خواب های احمدی‌نژاد برای آینده خود؛ منجیِ مجهز به حمایت نیرو‌های ماوراءالطبیعه

سرویس سیاسی «انتخاب» / آرمان سلیمی: انتشار خاطره یک روزنامه‌نگار آمریکایی، از گفتگوی خود با محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری او، در روزنامه «جروزالم پست» اسراییل، بار دیگر کانون توجهات را به بررسی شخصیت و آینده سیاسی رئیس دولت‌های نهم و دهم معطوف کرده است. مایک ایوانس روزنامه نگار آمریکایی در این روزنامه اسرائیلی می‌نویسد: «احمدی نژاد به من گفت در جریان سخنرانی در سازمان ملل نوری به مدت 28 دقیقه او را در حصار خود گرفته بود و هیچ یک از حاضران در سالن حتی پلک نمی‌زدند.»
 
ایوانس همچنین، در اظهاراتی شگفت‌انگیزتر می‌نویسد: «رئیس جمهور سابق ایران به من گفت دلیل اینکه ایرانی‌ها 62 سال عمر می‌کنند و صهیونیست‌ها 82 سال به خاطر این است که اسراییل موش‌هایی آلوده به سم را به مزارع ما می‌فرستد تا محصولات کشاورزی ایرانیان را مسموم کنند. من گفتم آیا شوخی می کنید؟ گفت به هیچ وجه. اگر پروتکل‌های بزرگان صهیونیست را بخوانید خودتان می فهمید.»
 
نقل چنین خاطراتی از سوی یک روزنامه‌نگار آمریکایی، آن‌هم با صبغه حمایت از اسرائیل، در ابتدای امر برای هر شخصی که شناختی حداقلی از شخصیت‌ و منش‌های احمدی‌نژاد ندارد، احتمالا در مقام نوعی دروغ‌پردازی یا حتی روایتی طنز و خنده‌دار تلقی شود اما واقعیات میدانی و آن‌چه که در صحنه سیاسی کشورمان طی سال‌های بعد از 1384 از سوی این شخصیت سیاسی شاهد بوده‎‌ایم نشان می‌دهد، این اظهارات نه تنها دور از واقعیت نیست بلکه حتی بازگو کننده ابعاد روانشناختی شخصیتی است که بسیاری او را بعد از پایان کار در پاستور (دفتر کار ریاست‌جمهوری) متحول شده ارزیابی می‌کنند.
 
با این اوصاف، اکنون این مساله مطرح است که طرح فرضیات مبتنی بر تغییر رویه و منش احمدی‌نژاد تا چه اندازه منطبق با واقعیات است؟ همچنین، آیا آن‌گونه که ادعا می‌شود رئیس دولت‌های نهم و دهم می‌تواند ناجی و رهایی‌بخش شهروندان ایرانی از گرفتاری‌ها و بحران‌های کنونی باشد؟ افزون بر این مسائل، بحث دیگر این است که چشم‌انداز پیش‌روی ایران بعد از امکان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد در چه مسیری قرار خواهد گرفت؟  مجموع این مسائل در گزارش تحلیلی «انتخاب» از چشم‌انداز دگرگونی و سکون در شخصیت یکی از «عجیب‌ترین» سیاست‌مداران تاریخ معاصر ایران مورد بررسی قرار گرفته است.
 
طرح هاله نور و دست‌‎های نامرئی مردی نجات‌بخشمحمود احمدی‌نژاد، در دهه 60 حضور خود در سیاست را با فرمانداری شهرهای ماکو و خوی آغاز کرد و  در 1372 به سمت استانداری اردبیل رسید. در سال 1378 در انتخابات ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، در اولین تجربه خود از حضور در سنجش آراء مردم ناکام ماند اما بر خلاف تمامی تصورات، این شخصیت گمنام در میان جمعی از سیاست‌مداران نام‌آشنا همچون آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی و ... پس از کشیده شدن انتخابات به دور دوم، با کسب 17 میلیون رای متصدی کرسی ریاست‌جمهوری دولت نهم شد.
 
