مجددا ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر «شکست خورد»

رادیو فردا: بنابر گزارش‌ها، تصاویر هوایی نشان می‌دهد که اقدام ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر، در مرحله ابتدایی دچار مشکل شده و به شکست انجامیده است.
 
رادیو ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، گزارش داد در تصاویر ماهواره‌ای که شرکت «پلـَنـِت» به‌صورت اختصاصی در اختیارش قرار داده، رنگ سکوی پرتاب موشک تغییر یافته و دودی از آن متصاعد شده که احتمالا حاکی از انفجار این موشک درست در زمان پرتاب است.
 
ان‌پی‌آر و برخی از خبرگزاری‌ها خبر ناکامی ایران در پرتاب این موشک را به نقل از دِیو شمرلِر، کارشناس ارشد «مرکز مطالعات خلع سلاح جیمز مارتین»، در واشینگتن نقل کرده‌اند.
 
آقای شمِرلِر که از مدتی پیش تصاویر ماهواره‌ای در این زمینه را رصد می‌کرد و نخستین کسی بود که خبر ناکامی ایران را منتشر کرد در مصاحبه‌ای به رادیو فردا گفت که سکوی دوم پرتاب نیز در این محل در حال آماده‌سازی است.

دِیو شمِرلِر به رادیوفردا می گوید :«پرتاب‌های پیشین ایران بیشتر در حال پرواز با شکست مواجه شده و نتوانسته مثلا ماهواره را در مدار قرار دهد اما اینبار می بینیم که این اتفاق در مرکز سکو اتفاق افتاده است. در نتیجه مشکلی در مقطع اولیه پرتاب باید رخ داده باشد».
 
این درحالیست یک تحلیلگر دیگر حوزه خلع سلاح در این باره معتقد است که آنچه آقای شمِرلِر و همکارانش از تصاویر ماهواره ای ثبت کرده اند احتمالا نشان دهنده آن است که اتفاقی در زمان آماده سازی سکوی پرتاب رخ داده است.
 
مایکل الِمن، مدیربرنامه خلع سلاح و سیاست هسته ای در انستیتوی بین المللی برای مطالعات راهبردی در اینباره به رادیوفردا می گوید در تصاویری که منتشر شده و دود غلیظ و سیاهی در سکو دیده می شود، اینطور به نظر می آید که «کشنده برپاگر پرتابگر» (TEL ) که موشک سفیر را به سکوی پرتاب باید منتقل کند، همچنان در سکو باقیست که این «نشاندهنده آن است که آماده سازی برای پرتاب خاتمه نیافته بود». به طور معمول، پیش از آغاز پرتاب موشک کشنده برپاگر آن باید از سکوی خارج شود.
 
این موشک از «پایگاه فضایی امام خمینی»، در جنوب سمنان پرتاب می‌شد.
 
«پایگاه فضایی امام خمینی» در سمنان، پایگاه سکوی ثابت است و در مرداد ۹۶ با پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر «سیمرغ» به‌طور رسمی آغاز به کار کرد؛ با اینکه جمهوری اسلامی آن پرتاب را «موفق» اعلام کرده بود، اما مقام‌های آمریکایی از شکست در آن پروژه خبر دادند..
 
به گزارش ان‌پی‌آر، در روزهای اخیر سکوی پرتاب رنگ‌آمیزی شده بود و چندین خودرو نیز در اطراف سکو برای آزمایش آماده می‌شدند. با این حال تصویری که در سایت ان‌پی‌آر منتشر شده نشان می‌دهد که نیمی از سکو به رنگ سیاه درآمده است که نشان از انفجار موشک در همان نقطه پرتاب دارد.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، به گزارش «ان پی آر» واکنش نشان داده و این گزارش را رد کرده است.
 
وزیر ارتباط ایران در توییتر خود نوشته است: «رسیدم چابکسر، ادامه سفر فردا در گیلان. گوشی‌ رو چک کردم ودیدم خیلی‌ها جویای احوال ماهواره‌ی ما شده‌اند. ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین تلاش برای استقرار ماهواره در مدار ناموفق بوده. راستش ناهید۱ حالش خوبه، الان هم در آزمایشگاه مستقره. خبرنگاران هم میتونن بیان بازدیدش.»

