اشتاین‌مایر به خاطر جنایت نازی‌ها تقاضای بخشش کرد

فرانک والتر اشتاین‌مایر در مراسم یادبود قربانیان لهستانی جنگ دوم جهانی، اول سپتامبر ۲۰۱۹ دویچه وله :فرانک والتر اشتاین‌مایر در هشتادمین سالروز بمباران شرق لهستان و آغاز جنگ جهانی دوم از قربانیان نازی‌ها طلب بخشش کرد. او این بمباران را "حمله تروریستی" خواند و گفت در مقابل قربانیان سر تعظیم فرود می‌آورد.
 
رئیس جمهوری آلمان شامگاه شنبه به لهستان سفر کرد تا بامداد یک‌شنبه، اول سپتامبر همراه با همتای لهستانی خود در مراسم یادبودی که در شهر ویه‌لون (Wielun) برگزار شد شرکت کند.
 
نیروی هوایی ارتش آلمان نازی، اول سپتامبر ۱۹۳۹ شهر ویه‌لون در شرق لهستان را چند بار بمباران کرد. در جریان این حمله‌های هوایی بیش از هزار نفر از جمعیت ۱۵ هزار نفری این شهر جان خود را از دست دادند.
 
به گزارش خبرگزاری آلمان، فرانک والتر اشتاین‌مایر می‌گوید یاد شهر ویه‌لون در قلب و مغز آلمانی‌ها زنده بماند زیرا بمباران این شهر نشانه و مقدمه جنایاتی بود که در شش سال بعدی رخ داد.
 
نیروی هوایی آلمان همزمان با این حمله، شبه جزیره وسترپلاته (Westerplatte) نزدیک شهر دانسینگ (گدانسک) را نیز بمباران کرد. این حمله‌ها که تجاوز به خاک لهستان را در پی داشت آغاز جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.
 
اشتاین‌مایر تاکید کرده که آلمان به خاطر پذیرفته شدن در جمع کشورهای اروپایی، به رغم جنایت‌های رژیم نازی علیه مردم لهستان و میلیونها انسان کشورهای دیگر، عمیقا قدردان و سپاسگزار است. او از این که لهستان زمینه آشتی را فراهم کرده تشکر کرد.
 
ادای احترام در زادگاه نخستین قربانیان
 
حضور همزمان رئیس جمهور دو کشور همسایه در مراسم یادبود قربانیان شهر ویه‌لون جنبه نمادین و بسیار خاصی داشت. آندری دودا سحرگاه یک‌شنبه در میدان مرکزی این شهر کوچک از اشتاین‌مایر استقبال کرد. هشتاد سال پیش نخستین بمب‌های نیروی هوایی آلمان ساعت چهار و ۴۰ دقیقه بامداد بر بیمارستان شهر فروریخته شد.

تا کنون مراسم یادبود قربانیان لهستانی جنگ جهانی دوم در شبه جزیره نزدیک شهر دانسینگ برگزار می‌شد. امسال در کنار مراسم رسمی در میدان مرکزی ویه‌لون برنامه‌هایی نیز برای نثار تاج گل و دیدار با شاهدان زنده جنایت‌های جنگ جهانی دوم پیش‌بینی شده است.
 
اشتاین‌مایر و دودا پس از این مراسم به پایتخت لهستان، ورشو می‌روند تا در مراسم دیگری شرکت کنند که شماری از شخصیت‌های بین‌المللی، از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در آن حضور دارند.
 
برآورد می‌شود در جنگ جهانی دوم که با حمله به دو شهر لهستان آغاز شد و از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ ادامه یافت حدود ۸۰ میلیون نفر جان خود را از دست داده‌اند.
+10
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  خوب است که اردوغان هم از کشتار ارامنه(بعنوان شروع نسل کشی)طلب بخشایش کند
  0
  8
  دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  خوب بود انگلیس کثیف از جنایت‌ها و قتل و غارهایی که بر ضد ایران و ملت ایران کرد معذرت میخواست.
  0
  4
  دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.