احمدی‌نژاد از همان ابتدای به قدرت رسیدن و به ویژه پس از اولین حضور خود در سازمان ملل با طرح اظهاراتی جنجالی افکار عمومی و ناظران سیاسی را با یک »شوک» بزرگ مواجه کرد. او در ابتدا، طی دیدار با آیت‌الله جوادی‌آملی، که ویدئوی آن نیز در سطحی کلان در جامعه بازنشر شد، مدعی هاله نور دور سر خود شد و سپس ادعاهای زیادی را پیرامون دیدارهای خود با رهبران مختلف جهان و خواهش آن‌ها از او برای انتقال تجربیات مدیریت سیاسی و اقتصادی مطرح کرد. احمدی‌نژاد حتی پا را فراتر گذاشت و بارها اظهارتی عجیب و خلاف باورهای منطقی همچون تولید انرژی هسته‌ای توسط یک نوجوان در زیرزمین منزل خود را بر زبان راند. حتی اظهارات خلاف عرف و بر زبان راندن جملات عوامانه در تحقیر رقبا و مخالفان داخلی و خارجی، به‌تدریج به سنتی رایج در پاستور تبدیل شد.
 
دیدار احمدی نژاد با آیت‌الله جوادی‌آملی که در آن موضوع «هاله نور» را مطرح کردهر چند احمدی‌نژاد و نزدیکان او در دوران ریاست‌جمهوری‌اش، بارها موضوع هاله نور در نیویورک را با وجود در دست بودن ویدئوی واقعی، دروغ‌پردازی معرفی کردند اما اکنون انتشار خاطرات اخیر، مایک ایوانس روزنامه نگار آمریکایی، نشان می‌دهد نه تنها این مساله دروغ‌پردازی نبوده بلکه باور به هاله نور و داشتن قدرتی نامرئی، بخشی از روانشناسی شخصیتی رئیس‌جمهور سابق ایران است. به نظر می‌رسد، روایت ریاست‌جمهوری شخصی با سبقه‌ای حداقلی از حضور در محافل سیاسی کشور،  که بیشتر در قالب طرح یک «رویا» یا داستان‌پردازی تخیلی قابل باور است، محمود احمدی‌نژاد را به این اقناع رسانده که نیرویی ماورای طبیعت او را در هم تنیده و یاری‌گر اوست.
 
بسیاری از طرفداران عوام و خاص احمدی‌نژاد اکنون این مساله را مطرح می‌کنند که مسائلی همچون هاله‌ نور و باور او به نیروی ماورای طبیعت در شخصیت خود، به تاریخ پیوسته و او اکنون با پذیرش واقعیات، دچار نوعی دگرگونی شده است. در پاسخ به این ادعاها می‌توان گفت، روان‌شناسی شخصیت و ابعاد ناخودآگاه اشخاص هیچ‌گاه نه قابل حذف هستند و نه قابل انکار. برای اثبات این ادعا کافی است که اظهارات احمدی‌نژاد در سخنان او با مردم در قالب قطعات ویدئوی کوتاه و نوع مواجهه او با یاران غار خود یعنی اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی، پس از رهسپار شدن به زندان برای گذراندن دوران مجازات‌شان اشاره کرد. در وضعیت جدید نیز در سراسر سخنان رئیس دولت‌های نهم و دهم و حتی تکنیک تصویربرداری تلاش می‌شود از او شخصیتی منجی و دارای قدرت درونی برای رهایی تجلی شود. شخصیتی فاقد خطا و لغزش که هر آن‌چه را که می‌گوید فاقد خطا و قابل ستایش است و فقط باید دل‌ها را به او سپرد.
 
