خشم عمومی مردم ترکیه از قتل یک مادر در برابر چشمان دختر ۱۰ ساله اش

بنابر گزارش یک انجمن حامی حقوق زنان در ترکیه، تنها ظرف ماه ژوئیه گذشته ۳۲ زن در این کشور به قتل رسیده‌اند بی بی سی :امینه بولت، ۳۸ ساله، هفته گذشته با ضربات چاقوی همسر سابقش کشته شد. انتشار ویدیویی از این قتل فجیع که مقابل چشمان فرزند ۱۰ ساله آنها و در شهر قرخ قلعه روی داد خیلی زود به خشم عمومی علیه "زن‌کشی" در ترکیه دامن زد.
 
در این ویدیو زنی دیده می‌شود که جیغ می‌کشد و گلویش را با دست گرفته و همزمان فرزند ۱۰ ساله او دیده می‌شود که به مادرش التماس می‌کند تا زنده بماند.
بنابر گزارش انجمن مردم‌نهاد "ما زن‌کشی را ریشه‌کن می‌کنیم" تنها در ۷ ماه گذشته از سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۴۵ زن در ترکیه به قتل رسیده‌اند.
 
امینه بولت در روز ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) دخترش را به کافه‌ای در شهر قرخ قلعه برد تا پدرش را ببیند اما فدایی وران با چاقو به همسر سابقش حمله کرد و سپس متواری شد.
امینه بولتفدایی وارن ساعاتی بعد در دادگاه و در حالی که به شدت وحشت زده شده بود گفت: "وقتی او (امینه) به من اهانت کرد و از حق حضانت فرزندمان حرف زد من با چاقویی که همراه داشتم او را زدم."
فدایی وارنوارن سپس از صحنه متواری شد و با تاکسی گریخت. امینه بولت ساعتی بعد در بیمارستان جان داد.
 
در ویدیویی که از این واقعه منتشر شده امینه فریاد می‌زند "نمی‌خواهم بمیرم" و دختر ۱۰ ساله او هم دیده می‌شود که التماس می‌کند "نمیر مادر."
 
شهردار استانبول در واکنش به این قتل در توییتر نوشت: "امینه بولت قربانی خشونت مردانه شد. ما در مبارزه با خشونت کنار زنان و کودکان ایستاده‌ایم."
 
تیم فوتبال بشیکتاش ترکیه هم با صدور اطلاعیه‌ای در این باره موضع‌گیری کرده است: "ما در برابر این قساوت ساکت نخواهیم ماند. ما امیدواریم که زن‌کشی ریشه‌کن شود و عاملان چنین فجایعی محاکمه و به اشد مجازات محکوم شوند. ما به چینن فجایعی نباید عادت کنیم و نباید در برابر آن سکوت کنیم."
 
کلثوم کو، نماینده انجمن غیردولتی "ما زن‌کشی را ریشه‌کن می‌کنیم" به بی‌بی‌سی گفت: "در حقیقت آخرین فریادهای امینه که می‌خواهد فقط زنده بماند نمادی از کمترین چیزی است که ما به عنوان زن می‌خواهیم. در ترکیه، این تقاضای ما به عنوان زن است؛ این که ما را نکشند."
 
"این آخرین تقاضای امینه هم بود. و در حقیقت فریاد دختر او که ملتمسانه می‌گوید "نمیر مادر" حقیقتی است که فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در دنیا بتواند بر آن چشم فرو بندد."
بنابر گزارش این انجمن حقوق زنان در ترکیه تنها در ماه ژوئیه گذشته ۳۲ زن در ترکیه به قتل رسیده‌اند.
 
بنابر تحقیقی که دانشگاه حاجت‌تپه آنکارا انجام داده ۳۶ درصد از زنان متاهل و یا زنانی که پیش‌تر ازدواج کرده بودند دست کم یک بار در معرض خشونت جسمی قرار می‌گیرند.
+87
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  با این که از ترکا .....اما دمشون گرم اتحادشون واقعا تحسین برانگیزه مخصوصا ترکای مقیم آلمان چه در فعالیتهای سیاسی و چه اجتماعی و مذهبی خیلی باهم متحد هستن و هوای هم رو دارن درد بلاشون بخوره تو سره هموطنای یه شاهیِ ما
  92
  42
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
  ۴۶
  samamos - میدلزبرو، انگلستان

  من و تو و ما و شما و ایشان نداره.تو جهان سوم بعلت جهل و نبود اموزش متاسفانه شاهد این اتفاقات وحشتناک در شکل وسیع اون هستیم.
  4
  106
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  از این مغلزاده های بی ریشه انتظاری بیشتر نیست.یک گله روانی بی منطق که یکراست باید اونها را صادر کرد چین...تو همین المان هم کم از این جناتها نمیکنند، به این خاطر که اینها اینقدر مورد نفرت عمومی هستند.
  16
  66
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  مردم ترکیه یک سر و گردن از ایرانیها بالاترند. اگر ایران بود هزار تا تهمت و دروغ به زن بیچاره میچسبوندند که این قتل را توجیه کنند
  40
  67
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۲
  ۳۶
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  مردکه عوضی انگار اب نبات همراهش بوده ! زن بیچاره سال ها بوده که گرفتار این لاشخوربوده
  7
  73
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۳
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران

  متاسفانه در 95%از نقاط جهان قانون بسیار ضعیف عمل میکند و نتیجه اش میشود این که در عرض7ماه,245زن ,فقط در ترکیه کشته میشود.البته دراین میان این سوسولهای حامی مخالف اعدام,کاملا سکوت کرده و فقط نظاره گر این جنایات هستند.محکمه سریع ؛بدونه فوت وقت و اعمال مجازات فوری حداقل 70%از این گونه جنایات را کم خواهد کرد؛در آخر,عمیقا برای دختر آن خانم متاثرشدم,
  3
  39
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اسلام هست و غیرت خرانه و قرون وسطائی
  5
  69
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  امیدوار کشور خوب و بزرگ ترکیه از شر آک پ ، اردوغان و هرچه اسلامگراست، خلاص شه ، برای همیشه.
  8
  34
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۸
  ۶۶
  parvin-artemis65 - مادرید، اسپانیا

  وقتی دردینی گفته می شود زنان را اگر اطاعت نکردند بزنید نتیجه کار این سوسمار کثافت میشود
  6
  45
  شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۲
  ۳۳
  007-JAEMS BOND - گوچی موچی ، برمودا
  وای حالم منقلب شد این بچه تا اخر عمر مشکل روانی خواهد داشت.این مرد باید جواب گو باشه.من از قصاص متنفرم ولی واسه این موارد حق است
  3
  13
  یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
  نظر شما چیست؟