وزارت ورزش: زنان می‌توانند ۱۸ مهر به ورزشگاه آزادی بروند

دویچه وله :معاون حقوقی وزارت ورزش اعلام کرد زنان می‌توانند برای تماشای بازی تیم‌های ملی ایران و کامبوج به ورزشگاه آزادی بروند. در پی فشار "فیفا"، ایران به حضور زنان در ورزشگاه برای بازی‌های مقدماتی جام جهانی قطر تن داد.
 
معاون حقوقی و امور استان‌های وزارت ورزش روز یک‌شنبه سوم شهریور اعلام کرد زنان می‌توانند برای تماشای مسابقه تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی قطر به ورزشگاه آزادی بروند.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، جمشید تقی‌زاده با تشریح اقدامات معاونت پارلمانی وزارت ورزش در هفته دولت، در جمع خبرنگاران گفت: «این  نخستین حضور زنان در ورزشگاه آزادی است و این دیدار ساعت۱۷:۳۰ روز پنجشنبه، ۱۸ مهر برگزار خواهد شد.»
 
معاون وزیر ورزش می‌گوید در مورد ورود زنان به ورزشگاه‌ها "منع قانونی" وجود ندارد و تنها لازم است زیرساخت‌های لازم آماده شود که این کار هم در حال انجام است.
 
تا کنون تمام تلاش‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها با سد محکم مخالفت اصولگرایان تندرو و شماری از مراجع تقلید شیعیان در قم روبرو بوده است.
 
منع قانونی، منع فراقانونی
 
اگر سخنان معاون وزیر ورزش در مورد نبودن منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها درست باشد، جلوگیری از این کار را باید "منع فراقانونی" خواند که برخی از مراجع تقلید بانفوذ در قم در آن نقشی مهم دارند و رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک شنبه گذشته بر آن صحه گذاشته و از ضرورت رایزنی با آنها در این مورد سخن گفته بود.
 
واقعیت این است که آزادی حضور زنان در ورزشگاه‌ها بدون دخالت و فشار فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) شاید به این زودی رخ نمی‌داد. جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا در روزهای پایانی خرداد ماه در یک "نامه فوری" خطاب به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران خواستار فراهم کردن شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها در بازی‌های مقدماتی جام جهانی شد.
 
او تجربه بازی دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه در ششم ژوئن (۱۶ خرداد) که در آن جلوی ورود زنان به ورزشگاه گرفته و ظاهرا تعدادی از آنها نیز بازداشت شده‌اند را "ناامید‌کننده" خواند.
 
رئیس فیفا خطاب به مهدی تاج نوشته که برخورد با زنانی که خواستار ورود به ورزشگاه بوده‌اند نه با تعهداتی که فدراسیون فوتبال ایران در این زمینه بر عهده گرفته همخوانی دارد و نه با وعده‌هایی که حسن روحانی در دیدار مارس ۲۰۱۸ داده است.
 
فشار فیفا موثرتر از چانه‌زنی‌های روحانی؟
 
به این ترتیب به نظر می‌رسد ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها که از وعده‌های حسن روحانی و همتایان پیشین او بوده و با رایزنی و چانه‌زنی آنها تحقق نیافته، با فشار و تهدید فیفا در حال متحقق شدن است.
 
رفع تبعیض از زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها یکی از خواسته‌های فعالان حقوق مدنی است و رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیز در سخنرانی‌های انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های ۹۲ و ۹۶ وعده داد برای تحقق این خواسته تلاش کند.
 
مخالفت برخی مراجع با حضور زنان در ورزشگاه‌ها تا همین اواخر هم به صراحت بیان شده است. "اعتماد آنلاین" به تازگی نظر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان در قم را درباره مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌ها جویا شده و پاسخ او را ۱۵ مرداد منتشر کرده است.
 
مکارم شیرازی در این باره گفته است: «جو حاکم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان مناسب نیست و شکی نیست که اختلاط جوانان سرچشمه مشکلات زیادی از نظر اخلاقی و اجتماعی می‌شود؛ اضافه بر این در بعضی انواع ورزش، مردان پوشش مناسبی در برابر زنان ندارند؛ بنابراین لازم است از حضور در این برنامه‌ها خودداری کنند به خصوص اینکه این برنامه‌ها را از رسانه‌ها می‌توانند ببینند و حضور آنها ضرورتی ندارد.»
 
"تصمیم در سطح کلان نظام"
 
این مرجع تقلید پیش از این نیز بارها با حضور زنان در ورزشگاه‌ها مخالفت کرده است. پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون زنان مجلس زمانی به نقل از رئیس فدراسیون فوتبال گفته بود: «این موضوع نیازمند تصمیم‌گیری کلان در سطح نظام است."
 
بر این اساس اگر تصمیم در مورد آزادی ورود زنان به ورزشگاه‌ها در "سطح کلان نظام" گرفته شده باشد احتمالا برای همراهی مراجع با آن رایزنی‌هایی هم انجام شده است.
 
رضا صالحی امیری در گفت‌گوی مفصلی با روزنامه دولتی ایران که متن آن ۲۶ مرداد منتشر شد با اشاره به فشار نهادهای بین‌المللی در مورد ورود زنان به ورزشگاه‌ها و "دغدغه‌های بزرگان و مراجع عظام" در این مورد تاکید کرد که باید برای رفع این دغدغه‌ها تلاش کرد.
 
وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کنونی کمیته ملی المپیک به طور تلویحی گزارش‌هایی ارائه شده به مراجع درباره ورزشگاه‌ها را نادقیق خواند و افزود: «من معتقدم ما باید دغدغه بزرگان و مراجع را رفع کنیم، مشروط بر اینکه گزارش‌های دقیقی را به آنها بدهیم. ما ا‌ن‌شاءالله باید سفری به قم داشته باشیم و با مراجع در این زمینه گفت‌و‌گو کنیم.»
 
تا کنون درباره واکنش احتمالی مراجع تقلید به سخنان معاون حقوقی وزارت ورزش گزارشی منتشر نشده، اما امکان حضور زنان در ورزشگاه آزادی در بازی تیم‌های ایران و کامبوج، در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشته است.
+6
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.