تغییر مسیر دوباره نفتکش «آدریان دریا» به سمت کانال سوئز

 نفتکش «گریس ۱» پس از رفع توقیف به «آدریان دریا ۱» تغییر نام داده است رادیو فردا :گزارش شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها حاکی است که نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» که اخیرا در جبل‌الطارق رفع توقیف شد، به سمت کانال سوئز تغییر مسیر داده است.
 
این نفتکش بعد از ۴۵ روز توقیف، دوشنبه هفته گذشته آزاد شد و سیستم سیگنال‌دهی آن ابتدا نشان می‌داد که به سمت بندر کالاماتای یونان در حال حرکت است، موضوعی که باعث شد آمریکا به یونان هشدار دهد که هرگونه کمک به این نفتکش عواقب خواهد داشت.
 
سپس سیستم سیگنال‌دهی نفتکش «آدریان دریا ۱» نشان داد که به سمت بندر مرسین ترکیه در حال حرکت است. این امر باعث شد دوباره آمریکا به «هر کشوری که خدماتی به نفتکش ارائه دهد»، اخطار کند.
 
اکنون دو شرکت ردیابی نفتکش‌ها، «رفینیتو» و «تانکر ترکرز» گزارش داده‌اند که نفتکش یاد شده روز یکشنبه دوباره تغییر مسیر داده و این بار به سمت کانال سوئز در حال حرکت است.
 
این نفتکش با ۲.۱ میلیون بشکه نفت، به قدری سنگین است که عمق سوئز برای رد شدن آن کفاک نمی‌کند و «تانکر ترکرز» می‌گوید یک نفتکش ایرانی دیگر با ظرفیت ۱ میلیون بشکه به سرعت از دریای سرخ به سمت کانال سوئز حرکت می‌کند تا ظاهرا بخشی از بار «آدریان دریا ۱» را تخلیه کند.
 
رفینیتو نیز می‌گوید برای گذشتن «آدریان دریا ۱» از کانال سوئز، این کشتی باید حدود ۷۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه از نفت خود را به نفتکش دیگری تخلیه کند.
 
اگر «آدریان دریا ۱» بخواهد از کانال سوئز بگذرد، در واقع راهی دریای سرخ خواهد شد و سپس به بنادر ایران باز خواهد گشت، یا به سمت آسیا حرکت خواهد کرد.
 
نفتکش یاد شده با انتخاب مسیری غیرعادی و دور زدن قاره آفریقا به جبل‌الطارق رسیده بود و علت توقیف آن، مظنون بودن به نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا درباره منع خرید و فروش نفت با سوریه بود.
 
ایران اعلام کرده است مقصد این نفتکش سوریه نبوده است، اما نمی‌گوید چرا این نفتکش می‌خواهد بعد از دهها هزار کیلومتر دریانوردی، از کانال سوئز عبور کرده و دوباره بازگردد.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.