وزیر اطلاعات ایران: در جاهایی جاسوس کشف کردیم که مسئولان دچار شگفتی شدند

دویچه وله :وزیر اطلاعات ایران اعلام کرد که این وزارتخانه "در جاهایی جاسوس کشف" کرده که مسئولان کشور "دچار شگفتی" شده‌اند. به ادعای محمود علوی، وزارت اطلاعات توانسته با کمک حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح "جاسوسان سیا" را شناسایی کند.
 
محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، با بیان اینکه هیچگاه "نزدیکی دشمن به عناصر خودی" در جمهوری اسلامی به اندازه امروز نبوده است، اعلام کرد که زمانی که گزارش "کشف" برخی از جاسوس‌ها به مسئولان کشور داده شده، آنها "دچار شگفتی" شده‌اند.
 
وزیر اطلاعات ایران که شامگاه شنبه دوم شهریور (۲۴ اوت) در برنامه "گفتگوی ویژه خبری" صدا و سیمای جمهوری اسلامی سخن می‌گفت، با اشاره به موضوع "نفوذ دشمن" در دستگاه‌ها و نهادهای حکومت، آن را مسئله‌ای "کاملا فنی و حرفه‌ای و کارشناسی" توصیف کرد و گفت: «به این منظور تشکیلاتی به نام اداره کل نفوذ آنهم در سه قسمت که البته بیش از این نیاز به توضیح نیست شکل گرفته است.»
 
به گزارش ایسنا، محمود علوی ادامه داد: «نفوذ توسط سرویس‌ها، اما با تابلوی بازرگانی و اقتصادی و... انجام می‌شود و در لایه‌های متغیر حکومت مستقر نمی‌شوند و اولویت اداره نفوذ بر روی بخش‌هایی از دولت که به صورت دوره‌ای تغییر می‌کنند نیست بلکه در لایه‌های ثابت سرمایه‌گذاری بلندمدت مثلا ۲۰ ساله انجام می‌شود.»
 
وزیر اطلاعات ایران همچنین با بیان اینکه "افرادی که نفوذ می‌کنند معمولا داغ‌ترین شعارهای حکومت را می‌دهند، خیلی زود دیگران را متهم می‌کنند پیش از اینکه خودشان در معرض کوچکترین توهم و شبهه‌ای قرار گیرند"، تصریح کرد: «پیدا کردن عوامل نفوذی بسیار مشکل‌تر از جاسوسان است. نفوذی‌ها در راستای دفاع از نظام مسائلی را مطرح می‌کنند که به باورهای مردم آسیب می‌زند.»
 
علوی همچنین از "کشف یک نوار ۱۵ هزارتایی فشنگ کلاشینکف در یکی از عملیات‌های سربازان گمنام از تیم‌ها و عوامل تروریستی" خبر داد و افزود: «در ۶ سال اخیر کمترین اقدامات تروریستی در ایران روی داده است، با وجود اینکه از تروریست‌ها حمایت بیشتری می‌شد.»
 
وزیر اطلاعات ایران در نهایت تصریح کرد که «در هیچ زمانی مانند سال‌های اخیر، تقرب و نزدیکی به دشمن را به عناصر خودی نداشتیم، در جاهایی جاسوس کشف کردیم که وقتی گزارش آن را به مسئولان دادیم دچار شگفتی شدند.»
 
محمود علوی در نهایت مدعی شد: «وزارت اطلاعات با کمک حفاظت اطلاعات نیروهای مسلح توانست شبکه جاسوسی CIA را متلاشی و جاسوسان را شناسایی کند و عملا چشم CIA آمریکا کور شد.»
 
وزارت اطلاعات ایران ۳۱ تیرماه گذشته اعلام کرده بود که ۱۷ نفر را به اتهام "جاسوسی برای سازمان سیا" بازداشت کرده که برخی از آنان "به عنوان مفسد فی‌الارض" به اعدام محکوم شده‌اند. این وزارتخانه با اعلام این خبر مدعی شده بود که "معاونت ضد جاسوسی" وزارت اطلاعات "یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا" را منهدم کرده است.
 
خبرگزاری ایسنا با استناد به گفته‌های "مدیرکل ضدجاسوسی" وزارت اطلاعات ایران گزارش داده بود که "جاسوس‌های شناسایی‌شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند."
 
