«اعزام نمی‌شوی چون حریف اسرائیلی داری»؛ جودوکار ایرانی از ورزش خداحافظی کرد

محمد محمدی بریمانلو برنده مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸، اکنون در ۲۶ سالگی اعلام کرده از ورزش قهرمانی خداحافظی می‌کند. رادیو فردا ،مهدی رستم پور
محمد محمدی بریمانلو، دارنده نشان برنز دنیا در رشته جودو، به دلیل جلوگیری از اعزامش به رقابت‌های جهانی، از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.
 
فدراسیون جودوی ایران دلیل عدم اعزام بریمانلو را آماده نشدن روادید عنوان کرد اما بریمانلو ادعای فدراسیون را تکذیب کرد.
 
او با اعلام خداحافظی در سن ۲۶ سالگی از ورزش قهرمانی، در اینستاگرام نوشت: «به امید روزی که قلب‌هایمان واقعاً برای ورزش ایران بتپد».
 
وبسایت «جودو اینساید» دلیل حذف بریمانلو را هم‌گروهی با رقیب اسرائیلی عنوان کرده و نوشته است: «لحظه‌ای بسیار غم‌انگیز برای ورزش، در حالی که ایران در توافق به فدراسیون جهانی جودو، احترام به موازین المپیک و اصل عدم تبعیض را پذیرفته بود».
 
وحید سرلک، سرمربی ایرانی تیم ملی تاجیکستان که در محل مسابقات حضور دارد، در گفت‌وگوی اختصاصی با رادیو فردا گفت: «مربیان و نمایندگان تیم‌های مختلف از غیبت بریمانلو ابراز تأسف می‌کنند و از ما می‌پرسند این وضعیت تا کی قرار است ادامه داشته باشد؟».
 
سرلک گفت: «بریمانلو را در روز اعزام خط زدند، چون حریف اسرائیلی دارد. این موضوع روی روحیه سعید ملایی که باید از طلای جهانی‌اش دفاع کند تاثیر منفی گذاشته».
 
اردیبهشت امسال فدراسیون جهانی جودو ضمن امضای توافق‌ نامه‌ با صالحی امیری رییس کمیته المپیک اعلام کرد: «فدراسیون جهانی مفتخر است اعلام کند که واکنشی متعهدانه از طرف ایرانی دریافت کرده و به توافقی تاریخی رسیده است».
 
اما ایران از اجرای تعهد خود سر باز زد و بریمانلو فرصت تکرار نشان جهانی خود را از دست داد.
 
پدر این قهرمان بجنوردی فروردین پارسال به خاطر هیجان‌زدگی در حین تماشای مسابقات او دچار ایست قلبی شد و درگذشت.
 
جودوی قهرمانی مردان و زنان جهان به میزبانی ژاپن در حال برگزاری است و از ایران فقط سعید ملایی به توکیو اعزام شده.
 
بریمانلو و ملایی پارسال هم به مسابقات جهانی اعزام شدند که ملایی طلا گرفت و بریمانلو روی سکوی سوم ایستاد.
 
سعید ملایی نیز در وزن خودش یک رقیب اسرائیلی دارد اما تا پیش از فینال با هم مواجه نخواهند شد. ملایی تاکنون در سه رویداد مختلف و با روش‌های متفاوت، ناگزیر شده از رویایی با رقیب اسرائیلی انصراف دهد.
 
وبسایت «جودو اینساید» که بزرگ‌ترین پایگاه رسانه‌ای این رشته ورزشی در دنیا به شمار می‌رود، در گزارش انتقادی خود نوشته: رزمی‌کاران ایرانی کماکان از سوی سیاست‌ کشورشان مجازات می‌شوند. تصمیمی دردناک برای ورزشکارانی که همیشه آماده مبارزه‌اند.
+30
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.