جریمه ۵۷۲ میلیون دلاری «جانسون‌اندجانسون» در ارتباط با مسکن های اعتیادآور

آمریکا بزرگترین بازار مسکن های اعتیاد آور در جهان را دارد بی بی سی :به حکم یک دادگاه در آمریکا شرکت داروسازی "جانسون اند جانسون" باید برای مسئولیت خود در قبال دامن زدن به اعتیاد به مواد مخدر در اکلاهما، ۵۷۲ میلیون دلار غرامت بپردازد.
 
این شرکت در واکنش فورا گفت که خواستار تجدید نظر در این حکم خواهد شد.
 
شرکت های داروسازی و توزیع کنندگان اخیرا با هزاران شکایت به خاطر دامن زدن به بحران اعتیاد روبرو بوده اند و پرونده اکلاهما اولین موردی بود که به دادگاه می رفت.
 
اکلاهما پیشتر برای دریافت ۲۷۰ میلیون دلار غرامت از شرکت "پردو فارما" سازنده داروی "آکسی کانتین" و ۸۵ میلیون دلار از شرکت "داروسازی توا" به توافق رسیده بود.
 
قاضی تاد بالکمن گفت که دادستان ها نشان دادند که شرکت "جانسون اند جانسون" با تبلیغ های فریبکارانه برای فروش مسکن های به شدت اعتیادآور به این وضعیت دامن زده است.
 
او در حکم خود نوشت: "آن اقدامات سلامت و ایمنی هزاران اکلاهمایی را به خطر انداخت. بحران مواد مخدر یک خطر فوری و تهدیدکننده مردم اکلاهماست."
 
او گفت که از این جریمه برای مراقبت از و معالجه معتادان به مواد مخدر استفاده خواهد شد.
انتظار می رود در ماه اکتبر در اوهایو حدود دو هزار شکایت در دادگاه ها به جریان بیافتد مگر آنکه این پرونده ها خارج از دادگاه حل و فصل شود.
 
به گفته سازمان کنترل بیماری های آمریکا مواد مخدر مسئول تقریبا ۴۰۰ هزار مورد مرگ در اثر مصرف بیش از حد از ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷ شناخته می شود. به گفته وکلای دولت اکلاهما از سال دو هزار به این طرف حدود شش هزار نفر در این ایالت جان خود را به دلیل مصرف بی رویه (اوردوز) از دست داده اند.
 
دادستان های اکلاهما در جریان محاکمه ای که هفت هفته طول کشید استدلال کردند که "جانسون اند جانسون" طی چندین سال بازاریابی خطرات مسکن های اعتیادآور را کمرنگ جلوه می داد و فواید مصرف آنها را تبلیغ می کرد.
 
این شرکت قویا هر گونه تخلفی را رد و استدلال کرد که آگهی هایش بر مبنای علمی تولید می شد و مسکن هایش "دوراجسیک" و "نوسینتا" فقط کسر کوچکی از مخدرهای تجویز شده با نسخه در اکلاهما را تشکیل می داد.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.