این بازنمایی، یادآور همان خاطرات دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد طی سال‌ها بعد از 1384 است و اگر تفاوتی در لحن اظهارات وجود دارد، به دلیل جایگاه متفاوت او در عرصه قدرت است. بنابراین، می‌توان از یک سو، توهم هاله نور و قدرت ماورای طبیعت داشتن در وجود احمدی‌نژاد را همچون باوری درونی شده و قطعی ارزیابی و از سوی دیگر، امکان دگرگونی در منش و اعتقادات احمدی‌نژاد را نادرست و برخلاف واقعیات دانست.
 
احمدی‌نژادیسم از بحران‌آفرینی به سوی طرح منجی‌گراییشهروندان به ستوه آمده از 8 سال ریاست محمود احمدی‌نژاد بر قوه مجریه، در سال 1392 با اکثریتی 63 درصدی به حسن روحانی در مقام شخصیتی میانه‌رو رای دادند. دولت تدبیر و امید، در 4 سال اول بخشی بزرگ از بحران‌های اقتصادی را سروسامان داد. در نتیجه مذاکرات منجر به برجام تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران لغو و تورم افسار گسیخته به نرخی تک‌رقمی کاهش پیدا کرد اما از اقبال بد دولت روحانی در سال‌های بعد از 2017 با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا و آغاز عصر ترامپیسم در سطح جهانی، وضعیت کشور با بحران‌های فراگیر اقتصادی مواجه شد. در چنین فضایی که ترامپیسم ایران را در کانون تحریم و فشارهای اقتصادی خود قرار داده، احمدی‌نژادیسم در سطح داخل کشور نیز با حملات شدیداللحن به دولت، فضا را برای ظهور مجدد خود بیش از هر زمان دیگری مهیا می‌داند.
 
محمود احمدی‌نژاد طی چند سال گذشته با بهره‌گیری از بحران‌های اقتصادی کشور در نتیجه تحریم‌های دولت آمریکا، در تمامی اظهارات و سفرهای استانی خود، در قالب الگوی احمدی‌نژادیسم با طرح شعارهای عوام فریبانه، بر سه مساله انگشت گذاشته است. در ابتدا احمدی‌نژاد تلاش دارد دولت مستقر را به عنوان بانی تمامی مشکلات و بحران‌های کنونی کشور بازنمایی کند. در سطح دوم، او با طرح شعارهای عوام فریبانه، تلاش دارد دولت روحانی را حامی ثروتمندان و مخالف اقشار ضعیف جامعه جلوه دهد و در سطح سوم، او با ایراد وعده‌های رویایی خود را ناجی و یاور طبقات پایین جامعه معرفی می‌کند. در حقیقت، این رویکرد تداوم همان طرح و رویکرد پیشینی احمدی‌نژاد، طی 14 سال گذشته، یعنی پناه بردن به احساسات و نقاط ضعف شهروندان به ویژه دهک‌های پایین جامعه است لذا می‌توان طرح وعده‌های جدید احمدی‌نژاد در سفرهای استانی خود را تکرار همان راهبرد عوام‌فریبانه ارزیابی کرد که هیچ‌گونه انطباقی با واقعیات میدانی ندارد.
 
بهار؛ رمز تکرار خزانی دیگربا نزدیک شدن به پایان دومین دور از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، از سوی او و نزدیکان‌اش رمز «بهار» به عنوان نماد تداوم فعالیت جریان وابسته با رئیس دولت‌های نهم و دهم برگزیده شد حتی در سخنرانی احمدی‌نژاد در 22 بهمن 1391 او در گفته‌های خود، در راه بودن بهاری دیگر را وعده داد. متعاقب آن شاهد فعالیت طرفداران او با واژگانی نزدیک به همین عنوان بودیم.  طرح وب سایت «دولت بهار» و برگزاری نشست‌های مختلف با عنوان «به سوی بهار» در دستور کار تیم احمدی‌نژاد قرار گرفت.
 
