عمر البشیر در جلسه دادگاه: ۲۵ میلیون دلار از محمد بن سلمان دریافت کردم

یورونیوز :دادگاه خارطوم اتهامات کسب غیرقانونی ارز خارجی و فساد اداری را به عمر البشیر، رئیس جمهوری برکنارشده سودان وارد دانست.
 
در سومین جلسه دادگاه زمانیکه برای نخستین بار از البشیر درباره نگهداری ارز خارجی در خانه‌اش سوال شد، وی گفت که ۲۵ میلیون دلار از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دریافت کرده است اما این پول‌ها را برای اهداف شخصی استفاده نکرده است.
 
پیش از این یک مامور تحقیق در پرونده فساد رئیس جمهوری سابق سودان گفته بود که عمر البشیر، ۹۰ میلیون دلار پول نقد از عربستان سعودی دریافت کرده است.
 
دادگاه خارطوم، امروز شنبه ۹ شهریور، به‌دنبال شهادت شاهدان، درخواست دادستانی برای اتهام «کسب غیرقانونی ارز خارجی» را تایید کرد.
 
یکی از وکلای رئیس جمهور سابق سودان گفت که موکلش این اتهامات را رد می‌کند و شاهدانی برای دفاع در جلسه بعدی دادگاه معرفی می‌شوند. جلسه بعدی دادگاه عمر البشیر هفته دیگر ادامه پیدا می‌کند.
 
طبق گفته مقام‌های قضایی سودان، در خانه البشیر ۶.۹ میلیون یورو، ۳۵۱ هزار و ۷۷۰ دلار و ۵.۷ میلیون پوند سودان کشف شده است و این وجوه به‌طور غیرقانونی در اختیار البشیر بود و از آن‌ها استفاده می‌کرد.
 
دادگاه درخواست وکلای رئیس جمهوری سودان برای آزادی وی با قرار وثیقه را رد کرد.
 
این دادگاه اتهامات مربوط به قتل معترضان در جریان قیام مردمی سودان را بررسی نمی‌کند.
 
دیوان بین المللی کیفری پیشتر در سال ۲۰۰۹ ضمن متهم کردن عمر البشیر به ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت بر ضد بشریت» در جریان جنگ دارفور برای وی قرار بازداشت صادر کرده بود.
 
رئیس جمهور سابق سودان در زندان کوبر خارطوم تحت بازداشت است. عمرالبشیر پس از سه دهه حکومت در ۲۲ فروردین گذشته و در پی چهار ماه اعتراض سراسری مردم به دلیل گرانی و با فشار ارتش، از قدرت کنار رفت.
+15
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.