طبق گفته این مقام وزارت اطلاعات ایران که نامش اعلام نشده بود، "این مراکز حساس و حیاتی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، نظامی و سایبری کشور" می‌شده است. او اما در عین حال گفته بود که بازداشت‌شدگان "از متخصصان و کارشناسان کشور" بوده و "از مقامات محسوب نمی‌شوند."
 
بر اساس ادعای این مقام وزارت اطلاعات ایران، "افسران سیا" به این افراد "تحت عناوین دیپلماتیک و در حاشیه کنفرانس‌های علمی در کشورهای اروپائی، آفریقایی و آسیائی" نزدیک شده بوده‌اند.
 
وزارت اطلاعات ایران هم‌زمان فیلمی را هم از "اعترافات" این بازداشت‌شدگان منتشر کرده که در آن ادعا شده بود این افراد در تایلند، دبی، جمهوری آذربایجان و افغانستان با "افسران اطلاعاتی آمریکا دیدار کرده‌اند.
 
برملا شدن اعترافات اجباری و تحت شکنجه متهمان "ترور دانشمندان هسته‌ای" در روزهای اخیر، صحت اینگونه اعترافات را نزد افکار عمومی ایران به‌شدت زیر سؤال برده است. در سال ۱۳۹۱ "اعترافات" ۱۳ تن از متهمان "ترور دانشمندان هسته‌ای" در تلویزیون حکومتی ایران پخش شد. سپس اما روشن شد که ۱۲ تن از این افراد بی‌گناه بوده و آزاد شده‌اند. مقام‌های ایران همچنین مدعی شده‌اند که مجید جمالی فشی، یکی از متهمان این پرونده، در روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۹۱ از جمله به اتهام "محاربه و افساد فی‌الارض" از طریق ترور مسعود علیمحمدی و "همکاری" با اسرائیل و موساد اعدام شده است.
 
مازیار ابراهیمی، یکی از متهمان آزادشده که در زیر شکنجه مجبور به اعتراف به عمل ناکرده شده و اکنون در شهر فرانکفورت آلمان زندگی می‌کند، در مصاحبه‌ای که ۱۲ مردادماه گذشته در بی‌بی‌سی فارسی پخش شد، اعلام کرد که اعتراف‌هایش داستان‌های ساختگی ماموران اطلاعاتی و امنیتی ایران بوده که او تحت فشار و شکنجه مجبور به تکرار آنها شده است.
 
ادعای کشف جاسوس‌های سیا و دیگر سرویس‌های اطلاعاتی بین‌المللی در ایران بی‌سابقه نیست. وزارت اطلاعات ایران ۲۸ خردادماه گذشته نیز از "شناسایی و انهدام" یک "شبکه بزرگ جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)" خبر داده بود. پیش از این نیز محمود علوی در روز ۳۰ فروردین ادعا کرده بود که وزارت اطلاعات ایران ۲۹۰ نفر از "جاسوسان سیا" را در کشورهای مختلف شناسایی کرده است.
+6
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تعداد کسانیکه این ها ادعا میکنند که بعنوان جاسوس دستگیر کرده اند چند برابر تعداد جاسوسانی هست که در کل دنیا دستگیر میشوند!
  4
  29
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  مثلا بگو با دختر صادق لاریجانی,جاسوس اسرائیلی چه کردید؟
  0
  28
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  لابد زیر عبای آقاتون یا توی خ۰۰۰۰تکش
  0
  14
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یکی از این جاها همون من تحت الأنهار آغا است! کشیدن بیرون دیدن طوسی بوده
  0
  14
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا. گرامی اگر راست هم بگوید نشانه این هست که نهاد های حساس کشور چه سوراخ های گشادی داره و چقدر بی در و پیکر که این همه می شود نفوذ کرد داخلش خفت چقدر .
  0
  7
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  مثل جاسوسهایی که دانشمندان هسته ای شما ها را کشتند؟
  0
  8
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  محمود علویی گفت بیش از ۳۲۰ میلیون جاسوس در امریکا ۷ میلیون جاسوس در اسراییل ،۱میلیاردو ۲۰۰ میلیون جاسوس در هند ،۱میلیارد ۳۰۰ میلیون جاسوس در چین و نزدیک به ۳میلیارد و ۵۰۰ میلیوون جاسوس دیگر را در مابقی نقاط جهان کشگ کردیم.
  0
  7
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. عزیز دلم. این اراذل و اوباش تا کنون کی حرف راست زده اند که حالا دفعه ی دوم باشد؟
  0
  5
  دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.