طرح وعده بهار از سوی احمدی‌نژاد و نزدیکان او در شرایطی طرح می‌شود که 8 سال ریاست جمهوری او نه تنها بهاری برای شهروندان ایرانی رقم نزد بلکه کشور را بیشتر به خزانی سرد و کم‌رمق تبدیل کرده بود. در سطح بین‌المللی، سیاست «گفت‌گوی تمدن‌ها» و آتش با جهان جای خود را بزرگ‌ترین قطعنامه‌ها و تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران داد. تورم نزدیک به یک رقمی دولت اصلاحات، با اقتصاد تورمی افسارگسیخته جایگزین شد و هیچ مشاوره‌ایی در زمینه اقتصادی نیز پذیرفته نمی‌شد. در سطح کلان سیاسی، آزادی‌های مطبوعات به پایین‌ترین حد ممکن رسیده بود. در سطحی دیگر، دروغ‌پردازی و تهمت‌پراکنی به رویه‌ای رایج در محافل سیاسی کشور تبدیل شده بود و موجی از ناامیدی بر سراسر کشور سایه افکنده بود.
 
اکنون احمدی‌نژاد تنها با گذشت 6 سال از چنین کارنامه‌ای شعار تغییر و حل بحران را سر می‌دهد اما باید از او طرفداران‌اش پرسیده شود «شما که بهاری را در سال‌های بعد از 84 به خزان تبدیل کردید؛ اکنون چگونه وعده بهار و حل بحران می‌دهید.» واقعیت این است که نه احمدی‌نژاد از نظر روانشناختی تغییر کرده و نه نزدیکان او نیز با افراد منطقی و عقل‌گرا جایگزین شده‌اند. احمدی‌نژادیسم نه تنها پتانسیل تغییر ندارد، بلکه با عوام‌فریبی دیگر به «تکرار فاجعه» منجر خواهد شد.
+3
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  متوهمینی که 1400سال منتظر تنوره کشیدن یک طفل 6 ساله از ته چاه هستند از این نوع خواب های پریشان هم فراوان می بینند
  2
  33
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...چشم‌انداز دگرگونی و سکون در شخصیت یکی از «عجیب‌ترین» سیاست‌مداران تاریخ معاصر ایران مورد بررسی قرار گرفته است....اخه احمقی نجس و سیاست مدار...ساست مدارها معمولا بیابرو هستند ولی نه ان اندازه که به احمقی جس تشبیه بشن. احمقی نجس حتی پست تر از کریمن شیره ای و دلغکهای تویله قاجارهای مغولزاده بوده وهست.یک متحم روانی که بزرگترین خیانت به ایران و خدمت به تحقق طرح از نیل تا فرات نظریه پردازان اسراییل بزرگ بودند را کرد.ملت ایران شایت تمام اشتباهات و ابرو ریزیهاشون مثل سقت پرستی و، صیغه شدن برای دشمنان بعثی صهیونیستی سابق که امروز برادران وحش الشعبی نام دارند بخاطر بوی گند سقت شدهها،عکس خمینی در ماه و هزاران اشتباه دیگرشون فراموش و یا جکبران بسه، اما این فاجعه و ابروریزی که این یابوی روانی به اسم رییس جمهور ایران در کانونهای بینالمللی حاضر میشد تا ابد الدهر خواهد ماند، این حتی بیش از بی ابروی است که قاجارها به نکبت نامه ترکنچای و گلستان سر ایران اوردند.
  2
  14
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  این دو عکس تکامل انسانهای اولیه رو نشون میده ؟ عکس اول از دوران سنگیه دومی ازدوران نکبت عنقلاب.
  4
  23
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  یعنی اگر فیلم و عکس و سوشیال مدیا نبود ایشون میشد پیامبر ششم با کاملترین کتاب
  3
  19
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  اگر از زندگینامه مرکل صدراعظم آلمان بدانید، او هم همانند بگم نژاد از منشی گری به صدراعظمی رسید و به دختر کشیش معروف است که شغل پدرش بود تا اینکه یکعده معدودی همانند من متوجه شدند که او مادر یهودی دارد و یک یهودی اصیل است که بموقع با باز گذاشتن مرز آلمان بزرگترین جنایت ور حق مردم آلمان و بزرگترین خدمت و انتقام بمردم و آیین یهود نمود.و بگم نژاد هم بزرگترین خدمت به ما مردم آزادیخواه کرده که باعث پیشرفت نابودی این رژیم گردیده. کور از خدا چه خواهو دو چشم بینا! راستی، او هم نفوذی صهیونیستهاست همانند مرکل.