محمدجواد آذری جهرمی۲۲ مردادماه گفته بود، آزمایش‌های ماهواره مخابراتی «ناهید» به اتمام رسیده و کار هماهنگ‌سازی برای عملیات پرتاب با آن با همکاری وزارت دفاع تا چند روز آینده تکمیل می‌شود.
 
وزیر ارتباطات ایران ماهواره ناهید را «یک ماهواره مخابراتی» معرفی کرده بود که «در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد».
 
به نوشته ان‌پی‌آر، این سومین آزمایش ناموفق موشکی ایران برای پرتاب ماهواره طی سال جاری به شمار می‌رود.
 
بنابر همین گزارش، نوع موشکی که قرار بود پرتاب شود معلوم نیست، اما برای پرتاب آن از همان جایگاهی استفاده شد که قبلاً موشک دومرحله‌ای و با سوخت مایع «سفیر» در محل پرتاب منفجر شد.
 
با این حال به نوشته ان‌پی‌آر، موشک جدیدی که قرار بود پرتاب شود تا حدودی کوچک بود و تنها می‌توانست ماهواره‌ای کوچک را به فضا ببرد.
 
دی‌ماه ۹۷ آذری جهرمی شخصا اعلام کرد که ماهواره «پیام» پرتاب شد اما موفق نشد در مدار زمین قرار گیرد.
 
یک ماه بعد در ۱۷ بهمن خبرگزاری آسوشیتدپرس و ان‌پی‌آر گفتند تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهدایران مجددا تلاش کرده ماهواره به فضا بفرستد، هرچند به نظر می‌رسد موفقیتی در این زمینه نداشته است.
 
علت شکست‌های پیاپی در پرتاب این موشک‌ها روشن نیست؛ با این حال روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از برخی مقام‌های پیشین و فعلی دولت آمریکا گزارش داده بود کاخ سفید «برنامه محرمانه‌ای» برای مقابله با برنامه موشکی جمهوری اسلامی دارد.
 
برنامه موشکی ایران مورد اعتراض جدی آمریکا و اتحادیه اروپا است.
+70
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران

  شیرینی پیروزی، از راه تلخ شکست ها می گذرد، درود بر مهندسان ایرانی
  45
  2
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  ولی در جنایت دزدی شکنجه حماقت پیروز البته ملای ننه بابا سوسماراز ۱۴۰۰سال پیش۰۰۰نه ایران ما
  1
  39
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  این هیچ مهم نیست. ما یک قمر داریم.به نام قمر بانی‌ هاشم. ۱۵۰۰ سال است که در آسمان. نه سوخت می‌‌خواهد. نه انرژی. شبا و روز از غرب به شرق .از شما به جنوب. تازه تنها قمر نیست. همه کاره. پول نداری. یا قمر بانی‌ هاشم پول بفرست. شوهر نداری. یا قمر بانی‌ هاشم .شوهر می‌‌خام.زن نداری. دعا به جان. قمر بانی‌ هاشم. یک حوری پاهین می‌‌فرستد.مریض هستی‌ .شفا می‌‌کند. یک تنه آمریکا . اسراهیل را نابود می‌‌کند. آمریکا اگر می‌‌تواند. یک قمر اینجوری درست کند.
  0
  27
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  حالا یک عده میان اینجا روی عادت بیکاری هی ضد رژیم و هم دیگه فحاشی میکنن (بدبختیمونم همینه رژیمم خوب دندونای مارو شمرده). واقعیت اینه: ایران داره موشک کوچکتری رو با سوخت مایع و بوسترهای متنوع تست میکنه اینکار دو هدف داره یک برد بیشتر برای پرتاب ماهواره و ساختن کلاستر (دسته موشک) در آینده برای رسیدن به مدارهای بالاتر دوم دستیابی به بوستر بهینه برای ساختن ICBM های نظامی در آینده. بوستر مهمترین بخش این کاره و تنها کار کردن روی نوع سوخت و بدنه و آیرو دینامیک مهم نیست (خیلی از کشورها میدونن یک راکت پیشرانه چطور کار میکنه مشکل سوخت و مواد و بوستره). تکنولوژی بالاتر در بوستر یعنی بدست آوردن دست آوردهای مهم در موتور جت و بالستیک و . من فکر نمیکنم اینها اینقدر احمق باشن چون هر دفعه دارن وزن سر موشک بیشتر و خرج اونرو کوچکتر میکنن و بسیار با زبلی دنیا رو به بازی میگیرن. متاسفانه ما عادت به فحاشی به رژیم داریم و این باعث میشه دست کم بگیریمشون اما نباید فراموش کرد پشت این ماجرا بقای یک اقلیت و ترس از اکثریته و این باعث میشه بخاطر حفظ جان خودشون بسیار هوشمند و متحد عمل کنن.
  35
  3
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  این دیگه چی بود؟ یکی پوشیدن مانتو روی چادر را به من توضیح بده
  1
  34
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران

  البته همه چی این مسلمانها دروغه. حتی چادرشون
  1
  32
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  هر وقت پوشک سازی و آفتابه سازی را یاد گرفتند فشفشه بازی را هم بدون متخصین روسی و چینی و کره ای می اموزند
  1
  35
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  خاک عالم بر سرتون ، بوزینه های مافنگی . شما باید برید تو قبرستونا ، اونجا مردم به شما دوزار و ده شاهی بدن شما ، فاتحه بخونید واسه مُرده ها !
  3
  31
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  موشک ماهواره بر (لانچر) کجا بود. مثلا دارن موشک دوربرد تست میکنن. شدن کره شمالی که ملتشونو از گشنگی دارن میکشن و کشور ایران در اوج عقب موندگی اقتصادی و صنعتیه اونوقت تیر تخته حراج کردن. بدبختای عقده ای.
  0
  22
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  بسمالله الرحمن ارحیم. همانا ما پیروزیم زرشک
  0
  19
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::romano - تهران، ایران::]. دوست داری. سر خودت کلاه شرعی بگذاری .بگذار. کسی‌ مخالف نیست. ولی‌ خراب کاری آخوند را به گردن دیگران نگذار. خجالتی هم نباش. خوب آخوند دوست داری. آشکار بگو. دیگر چرا سفسطه ؟ مثل برادر لر. که برادرش آخوند بود. از زور خجالت .همیشه می‌‌گفت. بردارم کمربند مشگی در قرهان دارد. ولی‌ یک کمی‌ مغزش ۵ کار می‌‌کند. بجای کمر .به سر می‌‌بندد. حالا حکایت شما. کلمات قلمبه سلمبه . شما یک ماشین پراید قدر نیستید. چگونه می‌‌خاهید .در صنعت فضا پیشرفت کنید؟ یک راکت ۲۷۰ میلیون دلار خرج دارد. از سال ۵۵ تا کنیم .آمریکا بیش ۳ تریلیارد خرج پروژه فضا کرده. هی‌ موشک دست ۴ از کره شمالی خرید و عکس سالارا شهیدان روی آن. از موشک موشک نمی‌‌کند. اول سرمایه بنیادی. بعد سرمایه در دانشگا ، رفاه نسبی‌. بدون آخوند. و بدون دزدان. کره جنوبی همزمان با ما که یعنی انقلاب کردیم .حکومت نظامی را بر کنار کرد. تا آن زمان علف از گرسنگی می‌‌خوردند. آنها کجا ما کجا.؟ سلاح خرکی ساختن از شما ابر قدرت نمی‌‌کند. اگر اینجور بود، بلوک شرق نابود نمی‌‌شد.
  0
  15
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Zaall - اصفهان، ایران::]. تو توی روستاهای اصفهانی و شغلت کشاورزیه! چون همچین میگی درود بر مهندسان ایرانی انگاری داری درباره مهندسین ناسا و آی بی ام حرف میزنی. 4تا فارغ التحصیل دانشگاههای دورغوز آباد که جذب وزارت دفاع شدن و از کل علوم غفط 4عمل اصلی یاضی یعنی ضرب و تقسیم و جمع و منها رو بلندن که اونم اگه یه ذره پیچیده بشه بلد نیستن. واقعا خیلی مضحکی. کسی تو ایران اگه دانشگاه خوبی درس بخونه و خودشم چیزی حالیش باشه برای ادامه تحصیل یا زندگی از ایران میره. اونایی که نرفتن مثل من درپیتن.
  2
  12
  جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Zaall - اصفهان، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. همه مثل شما قمپوزیسیون ایران ستیز و کودن نیستند
  8
  0
  شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.