وزیر خارجه لبنان: تلاش می‌کنیم شاهد درگیری بین ایران و عربستان نباشیم

یورونیوز :جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان در گفتگویی اختصاصی با یورونیوز گفت که هیچ کشوری در منطقه به اندازه لبنان متاثر از تبعات جنگ سوریه، مناقشه و درگیری‌های نیابتی ایران و عربستان نبوده است.
 
وزیر خارجه لبنان در این گفتگو با اشاره به اینکه تعداد زیادی از سوری‌های مهاجر در این کشور حضور دارند، افزود: «ما در هر کیلومتر مربع حدود ۲۰۰ مهاجر و پناهنده سوری داریم که رکوردی در تاریخ بشر محسوب می‌شود. ما مهمان نوازی خود را ثابت کردیم و خواهان این هستیم که این پناهندگان با احترام به کشورشان بازگردند، اما نمی‌توانیم اجازه دهیم ساخت و سازهای غیرقانونی در کشورمان (در ارسل) انجام شود.» 
 
وزیر خارجه لبنان همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی شدیدی که این کشور با آن رو‌به‌رو است افزود: «ما اصلاحاتی را در بودجه سال ۲۰۱۹ اعمال کردیم و تلاش کردیم تا کسری بودجه خود را کاهش دهیم. از سوی دیگر ما کسری تجاری عظیمی داریم که در صددیم آن را با اعمال طرح اقتصادی مکنزی، کاهش واردات و افزایش صادرات کاهش دهیم و چرخه‌ای از رشد اقتصادی را در کشور ایجاد کنیم.»
 
آقای باسیل که رهبر یکی از بزرگترین احزاب مسیحی و از متحدان حزب‌الله لبنان در این کشور به شمار می‌رود در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص تروریستی خواندن حزب‌الله از سوی آمریکا گفت: «گاهی اوقات محبوبیت هزینه‌های زیادی دارد. حزب‌الله بخش بزرگی از جامعه لبنان است و ما نمی‌توانیم بپذیریم که این گروه را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کنند. برای ما در لبنان این مسئله مهم است که از هرگونه افتادن در دام جنگ و مناقشه پرهیز کنیم.»
 
وزیر خارجه لبنان در پایان این گفتگوی اختصاصی با یورونیوز با اشاره به موضوع مناقشه ایران و عربستان گفت: «لبنان در هیچ محور درگیری حضور ندارد. لبنان در مکانی جای گرفته که می تواند پلی میان تفاوت‌ها باشد. منافع ما ایجاب می کند تا وارد هیچ درگیری و جنگی نشویم و کشور را در امان نگه داریم. مهمتر این که تلاش می‌کنیم تا شاهد درگیری و مناقشه بین ایران و عربستان نباشیم.»
+1
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.