  9
  5
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  برو فکر هاله نور دور سرت باش عقب افتاده ذهنی آبروی ما رو توی دنیا بردی بهتره مهاجرت کنی بری ونزوئلا پیش ننه چاوز برات آبگوشت ونزوئلایی بپزه ...تازه شبیه بچگیای شهرام شبپره شدی با اون چشمای قیچ
  1
  18
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۵
  ۳۸
  آنتی خرافه - کلن، آلمان
  چیتوز موتوری وارد میشود!
  3
  11
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  فراموش نشه که وزیر اطلاعات محمود علوی چه گفت: ما در جاهایی جاسوس پیدا کردیم که عقل شیطان هم قد نمیکرد! و چون باعث آبروریزی خود و سید پروستات میشود' اقرار نمیکنند که بگم نژاد یک جاسوس یهودسست که بما انداختند.
  1
  13
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. عزیز جان. این چه عادت شومی هست که همه چیز را با کینه گردن یهودیان می اندازید؟ دی ان ای شما را هم بگیرند ممکن است تا بیش از 40 درصد یهودی باشد. ... راهزن قوانین یهودیان را دزدیده و با تغییرات عرعری انگ الله زده و به ایرانیان با شرارت و جنایت و قمه و سبعیت فرو کرده است. شما از محمد خورده اید و بیخ ریش یهودیان را چسبیده اید!؟ محمد که خود یهودیان را هم قصابی کرده است. شما بجای مجرم اصلی عقب مفر میگردید. یهودیان که نه کسی را به مذهب خود می پذیرند و نه قوانین خودشان را به زور شمشیر پخش میکنند. دزدی چیزی از یهودیان دزدیده و با تلفیق با فرهنگ وحشیان عرعری به شما فروخته است. گناه یهودیان این وسط چیست که دائما بجای مجرم و دزد اصلی پیکان را بطرف یهودیان میگیرید که خواست حکومت هم هست؟
  3
  9
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۰
  ۵۷
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  الان دارن احمقی نزاد را اماده میکنن تا سر وقت این الاغ را بیارن وسط ولی احمق دیگر مردم گول زروزور را نمیخورن . بخاطر اینگه با جعل انتخاب بشی چند جوان ایرانی را دفن کردن یا در زندان هستن از این پس زر نزن تنفر مردم را بخودت بیشتر نکن گوتولو که هفتاده تا قدت زیر خاک هست . زمان خودت چه ....حالا باز داری
  1
  4
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۷
  ۳۴
  scandal - برلین، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. عزیز جان، خوشحالم از آن چیزی که منتظرش بودم، این قرعه بنام شما افتادکه این را از من بپرسید و در پاسخ بشما: نه عزیزجان، من نه کینه ایی با یهود دارم و نه دوستی! فقط فاکتها را نباشید "ندید" گرفت و در بین همین قوم بنی اسی میلیونها یهود انساندوست هستند که آنان هم دکترین صهیوتیستها را لعنت میفرستند و و و.
  7
  3
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::scandal - برلین، آلمان::]. دوست عزیز من. شما اصلا میدانید معنای صیهونیسم چیست؟ عمرا که بدانید. صیهون کوه کوچکی در اسرائیل هست و عده ای از یهودیان اعتقاد دارند باید در انجا دوباره کشور خودشان را بپا دارند و بقیه هر چی شنیده اید دروغ مطلق و یهودیان اصلا استعمارگر نیستند
  2
  9
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
  نظر شما چیست؟