸۱- کیلوگرم مبارزه می‌کند. در این وزن علاوه بر او ساگی موکی اسرائیلی نیز حضور دارد و مانند ملایی بخت اصلی قهرمانی در این وزن است.
 
در مسابقات قهرمانی جهان جودو که هفته گذشته در توکیو برگزار شد، ملایی به نیمه‌نهایی رسید. او در صورت پیروزی در دیدار نهایی باید در فینال با حریف اسرائیلی مسابقه می‌داد و اگر در دیدار رده‌بندی برنده می‌شد، آن گاه باید روی سکو کنار حریف اسرائیلی می‌ایستاد. آقای ملایی اما هر دو مسابقه‌اش را به حریفان بلژیکی و گرجستانی باخت تا هیچ کدام از این اتفاق‌ها رخ ندهد. اتفاقی که به گفته آقای ملایی به دستور مسئولان ایرانی رخ داد.
 
مجید زارعیان، سرمربی تیم ملی جودوی ایران اما با متهم کردن فرداسیون جهانی به "ایجاد حاشیه" برای ورزشکار ایرانی گفت: "بنده به عنوان سرمربی تیم ملی کنار سعید ملایی در مسابقات جهانی جودو حضور پیدا کردیم اما یک سری برنامه‌های از پیش تعیین شده باعث شد حواشی برای جودو ایران رخ دهد. از مبارزه سوم به بعد ملایی با مامور امنیتی ویزر(رئیس فدراسیون جهانی جودو) به روی تاتامی می‌رفت، آنها اجازه نمی‎دادند حتی من برای کوچ (هدایت ورزشکار از سوی مربی) در کنار ورزشکارمان باشم."
 
سرمربی تیم ملی جودو همچنین تماس تلفنی از تهران برای عدم رویارویی با ورزشکار اسرائیلی را رد کرد، در حالی که آقای ملایی به تلویزیون ایران اینترنشنال گفت که رییس کمیته ملی المپیک ایران و معاون ورزش قهرمانی وزیر ورزش از او خواسته‌اند مقابل حریف اسراییلی مسابقه ندهد. سعید ملایی همچنین گفت که معاون وزیر ورزش به او وعده تجلیل و دریافت جایزه در بازگشت به ایران را هم داده است.
 
این نخستین باری نیست که سعید ملایی برای مبارزه نکردن با حریف اسرائیلی تحت فشار گذاشته می‌شود. در بهمن گذشته در مسابقات پاریس، سعید ملایی، که نفر اول رده‌بندی جهانی جودو در وزن خودش بود، در یک‌چهارم نهایی در کمتر از بیست ثانیه ضربه فنی شد و بازی را به حریفی از قزاقستان واگذار کرد.
 
در آن زمان، رسانه‌های ایران گزارش دادند که این "شکست مصلحتی" و برای روبرو نشدن با ورزشکار اسرائیلی در دور بعد بوده است.
 
در آن مسابقه آقای ملایی که چهره او هنگام ورود به تاتامی، گرفته و ناراحت به نظر می‌رسید، بر خلاف بازی‌های دیگر تلاش چندانی نکرد و خیلی زود تسلیم حریف شد. ورزشکاران ایرانی مدت‌هاست که اجازه مبارزه با حریفان اسرائیلی را ندارند. این در حالی است که باخت عمدی در مسابقات ورزشی، نقض مقررات محسوب می‌شود و می‌تواند با جریمه و محرومیت‌های سنگین همراه شود. به همین دلیل به گفته بسیاری از کارشناسان ورزشکاران ایرانی برای عدم مبارزه با حریفان اسرائیلی بدون قبول ریسک محرومیت به ترفند‌های مختلف از قبیل باخت عمدی در مراحل پایین‌تر یا تظاهر به مصدومیت متوسل می‌شوند.
 
یکی از جنجالی‌ترین نمونه‌ها در این زمینه باخت دو سال پیش علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی در مسابقات جهانی زیر ۲۳ سال لهستان بود.
 
از مسابقه آقای کریمی ویدئویی منتشر شد که در آن در حالی که او از حریف روس خود پیش بود، صدای مربی تیم ایران شنیده می‌شد که فریاد می‌کشید: "باید ببازی علیرضا." علیرضا کریمی در صورت برد باید با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو می‌شد.
 
به دنبال این قضیه واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌های مجازی برانگیخته شد و کاربران با راه‌اندازی هشتگ باید_ببازی به این موضوع اعتراض کردند.
+20
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.