بولتون: نباید به آدریان دریا ۱ اجازه داد نفت قاچاق خود را تخلیه کند

صدای آمریکا :جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفته است نباید به نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ اجازه داد محموله نفت قاچاقی خود را در یک بندر یا دریا به فروش برساند.
 
بولتون در صفحه توئیتر خود نوشت: «همه تلاش‌ها معطوف به متوقف کردن ایران برای تامین مالی تروریسم، بی‌ثبات کردن جهان و زیر پا گذاشتن تحریم‌های بین المللی است. نفت قاچاق آدریان دریا ۱ که به سمت ترکیه می‌رود، نباید اجازه پیدا کند در بندر یا دریا محموله خود را تخلیه کند.»
  نفتکش آدریان دریا ۱ - که پیشتر نام آن گریس ۱ بود - حدود یک ماه و نیم از سوی جبل‌الطاق توقیف شده بود. پس از حکم دادگاه جبل‌الطارق مبنی بر رفع توقیف، نام این نفتکش به «آدریان دریا ۱» تغییر پیدا کرد.
 
ابتدا اعلام شده بود که این کشتی عازم یونان است، اما مقام‌های یونان اعلام کردند که این نفتکش برنامه‌ای برای پهلو گرفتن در یونان ندارد و آن‌ها هم قصد ندارند به این نفتکش برای رفتن به سوریه کمک کنند.
 
کمی بعدتر خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داد که این نفتکش در حال حرکت به سمت «بندر مرسین» در جنوب ترکیه است.
 
پیشتر وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد.
 
ایالات متحده همچنین روز جمعه گذشته با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، دستور توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرد.
 
در زمان توقیف این نفتکش در جبل‌الطارق، مقام‌های این منطقه گفته بودند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌داد این نفتکش قصد داشت به سمت سوریه برود.
 
جبل‌الطارق پس از رفع توقیف این نفتکش، اعلام کرده بود که مقام‌های جمهوری اسلامی تضمین داده‌اند این کشتی به سمت سوریه حرکت نخواهد کرد.
 
مقام‌های جمهوری اسلامی همواره گفته‌اند که مقصد این کشتی سوریه نبوده است. آن‌ها همچنین دادن تضمین درباره مقصد این کشتی را رد می‌کنند.
 
پس از رفع توقیف این نفتکش، دولت بریتانیا به ایران هشدار داد به تضمین‌هایی که در مورد نفتکش گریس۱ و محموله آن به دولت جبل‌الطارق داده و موجب آزادی آن شده است، پایبند بماند و هشدار داد که بریتانیا به جمهوری اسلامی ایران یا هیچکس دیگری اجازه نخواهند داد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه را زیر پا بگذارد.
 
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته هشدار داده بود که هرگونه کمک به این نفتکش، به معنای نقض تحریم‌های ایالات متحده است.
+9
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.