فرزانه کابلی و سالار عقیلی «شایعه حرکات موزون» را تکذیب کردند

دویچه وله :سالار عقیلی "شایعه حرکات موزون" فرزانه کابلی، رقصنده و بازیگر ایرانی در کنسرت خود را "کذب محض" خواند. خانم کابلی نیز اعلام کرد که به عنوان "تماشاچی" در این کنسرت حضور داشته و اجرا نیز "با داشتن مجوز" بر صحنه رفته است.
 
جنجال بر سر باله‌ای که در کنسرت چهارشنبه گذشته سالار عقیلی به روی صحنه رفت، با واکنش این خواننده سرشناس و فرزانه کابلی، رقصنده و بازیگر ایرانی روبه‌رو شده است. این دو هنرمند در واکنش‌هایی جداگانه "شایعه حرکات موزون" در کنسرت مزبور را تکذیب و بر قانونی بودن این مراسم تأکید کرده‌اند.
 
در حالی که روزنامه حکومتی کیهان دیروز شنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) "یک زن بازیگر سینما و تئاتر" را متهم به حرکاتی "سخیف" و "مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی" کرده بود، فرزانه کابلی در صفحه اینستاگرام خود نوشته که تنها به عنوان "تماشاچی" در کنسرت ۳۰ مردادماه گذشته حضور داشته و اجرا نیز "با داشتن مجوز" به روی صحنه رفته است.
 
کنسرتی "در چارچوب قانون"
 
سالار عقیلی نیز در یک پست اینستاگرامی نوشت: «اگر چه خانم کابلی در جمع میهمانان سالن حضور داشتند، اما همه چند هزار نفری که در سالن بودند، شهادت خواهند داد که کنسرت از چارچوب قانون خارج نشده و شایعه حرکات موزون خانم فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی کذب محض است.»
 
این خواننده سرشناس افزوده است: «از هم‌وطنان عزیز و رسانه‌های محترمی که طی ۲۵ سال فعالیت هنری‌ام، همواره در کنار من بوده‌اند استدعا دارم اگر دوباره شایعه‌ای پیرامون سالار‌عقیلی تولید شد، قبل از انتشار آن از صحت خبر اطمینان حاصل نمایید.»
 
از سخنان سالار عقیلی و فرزانه کابلی چنین بر می‌آید که خانم کابلی خود روی صحنه نرفته، بلکه احتمالا طراحی و رهبری باله مزبور را برعهده داشته و این اجرا نیز دارای مجوز قانونی از نهادهای مسئول جمهوری اسلامی بوده است. روزنامه کیهان چاپ تهران دیروز نوشته بود: «یک زن بازیگر سینما و تئاتر، در کنسرت یکی از خوانندگان دست به رفتاری سخیف زد. این بازیگر که سالهاست به انزوا رانده شده، در حین برگزاری کنسرت سالار عقیلی به روی صحنه رفت و دست به انجام حرکاتی مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی زد.»
 
بسیاری از رسانه‌های ایران نام "زن بازیگر سینما و تئاتر" مورد اشاره روزنامه کیهان را فرزانه کابلی ذکر کرده بودند.
 
این روزنامه حکومتی افزوده بود: «نکته تاسف‌آور اینکه خواننده یادشده، گویا از پیش از قصد زن بازیگر مطلع بوده است. او در حین اجرا نیز، مانع کار زشت زن بازیگر نشد.»
 
"خط قرمز‌ها جدی گرفته نمی‌شود"
 
هم‌زمان خبرگزاری "باشگاه خبرنگاران جوان" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز با اشاره به "حرکات" به گفته خود "نامتعارف" در کنسرت سالار عقیلی نوشته بود: «این روز‌ها گویا در موسیقی ایران گذر از خطوط قرمز به سکو‌ی پرتاب به آسمانِ آزادی تبدیل شده است! برخی خط قرمز‌ها از نظر هنرمندان به شوخی تبدیل شده و دیگر جدی گرفته نمی‌شوند.»
 
رقص زنان در انظار عمومی می‌تواند تحت شرایطی با استناد به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی "تظاهر به عمل حرام" تلقی شده و با ماجازت حبس و شلاق روبه‌رو شود. برخی از قضات جمهوری اسلامی نیز رقص یا به گفته خود "حرکات موزون" را تحت شرایطی از مصادیق "اشاعه فحشا به دلیل از بین بردن قبح گناه" دانسته و متهمان در این خصوص را محکوم کرده‌اند.
 
فرزانه کابلی نیز حدود یک سال پیش به دویچه‌وله فارسی گفته بود که به خاطر رقصیدن در مراسمی به مناسبت پایان یکی از دوره‌های تدریس رقص‌اش در خانه خود که همسرش و فیلمبردار مرد نیز در آن حضور داشته‌اند، مدتی را در زندان اوین به سر برده است.
+25
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  خانوم کابلی بسیار خانوم و جرات دارن و بی جربزه مثل هنرمندان بزدل قبل از انقلاب که در ایران هنوز کار میکنن و رنگ عوض کردن نیست اخرین مصاحبه شون رو که دیدم از شهبانو بسیار تمجید کردن که چقدر در شکوفا شدن هنر و مدرن شدن زحمت کشیدن ! حتی گفت من میگم هر چند میدونم که خیلی ها خوششون نمیاد
  5
  12
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.